Խորհրդարանում ճամպրուկային տրամադրություններ են. ԱԺ-ն ճանապարհում է հնաբնակներին
Խորհրդարանում ճամպրուկային տրամադրություններ են։ Ազգային ժողովը ճանապարհում է հնաբնակներին և պատրաստվում դիմավորել նորեկներին։
Դատարկ միջանցքներ, աշխատասենյակի նախկին տիրոջ անունը ծանուցող պոկված ցուցանակներ, իրերի տեղափոխություն, ու մեկ էլ մանրահատակի լաքի թարմ հոտ։ Մինչ նորընտիր խորհրդարանականները պատրաստվում են առաջիկայում տեղափոխվել օրենսդիր մարմին, այստեղ մեծ թափով շինարարական աշխատանքներ են ընթանում։
Իսկ պատգամավորների մեծ մասի աշխատասենյակների դռներն այսօր փակ էին։ Միջանցքում հանդիպող ԱԺ աշխատակիցները նշեցին, որ վերջի օրերին խորհրդարանականների հազվադեպ են տեսնում։ Մենք ինքներս էլ համոզվեցինք, որ գեթ մեկ պատգամավոր աշխատավայր չէր ներկայացել ոչ ՀՀԿ, ոչ էլ ՀՅԴ խմբակցությունից։ Որոշ պատգամավորների աշխատասենյակների դռներ էլ թեև բաց էին, բայց այնտեղ միայն վերջիններիս օգնականներն էին։
Յոթերորդ գումարման խորհրդարան չանցած կուսակցությունների խմբակցությունների փորձագետները մեզ հետ զրույցում սրտնեղեցին, որ բառացիորեն մի քանի օրից գործազուրկ են դառնալու, ստիպված են լինելու Նոր տարվան ընդառաջ կամ տոներից հետո աշխատանք փնտրել։
ԱԺ միջանցքներում հանդիպեցինք միայն «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության կողմից պատգամավորության թեկնածու առաջադրված, Երևանի ավագանու անդամ Անի Սամսոնյանին, ով մեզ հետ զրույցում նշեց, որ թեև առայժմ չգիտի իր աշխատասենյակի տեղը, սակայն որոշ գործեր ավարտելու համար այսօր եկել է խորհրդարան։
Հարցին՝ ինչպես է պատկերացնում օրենսդիր մարմնում իր աշխատանքը, նա նշեց, որ ճիշտ այնպես, ինչպես Երևանի ավագանիում՝ սկզբունքային։ «Այս առումով որևէ բան չի փոխվելու, մեծանալու է պատասխանատվությունը, որոշումների կայացման շրջանակը, ինչպես նաև ինքս իմ նկատմամբ պահանջկոտությունը»,- ասաց Անի Սամսոնյանը։
Իսկ ի՞նչ է թողել Երևանի ավագանիում և ինչ է պատրաստվում բերել Ազգային ժողով, հետաքրքրվեցինք։ «Ավագանիում թողել եմ մի քանի չավարտած խնդիրներ, որոնք կփոխանցեմ իմ գործընկերներին։ Բայց այստեղ էլ կբերեմ ավագանիում լուծում չգտած խնդիրներ, որոնք լուծելի են օրենսդրական մասշտաբով»,- ասաց ավագանու անդամը։
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Արսեն Բաբայանն էլ Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց, որ նախոդ գումարման խորհրդարանի պատգամավորների աշխատասենյակների հանձնման-ընդունման գործընթացը մի քանի օր է՝ մեկնարկել է։
«Պատգամավորները, ովքեր արդեն գիտեն, որ չեն լինելու նորընտիր խորհրդարանում, իրենց սենյակներն ազատել ու հանձնել են։ Դրանք, ըստ կարգի, փոխանցվելու են նորընտիր պատգամավորներին, սակայն նրանցից ոչ ոք դեռևս իրեր չի բերել։ Երբ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կբաշխի մանդատները, կներկայացվեն հանձնաժողովների նախագահները, խմբակցությունների ղեկավարները, այդ ժամանակ էլ ամեն ինչ ավելի պարզ կլինի։ Այս պահի դեռևս գործում է 6-րդ գումարման Ազգային ժողովը»,- ասաց նա։
Հարցին՝ կարելի՞ է ենթադրել, որ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորների աշխատասենյակները կտրվեն «Իմ քայլը» դաշինքից ընտրված պատգամավորներին, Արսեն Բաբայանը պատասխանեց, որ այս այդ հարցը կլուծվի ժամանակի ընթացքում։

Чемоданное настроение: НС Армении провожает старожилов
В Национальном Собрании Армении – чемоданное настроение.  Парламент провожает старожилов и готовится встретить новичков.
Пустые коридоры, снятые указатели с именами бывших владельцев кабинетов, перенос предметов и свежий запах паркетного лака. Пока новоизбранные парламентарии готовятся  к переезду в ближайшее время в законодательный орган, здесь с большим размахом ведутся строительные работы.
А двери кабинетов большинства депутатов сегодня были закрыты. Встретившиеся в коридоре НС сотрудники аппарата отметили, что в последние дни парламентариев видят редко. Мы и сами убедились, что ни один депутат не пришел на работу – ни от РПА, ни от фракции АРФД. Хотя двери кабинетов некоторых  депутатов были открыты, но там были только их помощники.
Представители фракций партий, не прошедших в НС РА 7-го созыва, в беседе с  Panorama.am посетовали, что буквально через пару дней станут безработными, будут вынуждены в преддверии Нового года или после праздников искать работу.
В коридорах НС мы встретили только Ани Самсонян – члена Совета старейшин Еревана, которая баллотировалась в депутаты от партии «Светлая Армения». По ее словам, хотя ей и пока неизвестно, где будет находиться ее кабинет, она сегодня пришла в парламент, чтобы завершить некоторые из дел.
На вопрос, как она представляет свою работу в законодательном органе, Ани Самсонян отметила: точно так же, как и в Совете старейшин Еревана, – как принципиальную. «В этом плане ничего не изменится, увеличатся ответственность, рамки принятия решений, а также требовательность к себе», – сказала Ани Самсонян.
Она ответила и на следующий вопрос: что оставила в Совете старейшин Еревана и что собирается привнести в НС? «В Совете старейшин оставила некоторые незавершенные вопросы, которые я передам своим коллегам. Но и здесь я буду поднимать проблемы, которые не получили решения в Совете, которые подлежат решению в законодательном масштабе», – отметила Ани Самсонян.
Заместитель руководителя Аппарата Национального Собрания Арсен Бабаян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил, что уже несколько дней как начался процесс сдачи и приема кабинетов депутатов НС РА 6-го созыва.
«Депутаты, которые уже знают, что их не будет в новоизбранном парламенте, освободили и сдали свои кабинеты. Они, согласно порядку, будут переданы новоизбранным депутатам, но никто из них пока не перевез свои вещи.
Когда Центральная избирательная комиссия распределит мандаты, будут представлены председатели комиссий, главы фракций, тогда все прояснится. В настоящее время работу продолжает Национальное Собрание 6-го созыва», – сказал он.
Отвечая на вопрос, можно ли предположить, что кабинеты депутатов от РПА будут переданы депутатам, избранным из блока «Мой шаг», Арсен Бабаян сказал, что этот вопрос будет решен с течением времени.