Ռուսական գազի գնի հետ կապված որոշում չկա և չկա որևէ ամրագրված սակագին. Վարագ Սիսեռյան
Փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավար Վարագ Սիսեռյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել, որը վերաբերում է գազի գնի հետ կապված հրապարակումներին։
«Ռուսական գազի գնի հետ կապված ասեմ հետևյալը. այս պահին գազի գնի առնչությամբ որոշում չկա և չկա որևէ ամրագրված սակագին:
ՀՀ կառավարությունը ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Կոզակի կողմից նամակ չի ստացել, նման նամակ գոյություն չունի: ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Կոզակը և ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը ունեցել են հեռախոսազրույց, որի ժամանակ քննարկվել են բանակցությունների ընթացքի ձևաչափը և հետագա փուլերը: Հավելեմ նաև, որ այս հարցի վերաբերյալ մեր ռուս գործընկերների հետ ընթանում են բանակցություններ փոխվստահության և փոխըմբռնման միջավայրում, որտեղ վերջնագրեր չեն եղել և չեն կարող լինել»,- գրել է Վարագ Սիսեռյանը:
Նշենք, որ ըստ մամուլի հրապարակումների՝ ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Կոզակը նամակ է հղել ՀՀ կառավարություն, մասնավորապես՝ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանին՝ նշելով, որ ռուսական գազը սահմանին լինելու է 215 1000 խմ-ի դիմաց, և դա քննարկման ենթակա չէ:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 31-ին ավարտվում է ռուսական գազի մատակարարման պայմանագրի գործողության ժամկետը: Ռռուսական գազը Հայաստանին տրամադրվում է 150 ԱՄՆ դոլարով՝ 1 հազար խոր. մետրի համար:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանն օրեր առաջ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի հետ դեռևս շարունակվում են գազի սակագնի շուրջ բանակցությունները: Նա վստահեցրել էր, 2019 թ-ի հունվարի 1-ից գազի սակագինը կպահպանվի, եթե բանակցությունները ավարտված չլինեն:

Вараг Сисерян: На данный момент нет решения о цене на импортируемый из России в Армению природный газ
На данный момент нет решения о цене на импортируемый из России в Армению природный газ, написал на своей странице в социальной сети Facebook руководитель офиса и.о. вице-премьера Армении Тиграна Авиняна – Вараг Сисерян.
Газета «168. жам» со ссылкой на собственные источники сегодня написала, что заместитель председателя правительства Российской Федерации Дмитрий Козак направил письмо своему армянскому коллеге Тиграну Авиняну. В нем он отметил, что российский газ на границе будет стоить 215 долларов за 1000 кубометров, и это не подлежит обсуждению.
«В связи со стоимостью российского газа скажу следующее: на данный момент по части тарифа на газ нет решения и нет какого-либо утвержденного тарифа.
«Правительство Армении не получало письма от вице-премьера России Дмитрия Козака, подобного письма не существует. Д.Козак и и.о. вице-премьера Армении Тигран Авинян провели телефонную беседу, во время которого обсудили формат хода переговоров и дальнейшие этапы.
Добавлю также, что переговоры с нашими российскими коллегами по данному вопросу проводятся в атмосфере взаимного доверия и взаимопонимания, где нет и не может быть ультиматумов», – отметил Вараг Сисерян.