Կապահովվի ևս 26 դպրոցի սեյսմիկ անվտանգությունը
Կառավարությունն ընդունել է որոշում, որով առաջարկվում է հաստատել «Դպրոցների սեյսմիկ անվտանգության բարելավման» ծրագրում ընդգրկված 26 գերակա դպրոցների ցանկը: Այդ դպրոցները ենթակա են առաջնահերթ կարգով ուժեղացման և/կամ նորի կառուցման: Վերջիններս համարվում են սեյսմիկ անվտանգության տեսակետից բարելավման անհրաժեշտություն ունեցող առաջնահերթ դպրոցներ:
Ըստ հիմնավորման՝ հանրապետությունում սեյսմիկ անվտանգության առումով խոցելի և կրթական գործընթացի համար անհրաժեշտ քաղաքաշինական բարելավման ենթակա են համարվել 425 պետական հանրակրթական դպրոց: Ծրագրի շրջանակում նախատեսված է 46 դպրոցների ուժեղացում կամ նորերի կառուցում: Կառավարության 2017 թ. համապատասխան որոշմամբ հաստատվել է 20 դպրոցների ցանկը։
Ներկայում շինարարություն է իրականացվում Վանաձորի թիվ 7 հիմնական դպրոցում, Երևանի թիվ 135 և 153 հիմնական դպրոցներում, Կապանի թիվ 7 հիմնական դպրոցում, Նոր Խարբերդի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցում և Գավառի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցում: Հաստատված 20 դպրոցներից 5-ի նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը մշակվել են և գտնվում են փորձաքննության փուլում:

Решением правительства Армении будет обеспечена сейсмическая безопасность ещё 26 школ
На сегодняшнем заседании правительство Армении приняло решение, согласно которому предлагается утвердить список 26 школ, включенных в программу «Улучшение сейсмической безопасности школ». Представленные в списке школы в первостепенном порядке подлежат усилению и/или строительству. Данные школы считаются приоритетными, с точки зрения необходимости улучшения сейсмической безопасности.
Согласно обоснованию, в качестве подлежащих необходимому для образовательного процесса и уязвимых с точки зрения сейсмической безопасности РА включено 425 государственных общеобразовательных школ.
В рамках программы планируется усиление 46 школ или строительство новых. Согласно соответствующему решению правительства РА от 2017 года утвержден список 20 подобных школ.
На данный момент осуществляется строительство в основной школе Ванадзора №7, Ереванских основных школах №135 и №153, в основной школе Капана №7, в среднеобразовательной школе Нор Харберда №1 и среднеобразовательной школе Гавара №2. Проектная документация 5 из списка 20 утвержденных школ Армении уже разработана и находится на стадии экспертизы.