Վստահ եմ՝ կվերականգնենք դատական համակարգի հանդեպ հասարակության վստահությունը. Զեյնալյան
Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակը մշտապես իր աջակցությունն է ցուցաբերել Հայաստանի դատաիրավական բարեփոխումների իրականացման աշխատանքներին։ «Աջակցություն Հայաստանում դատական բարեփոխումների իրականացմանը» ծրագրի փակման արարողությանն ունեցած ելույթում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը։
«Խոսքերիս վառ ապացույցը 2017 թվականի մայիսից Եվրոպայի խորհրդի կողմից մեկնարկած այս ծրագիրն է, որի նպատակն էր նպաստել Հայաստանում դատական իշխանության անկախության ամրապնդմանը, իրավական ընթացակարգերի արդյունավետության բարձրացմանը, արդարադատության մատչելիության ապահովմանը»,- նշեց նախարարի պաշտոնակատարը։
Նշենք, որ «Աջակցություն Հայաստանում դատական բարեփոխումների իրականացմանը» ծրագիրը ֆինանսավորվել է Եվրոպական միության, Եվրոպայի խորհրդի և Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության կառավարության կողմից, ամբողջությամբ իրականացվել՝ Եվրոպայի խորհրդի կողմից:
Նա նշեց, որ ծրագրի շրջանակում Եվրոպայի խորհուրդն աջակցել է Դատական օրենսգրքի մշակման աշխատանքներին, դատական իշխանության ինքնակառավարման մարմինների կարողությունների հզորացմանը, արբիտրաժի և հաշտարարության ինստիտուտների կատարելագործմանը:
Ա. Զեյնալյանը հիշեցրեց, որ արդարադատության նախարարության կողմից մշակվել և ներկայում վերանայման փուլում է գտնվում 2019-2024 թվականների դատական և իրավական բարեփոխումների ռազմավարության և դրանից բխող գործողությունների ծրագրի նախագիծը։
««Աջակցություն Հայաստանում դատական բարեփոխումների իրականացմանը» ծրագրի շրջանակներում Եվրոպայի խորհրդի միջազգային փորձագետները գնահատել են դատական և իրավական բարեփոխուների ծրագրի նախագիծը՝ վերլուծելով ռազմավարության հիմնական նպատակները, թիրախները, գործողությունների իրականացման ժամանակահատվածը, ֆինանսական պարտավորությունները, ինչպես նաև գործողությունների ծրագրում ներառված միջոցառումների համապատասխանությունը Եվրոպական միության գնահատողական խմբի կողմից ներկայացված առաջարկություններին»,- ասաց նա։
Ա. Զեյնալյանի խոսքով, մեծապես կարևորելով իրենց գործընկերոջ կողմից իրականացված աշխատանքը, վստահ է, որ ներկայացված փաստաթղթում տեղ գտած առաջարկությունները կամրագրվեն Հայաստանի 2019-2024թթ. դատաիրավական բարեփոխումների ծրագրում:
«Եվս մեկ անգամ վստահություն եմ հայտնում և վերահաստատում 2018 թվականի ապրիլ-մայիսի ընթացքում Հայաստանում թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությունից հետո ձևավորված կառավարության հանձնառությունը՝ արդարադատության ապահովման և իրավունքի գերակայության ամրապնդման վերաբերյալ, վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով կվերականգնենք դատական համակարգի հանդեպ հասարակության վստահությունը, կփորձենք արմատախիլ անել կոռուպցիան, կբարելավվենք մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պաշտպանության վիճակը»,- ասաց արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը:

И.о. министра юстиции Армении: Уверен, мы восстановим общественное доверие к судебной системе
Офис Совета Европы в Армении оказывал постоянную поддержку работам по проведению судебно-правовых реформ в РА. Об этом на церемонии закрытия программы «Поддержка реализации судебных реформ в Армении» заявил исполняющий обязанности министра юстиции РА Артак Зейналян.
«Ярким доказательством моих слов является стартовавшая в мае 2017 года данная программа, целью которой является поспособствовать укреплению независимости судебной власти в Армении, повышению эффективности правовых процедур, обеспечение доступности правосудия», – отметил и.о. министра.
Отметим, что программа «Поддержка реализации судебных реформ в Армении» финансируется Европейским союзом, Советом Европы и правительством Великобритании, полностью реализована со стороны СЕ.
Он отметил, что в рамках программы СЕ оказал поддержку работам по разработке Судебного кодекса, усилению возможностей органов самоуправления судебной власти, совершенствованию института арбитража и примирения.
«В рамках программы “Поддержка реализации судебных реформ в Армении” международные эксперты СЕ оценили проект судебных и правовых реформ, проанализировав основные цели, мишени стратегии, график проведения действий, финансовые обязанности, в том числе соответствие включенных в программу мероприятий представленным оценочной группой Европейского союза предложениям», – отметил он.
По словам А. Зейналяна, в большой степени подчеркивая важность проведенных их коллегами работ, он уверен, что представленные в данном документе предложения будут включены в программу судебно-правовых реформ Армении на 2019-2024 гг.
«Вновь выражаю уверенность и подтверждаю приверженность правительства Армении, сформированного после бархатной, ненасильственной революции в апреле-мае с.г. касательно обеспечения правосудия и укрепления верховенства права. Уверен, совместными усилиями восстановим общественное доверие в отношении судебной системы, постараемся искоренить коррупцию, улучшим ситуацию, связанную с защитой основных прав и свобод человека», – резюмировал и.о. министра.