Դու՞ք լավ գիտեք, թե՞ ԱՄՆ դեսպանատունը
Հայաստանում ԱՄՆ-ը դեսպանատունը հայտարարություն էր տարածել, որի համաձայն Հայաստանում ավանդաբար տոնական սեզոնի ընթացքում զգացվում է հանցագործությունների աճ, կոչ արել իր քաղաքացիներին լինել առավել զգոն, վերանայել անձնական անվտանգությունը, հետևել տեղական ԶԼՄ-ներին՝ տեղեկանալու համար։
Panorama.am-ը դիմեց ոստիկանություն հարցով, թե  արդյո՞ք Հայաստանում տոնական օրերին  հանցագործությունների աճ է նկատվում, որ հիմք է տալիս ԱՄՆ դեսպանատանը նման հայտարարությամբ հանդես գալ։
Ոստիկանությունը տարածեց  հետևյալ հաղորդագրությունը.
«Հայտնում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում քրեածին իրավիճակը անհանգստության տեղիք չի տալիս, անվտանգ է ինչպես Հայաստանի քաղաքացիների, այնպես էլ զբոսաշրջիկների համար և գտնվում է ոստիկանության մշտական վերահսկողության ներքո:
Բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ անվտանգ են գնահատել Հայաստանն ու մայրաքաղաք Երևանը, և ոստիկանությունն ու մյուս իրավապահ մարմինները ունեն բոլոր հնարավորություններն ու միջոցները և անում են ամեն ինչ` այդ գնահատականը հաստատելու ու հասարակական անվտանգության լիարժեք պահպանման համար, իսկ հատկապես տոնական օրերին ոստիկանությունը պարտադիր անցնում է ուժեղացված ծառայության»։
Panorama.am-ը դիմեց նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությանը՝ ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ԱՄՆ դեսպանատան հայտարարությունը։  ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը հղում կատարեց ՀՀ ոստիկանության  մեկնաբանությանը՝ ասելով, որ ԱԳՆ ավելացնելու որևէ բան չունի։
Փաստորեն՝ ԱԳՆ-ին բացարձակ չի ներվայնացրել ԱՄՆ դեսպանատան նման հայտարարությունը, իսկ ոստիկանությունը ոչ մի պահանջ չի ներկայացրել դեսպանատանը՝ փաստերի առումով:

Посольство США в Армении распространило заявление, согласно которому в Армении в преддверии сезона отпусков в период предстоящих праздников Нового года и Св. Рождества призывает граждан США в Армении о необходимости проявлять бдительность к своему окружению. В сообщении на сайте посольства США говорится, что в Армении в сезон праздников традиционно регистрируется рост преступности, в частности речь идет о таких видах, как ограбления, кражи, квартирные и карманные кражи и пр.
Сайт Panorama.am обратился в Полицию РА с вопросом, на самом ли деле в праздничные дни в Армении наблюдается рост преступности, что дает основания посольству США выступать с подобными заявлениями.
В свою очередь из Полиции РА на запрос Panorama.am поступило следующее сообщение:
«Сообщаем, что криминальная ситуация в Республике Армения не дает поводов для беспокойства, является безопасной как для граждан РА, так и для посетивших РА туристов, и находится под постоянным контролем Полиции.
Многочисленные международные организации назвали Армению и Ереван безопасными, и Полиция, а также другие правоохранительные органы обладают всеми возможностями и средствами, делают всё возможное для подтверждения данной оценки и полноценного обеспечения безопасности граждан, а в праздничные дни Полиция в обязательном порядке переходит на усиленную службу».
Корреспондент Panorama.am обратился также в МИД РА с целью выяснить, как в министерстве оценивают заявление посольства США. Пресс-секретарь МИД РА Анна Нагдалян со ссылкой на комментарий Полиции РА отметила, что МИД больше нечего добавить к сказанному.
Фактически, заявление посольства США не вызвало никакой реакции у МИД РА, а Полиция не представила никаких требований посольству по части подкрепления заявления фактами.