Վստահ եմ՝ կվերականգնենք դատական համակարգի հանդեպ հասարակության վստահությունը. Զեյնալյան
Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակը մշտապես իր աջակցությունն է ցուցաբերել Հայաստանի դատաիրավական բարեփոխումների իրականացման աշխատանքներին։ «Աջակցություն Հայաստանում դատական բարեփոխումների իրականացմանը» ծրագրի փակման արարողությանն ունեցած ելույթում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը։
«Խոսքերիս վառ ապացույցը 2017 թվականի մայիսից Եվրոպայի խորհրդի կողմից մեկնարկած այս ծրագիրն է, որի նպատակն էր նպաստել Հայաստանում դատական իշխանության անկախության ամրապնդմանը, իրավական ընթացակարգերի արդյունավետության բարձրացմանը, արդարադատության մատչելիության ապահովմանը»,- նշեց նախարարի պաշտոնակատարը։
Նշենք, որ «Աջակցություն Հայաստանում դատական բարեփոխումների իրականացմանը» ծրագիրը ֆինանսավորվել է Եվրոպական միության, Եվրոպայի խորհրդի և Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության կառավարության կողմից, ամբողջությամբ իրականացվել՝ Եվրոպայի խորհրդի կողմից:
Նա նշեց, որ ծրագրի շրջանակում Եվրոպայի խորհուրդն աջակցել է Դատական օրենսգրքի մշակման աշխատանքներին, դատական իշխանության ինքնակառավարման մարմինների կարողությունների հզորացմանը, արբիտրաժի և հաշտարարության ինստիտուտների կատարելագործմանը:
Ա. Զեյնալյանը հիշեցրեց, որ արդարադատության նախարարության կողմից մշակվել և ներկայում վերանայման փուլում է գտնվում 2019-2024 թվականների դատական և իրավական բարեփոխումների ռազմավարության և դրանից բխող գործողությունների ծրագրի նախագիծը։
««Աջակցություն Հայաստանում դատական բարեփոխումների իրականացմանը» ծրագրի շրջանակներում Եվրոպայի խորհրդի միջազգային փորձագետները գնահատել են դատական և իրավական բարեփոխուների ծրագրի նախագիծը՝ վերլուծելով ռազմավարության հիմնական նպատակները, թիրախները, գործողությունների իրականացման ժամանակահատվածը, ֆինանսական պարտավորությունները, ինչպես նաև գործողությունների ծրագրում ներառված միջոցառումների համապատասխանությունը Եվրոպական միության գնահատողական խմբի կողմից ներկայացված առաջարկություններին»,- ասաց նա։
Ա. Զեյնալյանի խոսքով, մեծապես կարևորելով իրենց գործընկերոջ կողմից իրականացված աշխատանքը, վստահ է, որ ներկայացված փաստաթղթում տեղ գտած առաջարկությունները կամրագրվեն Հայաստանի 2019-2024թթ. դատաիրավական բարեփոխումների ծրագրում:
«Եվս մեկ անգամ վստահություն եմ հայտնում և վերահաստատում 2018 թվականի ապրիլ-մայիսի ընթացքում Հայաստանում թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությունից հետո ձևավորված կառավարության հանձնառությունը՝ արդարադատության ապահովման և իրավունքի գերակայության ամրապնդման վերաբերյալ, վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով կվերականգնենք դատական համակարգի հանդեպ հասարակության վստահությունը, կփորձենք արմատախիլ անել կոռուպցիան, կբարելավվենք մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պաշտպանության վիճակը»,- ասաց արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը:

Acting justice minister: I am confident that we will restore the public confidence in judiciary
The Council of Europe Office (CoE) in Armenia has always supported judicial reforms in the country, Acting Minister of Justice Artak Zeynalyan said in his remarks delivered at the closing ceremony of the “Support to the implementation of the judicial reform in Armenia” project on Tuesday.
“It’s best evidenced by this project launched by the Council of Europe in May 2017 aimed at promoting judicial independence, the effectiveness of legal proceedings and access to justice,” he said.
According to the caretaker minister, on the sidelines of the project, the CoE has provided support to the drafting of Armenia’s new Judicial Code, the enhancement of the functioning of the judicial self-governing bodies and the application of mediation and arbitration in Armenia.
Zeynalyan reminded that the Justice Ministry has elaborated a strategy for legal and judicial reforms for 2019-2024 and its action plan, which is currently in the stage of presentation.
“Within the framework of the “Support to the implementation of the judicial reform in Armenia” project, the international experts of the Council of Europe have evaluated the draft project on judicial and legal reforms by analyzing the key goals, targets, timing of actions, financial commitments, as well as the compliance of the measures included in the action plan with the recommendations of the Council of Europe’s monitoring groups,” the official said.
Highly appreciating the work done by their partners, Zeynalyan is confident that the recommendations made in the presented document will be included in the 2019-2024 judicial reforms program.
“Once again, I express my confidence and reaffirm the commitment of the government formed after the non-violent, velvet revolution in Armenia in May-April 2018 to ensure justice and to enhance the rule of law. I am confident that through joint efforts we will restore the public confidence in judiciary, will try to eradicate corruption and will improve the situation of human rights and fundamental freedoms,” he said.
The project “Support to the implementation of the judicial reform in Armenia” has been funded by the Council of Europe, the European Union and the Government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, with the entire project implemented by the CoE.