«Երեկ կառավարության որոշմամբ՝ «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» հաղորդաշարի հաջորդ տարվա կազմակերպմանը տրամադրվել է 17 միլիոն դրամ»- ուրախությամբ հայտնում է իր ֆեյսբուքյան էջում Արայիկ Հարությունյանը, ով անկասկած շարունակում է բռնել ԿԳ նախկին նախարար Արմեն Աշոտյանի ուղին:
Երկու նախարարներն էլ թուլություն ունեին այս խաղի նկատմամբ, այն սնում էին և բյուջեից, և խորապես համոզված են, որ, ինչպես ասում է Ա. Հարությունյանը. «Հաղորդաշարը սիրված է, ինտելեկտուալ քիչ հաղորդումներից է եթերում, որը ստացված է, իսկ գիտելիքի տարածման խրախուսումը մեր քաղաքականության հիմնական նպատակներից է»:
Նման մոտեցման դեպքում պիտի Վիքին էլ համարել գիտության նվաճում: Եթե մյուս նախարարների մասով հարցեր էին ծագում՝ ծառայել է, թե ոչ, ապա Արայիկ Հարությունյանի մասով ազնիվ հարց է մտմտում՝ իսկ ինչպես է անցկացրել նա իր դպրոցական տարիները, մի՞թե դպրոցի տնօրենը անջնջելի հետք է թողել նրա կամաարտահայտման մեջ, մի՞թե կասկածներ են եղել ինտելեկտի մասով, մի՞թե խաղի ժամեր հատկացված չեն եղել, որ հենց նման «քաղաքականություն» է վարում Արայիկ Հարությունյանը, որ ընդամենը այսքանի մեջ է տեսնում «ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ու ԳԻՏՈՒԹՅԱՆ» քաղաքականությունը:
Զորավարները կպատմեն պատերազմների մասին, թեորեմները կխոսեն, թե ինչ կանեն,...: Այսինքն՝ նախարարի պաշտոնակատարի պատկերացմամբ մարզերում ու մայրաքաղաքում երեխաները չգիտեն էլ ինչպես օգտագործեն իրենց սմարթֆոնները, սպասում են ընդամենը «խոսող գրքերի»:
Հարությունյանի ֆեյսբուքյան գրառման տակ շատ ու ամբողջապես քննադատական մեկնաբանություններ՝ նորմալ մտքեր կան, որոնք ասում են, որ այս խաղն ուղղակի խաղ է, ոչ թե ինտելեկտուալ ֆենոմեն, որ բյուջեից ընդամենը խաղի համար հատկացնել գումար, երբ դպրոցների վիճակը լացելու է (այստեղ ստիպված պիտի նշել՝ տեսնողի ու սիրտ ունեցողի համար)… Կան մեկնաբանողներ, որ իրենց պարտքն են համարել տեղեկացնել կրթության ու գիտության ոլորտի քաղաքականության պատասխանատուին այդպիսի դպրոցների գոյության մասին:
Մենք էլ լինենք նույնքան միամիտ ու հավաքած նյութերը, որ ժամանակ առ ժամանակ ուղարկել ենք կրթության նախարարություն՝ նորից տեղադրենք:
Թեպետ՝ դպրոցների իրական վիճակը չտեսնելու, կրթության խնդիրները չհասկանալու համար իրական ջանք է պետք: Գիտության մասին էլ չասեմ:

Число 17 – совпадение?
«Правительство Армении на заседании в четверг, 13 декабря,  приняло решение выделить 17 млн драмов на организацию в следующем году интеллектуального телепроекта "Что? Где? Когда?"», – с радостью сообщает на своей странице в социальной сети Facebook Араик Арутюнян, который, несомненно, продолжает вставать на путь бывшего министра образования и науки РА Армена Ашотяна.
Оба министра испытывали слабость к этой игре, питали ее и из бюджета, и глубоко убеждены, что, как говорит А.Арутюнян, «передача любима, является одной из немногих интеллектуальных программ в эфире, которая удалась, а поощрение распространения знаний – среди основных целей нашей политики».
При таком подходе Википедию также нужно считать достижением науки. Если по части других министров возникали вопросы – служил или нет, то по части Араика Арутюняна назревает искренний вопрос – а как он провел свои школьные годы, неужели директор школы оставил неизгладимый след на его волеизъявлении, неужели были сомнения по части интеллекта, неужели не было отведено часов на игры, если именно такую «политику» проводит Араик Арутюнян, всего лишь в этом видит политику  «ОБРАЗОВАНИЯ и НАУКИ»?
Полководцы расскажут о войнах, теоремы заговорят… То есть, по представлению и.о. министра, в областях и столице дети не знают, как использовать свои смартфоны, только и ждут «говорящих книг».
Под постом Арутюняна в Facebook есть много и полностью критичных комментариев – нормальные мысли, согласно которым,  эта игра – просто игра, а не интеллектуальный феномен, чтобы выделять деньги из бюджета всего лишь на игру, когда состояние школ плачевное  (здесь вынужденно нужно указать – для тех, кто видит и у кого есть сердце) ... Есть комментирующие, которые сочли своим долгом проинформировать ответственного за политику в сфере образования и науки о существовании таких школ.
Мы тоже будем столь же наивны и собранные материалы, которые мы время от времени отправляли в министерство образования, опубликуем снова.
Хотя и для того, чтобы не видеть реального положения школ, не понять проблемы образования, необходимы реальные усилия. О науке даже не говорю.