Ամասիայում բրդի վերամշակման գործարանի ստեղծման ծրագիր է իրականացվում
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Չեխիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկային և People in need հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն Շիմոն Պանեկին:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հայ-չեխական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է տնտեսական փոխգործակցության հետագա խորացմամբ և ընդլայնմամբ: Վարչապետի պաշտոնակատարը, մասնավորապես, անդրադարձել է բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ կառավարության քայլերին ու ծրագրերին՝ ընդգծելով է, որ ՀՀ կառավարությունը երաշխավորում է յուրաքանչյուր ներդրումային ծրագրի անվտանգությունը:
Պետր Միկիսկան շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հաջող անցկացման կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ հետագա գործունեության մեջ: Շիմոն Պանեկը Նիկոլ Փաշինյանին է ներկայացրել People in need ՀԿ-ի գործունեությունն ու ծրագրերը:
Մասնավորապես, նշվել է, որ Սյունիքում իրականացվում է արկածային տուրիզիմի զարգացման, իսկ Ամասիայում՝ բրդի վերամշակման գործարանի ստեղծման ծրագիրը: Ըստ նրա, յուրաքանրչյուր ծրագրի ուղղությամբ ներդրվում է 500 հազարական եվրո: Տեղեկացվել է, որ Ամասիայի գործարանի բացումը նախատեսվում է 2019 թվականի գարնանը, իսկ Սյունիքում ծրագրի շրջնակում նորոգվելու է 250 կմ քայլարշավի արահետ: Շիմոն Պանեկը նշել է, որ People in need-ը ծրագրեր է իրականացնում նաև Հայաստանում գյուղական բիզնեսի զարգացման ուղղությամբ:
Վարչապետի պաշտոնակատարը ողջունել է ներկայացված ծրագրերն ու հայտնել կառավարության աջակցությունը դրանք հաջողությամբ կյանքի կոչելու գործում:

Wool processing plant to be commissioned in Armenia’s Amasia in early 2019
Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan hosted today Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to the Republic of Armenia Peter Mikiska and Executive Director of People in Need NGO Šimon Pánek.
Highlighting the need for continued development of Armenian-Czech relations, Pashinyan said the Armenian government keen to deepen and broaden economic cooperation between Armenia and the Czech Republic. In this context, the acting PM introduced the projects and actions implemented by his government in a bid to improve the business environment and provide security guarantees for investment projects in our country.
Peter Mikiska complimented Pashinyan for the successful holding of early general elections and wished him every success in his activities. In turn, Šimon Pánek presented the activities and projects carried out by People in Need NGO.
He singled out the extreme tourism development project, underway in Syunik region, and the establishment of a wool processing factory in Amasia. Pánek advised that 500 thousand euros will be invested in each of these projects. The Amasia wool processing plant will be commissioned in early 2019. A 250km-long hiking trail will be renovated as part of the project to be implemented in Syunik Marz. Šimon Pánek noted that his organization is also involved in the development of agricultural business in Armenia.
Welcoming the mentioned projects, Pashinyan assured of his government’s willingness to support them as much as possible.