Թուրքական լոլիկի պատճառով հայ ֆերմերը դադարեցրել է ջերմոցում լոլիկ աճեցնելու իր բիզնեսը
«Թուրքական լոլիկի խնդիրը Հայաստանում միշտ է եղել, հիմա էլ ոչինչ չի փոխվել։ Փոքր մեքենաներով այնքան շատ են բերում, որ հավասար է մի քանի մեծ մեքենաների։ Լոլիկը Հայաստան մուտք գործում է Վրաստանից, սա խանգարում է հայ գյուղացուն»,-նշեց ֆերմեր Վարուժան Խոդեդանյանը՝ ընդգծելով, որ թուրքական ներկրված լոլիկի պատճառով ինքը դադարեցրել է ջերմոցում լոլիկ աճեցնելու իր բիզնեսը։
«Երկու օր լոլիկի գինը նորմալացավ, բայց հիմա նորից թուրքական լոլիկը էժանացել է։ Դրա մեծածախ գինը հայկականից էժան է մոտ 200 դրամով»,- ասաց նա՝ շեշտելով, որ Հայաստանը լոլիկի արտադրության տեսանկյունից ինքնաբավ երկիր է, այլ խնդիրի է, որ բերքի մեծ մասն արտահանվում է։
Ֆերմերը հավաստիացրեց, որ տարիներ շարունակ, նաև հիմա իրենք լոլիկի մեկ կիլոգրամը ջերմոցից վաճառում են մաքսիմում 1100 դրամով։
«Բայց շուկան անկառավարելի է, վերավաճառում են 2000-3000 դրամով։ Դալալներն են գին որոշում»,- ասաց նա։
Ֆերմեր Սամվել Մկրտումյանն իր հերթին նշեց, որ եթե ֆերմերները չեն կարողանում շահույթ ապահովել, պարզապես դադարեցնում են իրենց գործունեությունը։
«Նախորդ օրը հանդիպեցինք գյուղնախարարի պաշտոնակատարի հետ, ով հավաստիացրեց, որ ներկրված լոլիկը ստուգված է։ Բայց ինչպե՞ս է ստուգված։ Մեր տնտեսություններն ավերվում են, մենք այլևս մրցունակ չենք։ Իմ ապրանքի ինքնարժեքը մեկ կիլոգրամի դիմաց մինիմում 500 դրամ է։ Մեր խնդիրը գերշահույթ ապահովելը չէ, մենք գինը սահմանում ենք բոլոր ծախսերը հաշվի առնելով»,-ասաց նա՝ տեղեկացնելով, որ Հայաստան մուտք է գործել թուրքական արտադրության 1849 տոննա լոլիկ։

Фермеры бьют тревогу: из-за импортируемых в Армению турецких томатов страдает отечественный производитель
«Вопрос турецких томатов на армянском рынке был актуален всегда, и сейчас также ничего не изменилось. Томаты импортируются на небольших автомобилях в таком количестве, которое эквивалентно грузу на нескольких больших автомобилях.
Томаты импортируются через территорию Грузии, что наносит ущерб армянским фермерам», – отметил на сегодняшней пресс-конференции фермер Варужан Ходеданян, подчеркнув, что из-за импортированных турецких томатов он прекратил заниматься бизнесом по выращиванию томатов в теплице.
«В течение двух дней цена на томаты нормализировалась, однако сейчас вновь снизились цены на турецкие помидоры. Оптовая цена на турецкие помидоры ниже себестоимости местных томатов, примерно, на 200 драмов», – отметил он, подчеркнув, что Армения с точки зрения выращивания томатов является самодостаточной страной, другой вопрос, что большая часть урожая экспортируется.
Фермер заверил, что на протяжении лет, в том числе сейчас, они продают томаты из теплицы максимум за 1100 драмов за 1 кг.
«Но рынок неуправляем, перепродают по 2000-3000 драмов. Цену устанавливают посредники», – отметил он.
В свою очередь другой фермер Манвел Мкртумян отметил, что, если фермеры не могут обеспечить прибыль, просто прекращают свою деятельность.
«Накануне мы встретились с исполняющим обязанности министра сельского хозяйства, который сообщил, что импортированные томаты проверены. Но каким образом их проверили? Наши хозяйства разрушаются, отныне мы не конкурентоспособные.
Себестоимость производимой мной продукции составляет минимум 500 драмов за 1 кг. Наша задача заключается не в обеспечении сверхприбыли, мы устанавливаем цену с учетом всех расходов», – отметил он, сообщив, что в Армению было завезено 1849 тонн турецких помидоров.