«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Գնալով ավելի բարդ են դասավորվում Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները․ 8 ամիս պաշտոնավարող Նիկոլ Փաշինյանին մինչ այժմ պաշտոնապես չեն հրավիրել Ռուսաստան, ՀԱՊԿ թնջուկին շուտով կգումարվի գազի գնի հարցը։
Հիշեցնենք, որ ԵԱՏՄ տարածքում էժան գազ են ստանում միայն Բելառուսն ու Հայաստանը, և մինչև տարեվերջ ավարտվում է մեր պայմանագիրը։
Ռուսաստանը դեռ չի շնորհավորել Փաշինյանին, և չնայած պնդումին, որ ԱԺ ընտրությունները Պուտինը չպետք է շնորհավորի, 2017-ի ընտրություններից 1 օր հետո նա շնորհավորել է ՀՀԿ-ին ու Սերժ Սարգսյանին․ «Ժողովրդական քվեարկության արդյունքները լիովին հաստատեցին այն բարձր վստահությունը, որն անձամբ Դուք և Ձեր գլխավորած կուսակցությունը վայելում են ՀՀ քաղաքացիների շրջանում: Դա նաև սոցիալ-տնտեսական զարգացմանն ուղղված արդիական խնդիրների լուծման, ՀՀ ազգային շահերի պաշտպանության հարցում Ձեր վաստակի ընդունումն է»։ Ասվածի հետ դժվար է համաձայնել»:

«Грапарак»: К узлу проблем в ОДКБ вскоре прибавится цена на газ
Газета «Грапарак» пишет, что отношения между Арменией и Россией с каждым днем становятся все сложнее: занимающий в течение 8 месяцев пост премьер-министра Никол Пашинян до сих пор официально не приглашен в Россию, к узлу проблем в ОДКБ вскоре прибавится цена на газ.
Напомним, что на территории ЕАЭС дешевый газ получают только Беларусь и Армения и до конца года наш договор с Россией закончится.
Россия пока не поздравила Пашиняна, и, несмотря на утверждения, что Путин не должен поздравлять с парламентскими выборами, спустя день после парламентских выборов 2017 года он поздравил Республиканскую партию и Сержа Саргсяна. «Итоги народного голосования в полной мере подтвердили высокое доверие, которым Вы лично и возглавляемая Вами партия пользуются среди армянских граждан. Это также признание Ваших заслуг в решении актуальных задач социально-экономического развития, в защите национальных интересов Армении». С этим сложно согласиться», - отмечает издание.