«Հրապարակ». ՀԲ-ն և ԱՄՀ-ն շատ վատ են ընդունել Փաշինյանի հայտարարությունը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր տեղեկություններով, Համաշխարհային բանկը և Արժույթի միջազգային հիմնադրամը IMF շատ վատ են ընդունել ԾԻԳ-երի (Ծրագրերի իրականացման գրասենյակ) և հիմնադրամների մասին Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը, որտեղ նա այդ կառույցներն անվանեց «ատկատներ, կոռուպցիա» սնող՝ կոռուպցիայի ամենամեծ օջախները մեզանում։ Մինչդեռ ԾԻԳ-երի հետ այս կազմակերպությունները ոչ միայն խոշոր ծրագրեր են իրականացնում, այլև հսկում են իրենց տրամադրած ֆինանսական միջոցների ծախսերը։
Եվ եթե Փաշինյանը կատարի իր խոստումն ու փակի բոլոր ԾԻԳ-երը, ՊՈԱԿ-ներն ու հիմնադրամները, ապա ոչ միայն մեծ թվով մարդիկ, այդ թվում նաև օտարերկրացիներ, կզրկվեն աշխատանքից, այլև միջազգային ֆինանսական այս կազմակերպությունների բացասական գնահատականից հետո մեզ կարող են դրսից վարկեր չտալ, տրամադրած վարկերի գումարներն ավելի խստորեն հետ պահանջել, և առհասարակ՝ դրսից մեզ հետ համագործակցությունը կդադարեցվի, քանի որ այդ հարցերում ՀԲ-ի և ԱՄՀ-ի կարծիքը հաճախ վճռորոշ է լինում։
Մեր տեղեկություններով, այս կառույցների ներկայացուցիչները, մասնավորապես՝ ՀԲ-ի, փորձել են ժամանակ առաջ ընդունելության մտնել ՀՀ վարչապետի մոտ՝ բացատրել, ներկայացնել իրենց գործը, սակայն, ի զարմանս իրենց, մերժվել են»:

«Грапарак»: ВБ и МВФ негативно отреагировали на заявления Пашиняна
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что Всемирный банк и Международный валютный фонд очень плохо отреагировали на выступление Никола Пашиняна об ОРП, ГНКО и фондах, в котором он назвал эти структуры питающими «откаты, коррупцию», самыми большими очагами коррупции в стране. В то время как эти организации осуществляют с ОРП не только крупные программы, но и контролируют расходы предоставленных ими финансовых средств.
«Если Пашинян выполнит свое обещание и закроет все ОРП, ГНКО и фонды, то не только большое число людей, в том числе и иностранцев, лишатся работы, но и после негативной оценки этих международных финансовых организаций нам могут не предоставлять иностранные кредиты, более строго потребовать возвращения кредитные средства, и вообще прекратить сотрудничество с нами, поскольку в этом вопросе мнение ВБ и МВФ является решающим.
По нашим сведениям, представители этих структур, в частности ВБ какое-то время назад пытались попасть на прием к премьер-министру, чтобы объяснить, представить дело, однако к их удивлению, им отказали», - пишет газета.