Ստամբուլի Բերա թանգարանում շարունակվում է աշխարհահռչակ հայ արվեստագետ, կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովին (Սարգիս Փարաջանյանց) նվիրված ցուցահանդեսը։
«էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, Ստամբուլի Աթաթուրքի անվան միջազգային օդանավակայանում մեծ արվեստագետի նկարով և «Փարաջանով, Սարգիսի հետ» գրությամբ տեղադրվել է մեծ ցուցապաստառ, որը տարբեր երկրներից ժամանող զբոսաշրջիկներին, նաև Թուրքիայի քաղաքացիներին տեղեկացնում է Բերա թանգարանում բացված ցուցահանդեսի մասին։
Պոլսահայ լրագրող և հասարակական գործիչ Րաֆֆի Հերմոն Արաքսն իր ֆեյսբուքյան էջում տեղադրել է օդանավակայանում փակցված մեծադիր ցուցապաստառի լուսանկարը։
Հիշեցնենք, որ ցուցահանդեսն իրականություն է դարձել Ստամբուլի Բերայի թանգարանի և Երևանի Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանի համագործակցության շնորհիվ։ Այն նվիրված է մեծ վարպետի ծննդյան 95-րդ ամյակին։
Փարաջանովի թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանի համակարգմամբ կազմակեպված ցուցահանդեսին ներկայացված են արվեստագետի տարաբնույթ ստեղծագործությունները՝ նկարներ, կոլաժներ, զարդանախշեր, ֆիլմերի դրվագների էսքիզներ, բեմական հագուստի նմուշներ, խճանկարներ, լուսանկարներ և այլն։
Փարաջանովի հավաքածուն ներկայացվել է աշխարհի 30-ից ավել քաղաքներում, սակայն Ստամբուլում կազմակերպված ցուցահանդեսը կազմակերպիչների խոսքով ամենամեծն է։ Այն այցելուների համար բաց է լինելու 2018 թ.-ի դեկտեմբերի 13-ից մինչև 2019 թ.-ի մարտի 17-ը։

Pera Museum in Istanbul continues presenting for the first time in Turkey a selection of the works by renowned director Sergey Parajanov. Titled “Parajanov with Sarkis’, the exhibition opened in Pera Museum in the city's Beyoglu district on Thursday, December 13, to run through March 17, 2019, Ermenihaber reports.
A big poster about the exhibition has been displayed at Istanbul Ataturk International Airport, informing the visitors about the ongoing exhibition. Journalist Raffi Heron has posted the image of the poster on his Facebook page.
Dedicated to the 95th anniversary of the director, the exhibition also features works exclusively created in homage to Parajanov by Sarkis, another master artist who passionately followed him.
Featuring many works across a wide spectrum ranging in style from the traditional to pop-art, from strikingly unique collages to storyboard drafts, from film costumes to drawings, paintings, mosaics, objects and photographs, the exhibition sheds light on the brilliant and fertile world of the artist.
This exhibition has been prepared in collaboration with the Sergei Parajanov Museum, and a selection of Parajanov’s films will also be screened in a parallel program.
Sergei Parajanov or Paradjanov (born Sarkis Paradjanian; 1924-1990) was one of the best known directors of Soviet films. Born in Tbilisi, Georgia, to an Armenian family, his work reflected the ethnic diversity of the Caucusus where he was raised.