Բաբկեն Պիպոյան. Տոնածառի ձեռքբերման գործընթացը եղել է ոչ թափանցիկ
Կառավարությունը վերջին նիստում որոշում ընդունեց, ըստ որի Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների, Երևան քաղաքի գլխավոր տոնածառի լույսերի հանդիսավոր վառման արարողության միջոցառումների կազմակերպման շրջանակում Երևան համայնքի կողմից ապրանքների, աշխատանքների և ծառայությունների ձեռքբերումը կկազմակերպվեն  մեկ անձից:  Նիստի օրակարգում այն նշված է որպես չզեկուցվող հարց, ներկայացնողն էլ մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցն էր։ Հիմնավորվեց այսպես՝ ժամկետների սղության պատճառով հնարավոր չէ կազմակերպել մրցութային կարգով նոր գնման գործընթացներ։
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ, Հանրային խորհրդի անդամ Բաբկեն Պիպոյանը կարծում է, որ ինչպես տոնածառի, այնպես էլ ապրանքների, աշխատանքների, ծառայությունների ձեռքբերումն իրականացվել են ոչ թափանցիկ, շատ կարևոր հարցերի հիմնավոր պատասխաններ մինչ այս պահը չեն հնչել։
Պիպոյանը կողմ է, որյուրաքանչյուր հարցի, այդ թվում նոր տոնածառի մասին խոսելիս պետք է մի կողմն դնել էմոցիոնալ մեկնաբանություններն ու պետք է առաջնորդվել մասնագիտական եզրակացություններով։
«Մի մասը կասի, այո´, տոնածառը պետք էր, մի մասը կասը, ավելի կարևոր խնդիրներ կային։ Այս դեպքում պետք է կամք դրսևորել ու որոշում կայացնել, բայց դա պետք է լինի ոչ սիրողական։ Որոշման կայացման համար անհրաժեշտ էին մասնագիտական եզրակացություններ, մասնագիտական հարցեր ու պատասխաններ, որոնք մինչ այս պահը չեն եղել ու չկան ոչ հանրության, ոչ էլ ընդդիմության կողմից։ Քաղաքապետարանի կողմից տրված հիմնավորումներն էլ մասնագիտական մոտեցումների հետ կապ չունեն»,-Panorama.am-ի  հետ զրույցում ասաց Բաբկեն Պիպոյանը։
Նրա խոսքով, պետք է լիներ ճարտարապետների, նախ և առաջ Երևանի գլխավոր ճարտարապետի կարծիքն այն մասին, արդյո˚ք Հանրապետության հրապարակում առկա շենքերի բարձրությունը հաշվի առնելով,  ճարտարապետական տեսանկյունից ճի՞շտ էր դնել 35 մետր բարձրություն ունեցող տոնածառ, թե՞ ավելի ցածրն էր պետ, օրինակ 25 մետրանոց։
«Սա կարևորագույն գնահատական է, որը պետք է տրվի հենց նեղ ոլորտային մասնագետների կողմից, ինչը ցավոք սրտի, չի արվել։ Բոլորը խոսում են տոնածառի մասին, բայցի համապատասխան որակավորում ունեցող մասնագետներից։ Գլխավոր ճարտարապետն ինքը պետք է ասեր, սա՞ է օպտիմալ չափը, թե՞ չէ։ Բարձրությունից կախված ձևավորվում է նաև գինը, բնական է, որ 35 մետրանոց և 25 մետրանոց տոնածառը չեն կարող նույն գինը ունենալ»,-բացերը մատնանշեց ՀԿ նախագահը։
Հանրային խորհրդի անդամը նաև այլ հարց է առաջ քաշում, հաշվի առնելով տեխնոլոգիական ու տեխնիկական  բազմաթիվ միջոցների առկայությունը, հնարավո՞ր չէր հին տոնածառին նոր տեսք հաղորդել։
«Դա կարող էր լինել լույսերը, խաղալիքները փոխելով, էֆեկտներ ավելացնելով կամ պակասացնելով։ Ի՞նչ կարժենար դա։ Այս համեմատությունը ևս բացակայում է, հայտնի չէ, այդ դեպքում ինչքա՞ն գումար հնարավոր կլիներ տնտեսել։ Սա էլ կարևոր հարց է, որը գնահատական չի ստացել։ Հանրության կարծիքը կարող է ձևավորվել, երբ այս հարցերի պատասխանները կան»,-ընդգծեց նա։
Ինչ վերաբերում է առանց մրցույթ հայտարարելու գնում կատարելուն, ապա Պիպոյանը նկատեց, այո, կարելի է, «Գնումների մասին» օրենքն էլ թույլ է տալիս։ Բայց կա մի կարևոր բայց։
«Նույն օրենքը հստակ ասում է՝ պետք լինի համապատասխան որոշում. Եթե ձեռք է բերվել համայնքային բյուջեից, պետք է լիներ ավագանու որոշում ուղիղ գնում կատարելու վերաբերյալ, եթե պետական բյուջեից էր ձեռք բերվելու, ապա պետք է լիներ կառավարության որոշում։  Ըստ էության, ուղիղ գնումն արվել է օրենքի շրջանակում, թ՞ե  դրանից դուրս,  պատասխանն առ այսօր չկա։  Ահա այն ամենը, ինչ պետք է իմանալ տոնածառի մասին։ Երկրորդ կարծիք չկա ու չի կարող լինել, որ տոնածառի ձեռքբերման գործընթացը եղել է ոչ թափանցիկ։ Ավելին, եթե կան հարցերը, չկան պատասխանները, դա նշանակում է, որ մինչ այս պահը թափանցիկ չէ»,-նկատեց նա։
ՀԿ նախագահի խոսքով, եթե նույնիսկ ժամանակը սուղ էր, ապա պետք է լիներ նախ որոշումը, հետո՝ գնումը, ոչ թե կատարել գնումը, նոր  գնալ որոշման հետևից։
Հիշեցնենք, որ տոնածառի ձեռք բերման համար քաղաքապետարանը վճարել էր 71 մլն դրամ։  Նախատեսվում է Երևան քաղաքի գլխավոր տոնածառի լույսերը վառել հանդիսավոր պայմաններում դեկտեմբերի 21-ին։

Бабкен Пипоян: Процесс приобретения главной новогодней елки Армении не был прозрачным
Правительство Армении на последнем заседании приняло решение, согласно которому – в рамках организации мероприятий торжественной церемонии зажжения  к праздникам Нового года и Св. Рождества огней главной елки города Еревана – общиной Еревана закупка товаров, работ и услуг будет организовано у одного лица. В повестке дня заседания этот вопрос был указан как не подлежащий докладу, и его представлял и.о. министра культуры Лилит Макунц. В обосновании указано: из-за сжатых сроков  невозможно организовать новые процедуры закупок на конкурсной основе.
Председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель», член Общественного совета Бабкен Пипоян считает, что закупка как елки, так и товаров, работ и услуг не была осуществлена прозрачно, до сих пор не прозвучало обоснованных ответов на очень важные вопросы.
Пипоян выступает за то, чтобы при обращении к любому вопросу, включая разговоры о приобретении новой елки, оставлять в стороне эмоциональные комментарии и руководствоваться профессиональными  заключениями.
«Кто-то скажет, да, новая ёлка была нужна, другие отметят, что есть более важные вопросы. В этом случае нужно проявить волю и принять решение, но это должно происходить не на любительском уровне. Для принятия решения требовались профессиональные заключения, экспертные вопросы и ответы, которые до сих пор отсутствуют – как со стороны общественности, так и оппозиции. Обоснования же, представленные мэрией, не имеют отношения к профессиональным подходам», – сказал Бабкен Пипоян в беседе с корреспондентом Panorama.am.
По его словам, требовалось мнение  архитекторов и, прежде всего, мнение главного архитектора Еревана о том, правильно ли, с учетом высоты зданий на Площади Республики, с архитектурной точки зрения, устанавливать елку высотой в 35 метров или нужно дерево чуть поменьше – скажем, в 25 метров.
«Это очень важная оценка, которую должны дать специалисты узкого профиля, чего, к сожалению, не было сделано. О елке говорят все, кроме специалистов с соответствующей квалификацией. Главный архитектор сам должен был сказать, является это оптимальным размером или нет. Цена формируется и в зависимости от высоты, ясно, что цена 35-метровой и 25-метровой елки не может быть одинаковой», – сказал глава общественной организации.
Бабкен Пипоян обращает внимание и на другой вопрос: учитывая наличие множества технологических и технических средств, не было возможности придать старой елке новый облик?
«Это могло быть сделано при помощи огней, смены игрушек, добавления эффектов или наоборот – их уменьшения. Во сколько  бы это обошлось? Это сравнение также отсутствует, неизвестно, сколько средств было бы сэкономлено в этом случае. Это также важный вопрос, который не получил оценки. Общественное мнение может сформироваться, когда есть ответы на эти вопросы», – подчеркнул он.
Что касается осуществления закупок без объявления конкурса, Пипоян отметил: да, допустимо. Это позволяет и Закон Республики Армения «О закупках». Однако есть одно важное но.
«В том же законе четко указано, что должно быть соответствующее решение. Если приобретено на средства бюджета общины, должно было быть решение Совета старейшин об осуществлении прямой закупки, если на средства государственного бюджета – то решение правительства. По сути, была ли прямая закупка осуществлена в рамках закона или нет, ответа пока нет. Вот все, что нужно знать о елке. Второго мнения нет и быть не может о том, что процесс приобретения елки не был прозрачным. Более того, если вопросы есть, а ответов нет, это  значит отсутствие прозрачности до сих пор», – сказал он.
По словам Пипояна, даже если времени было мало, закупке должно было предшествовать решение, а не наоборот.
На Площади Республики в Ереване проводятся работы по установке главной новогодней елки Армении. Впервые с 2005 года устанавливается новая елка, высота которой составит 35+2 метра (вместе с верхушкой), ее украсят около 200 километров светодиодных гирлянд и 1500 игрушек. Для установки новой елки из бюджета мэрии Еревана выделено 71 млн драмов. Огни планируется зажечь в торжественных условиях 21 декабря.