Բյուջեում արտացոլված են մեր երկրի տնտեսական զարգացման հիմնարար սկզբունքները. Արցախի նախագահ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 20-ին մասնակցել է 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագծի հաստատմանը նվիրված Ազգային ժողովի նիստին:
ԱՀ աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ ելույթում Բակո Սահակյանը կանգ է առել բյուջեի նախագծի որոշ ուղղությունների վրա:
«Բյուջեում արտացոլված են մեր երկրի տնտեսական զարգացման հիմնարար սկզբունքները, որոնց բաղադրիչներն են՝ դինամիկ և համաչափ զարգացող տնտեսությունը, ներհայկական տնտեսական ինտեգրացիայի բարձր աստիճանի ապահովումը և սոցիալական պետության կարևորագույն ատրիբուտների պահպանումը: Առանձին ուշադրության կենտրոնում եղել և մնում են բանակաշինության, անվտանգության, ինչպես նաև քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտները: Այսուհետ էլ արվելու է հնարավոր ամեն ինչ բանակի մարտունակության հետևողական բարձրացման, զինված ուժերը ժամանակակից զինտեխնիկայով համալրման, քաղաքացիական պաշտպանության համակարգի ամրապնդման ու արդիականացման, զինծառայողների, վետերանների և հաշմանդամների սոցիալական խնդիրների լուծման ուղղությամբ», - ընդգծել է Նախագահ Սահակյանը:
Նախագահը նշել է, որ տեղի են ունեցել բյուջեի նախագծի բազմակողմանի ու համապարփակ քննարկումներ՝ նախատեսված բոլոր փուլերով, պատգամավորները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու բյուջեի տրամաբանությանը, դրա հնարավորություններին ու կազմման գործընթացին և հայտնելու իրենց կարծիքներն ու տեսակետները:
Երկրի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել պատգամավորներին բյուջետային քննարկումներին ակտիվ մասնակցության ու համագործակցության համար և առաջարկել բյուջեի նախագծի ներկայացված վերջնական տարբերակն ընդունել որպես օրենք:
Տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքում Ազգային ժողովն ընդունել է Արցախի Հանրապետության 2019 թվականի պետական բյուջեն:

President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan took part in the plenary session of the National Assembly dedicated to the approval of the 2019 draft state budget on Thursday.
In his speech Sahakyan touched upon certain aspects of the draft budget, the presidential office reports.
"The budget reflects the fundamental principles of our country's economic development based on such components as dynamically and proportionally developing economy, ensuring high level of inter-Armenian economic integration and preserving the most important attributes of the social state. Army building, security, and civil defense spheres have always been under the spotlight of special attention. From now on, everything possible will be done to consistently increase the combat readiness of the army, equip the armed forces with contemporary weaponry, strengthen and modernize the civil defense system, solve social problems of servicemen, veterans and the disabled," Sahakyan stressed.
According to the Artsakh leader, thorough and comprehensive discussions of the draft budget have been passed through all the necessary steps, and the deputies have had the opportunity to familiarize themselves with the logic of the budget, its potential and the formation process, share their opinions and viewpoints.
Sahakyan expressed his gratitude to the MPs for cooperation and active participation in the budget discussions and suggested adopting the submitted final version of the draft budget as a law.
As a result of discussions, the National Assembly passed the state budget of the Artsakh Republic for the year of 2019.