«Հորդորում եմ ԶԼՄ-ներին ֆինանսական համակարգին վերաբերող թեմաները արհեստականորեն չդարձնել «վաճառվող լուր». ԿԲ մամուլի խոսնակ
17:30 15/12/2018
«Այսօր առավոտյան օրաթերթերից մեկում լույս տեսած «լուրը» իրականության հետ որևէ աղերս չունի։ Ավելին, նմանատիպ լուր-հորինվածքները բացասական սպասումներ առաջացնելու և արհեստական վարքագիծ ձևավորելու միտում են պարունակում»,- այս մասին  ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ կենտրոնական բանկի մամուլի խոսնակ Հարություն Բերբերյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր «Ժամանակ» թերթը գրել էր, թե ամանորյա տոներից հետո Հայաստանը կարող է բախվել լուրջ ֆինանսական խնդիրների, և դեֆոլտը, որի մասին արդեն տևական ժամանակ կանխատեսում են տարբեր փորձագետներ, այլևս հնարավոր չի լինի հետաձգել:
«Այս իսկ պատճառով հորդորում եմ ԶԼՄ-ներին գնաճ/ինֆլյացիա/, փոխարժեք, պահուստներ, ավանդներ, վարկեր և ֆինանսական համակարգին վերաբերվող եզրույթները և թեմաները արհեստականորեն չդարձնել «վաճառվող լուր»: Այսօր ՀՀ ֆինանսական համակարգը կայուն և կայացած համակարգ է, և բոլոր վերոնշյալ թեմաներին հորինված անդրադարձը հանրության շրջանում կարող են առաջացնել անհարկի սպասումներ, որոնք տեղին չեն երկրի երկարաժամկետ զարգացման տեսանկյունից: Ավելացնեմ, որ բոլոր վերոնշյալ թեմաներով մտահոգ ԶԼՄ-ներին ՀՀ Կենտրոնական բանկը պատրաստ է տալ իր լիազորությունների և պրոֆեսիոնալ կարողությունների շրջանակներում սպառիչ և բովանդակային պատասխաններ»,- գրել է Հարություն Բերբերյանը:

Центробанк ответил на публикации СМИ: Финансовая система Армении является стабильной и состоявшейся
Пресс-секретарь Центробанка Армении Арутюн Кбеян на своей странице в социальной сети Facebook прокомментировал публикации в прессе об инфляции.
«Появившаяся сегодня утром в одной из газет "новость" не имеет отношения к реальности. Более того, подобные выдумки содержат тенденцию к формированию негативных ожиданий и искусственного поведения», – отметил он.
«Сегодня финансовая система Армении является стабильной и состоявшейся, и выдуманное обращение к этим темам в обществе могут вызвать неоправданные ожидания, которые неуместны с точки зрения  долгосрочного развития страны», – указал он, добавив:
Центральный банк Армении готов предоставить СМИ исчерпывающие и содержательные ответы на вопросы, связанные с инфляцией, в пределах своей компетенции и профессиональных возможностей.
Газета «Жаманак» сегодня написала, что  близкие к власти источники утверждают, что после новогодних праздников Армения может столкнуться с серьезными финансовыми проблемами, и дефолт, который уже длительное время прогнозируют разные эксперты, нельзя будет больше отсрочить. «Наш источник не исключает, что власти пойдут на девальвацию курса драма, приблизительно в размере 20 процентов», – отмечает издание.