Ստեփանակերտում ցույց է անցկացվել՝ ընդդեմ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման. Yerevan.today
Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում՝ Ազնավուրի հրապարակում, բողոքի ցույց էր տեղի ունենում «Ազատություն Քոչարյանին» խորագրով, որը կազմակերպել էր «Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցների միությունը»:
Yerevan.today-ը գրում է.
«Ակցիայի մասնակիցները պահանջում էին ՀՀ և ԼՂՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակել: Ակցիայի ժամանակ ելույթով հանդես եկավ ԱՀ «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանի ասպետ, ֆիզիկոս Գրիգորի Աֆանասյանը:
«Այսօր գրեթե 30 տարի անց մենք կրկին հավաքվել ենք, և հավաքվել ենք Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին պաշտպանելու համար: Ղարաբաղցիները իրենց ղեկավարներին չեն գցում: Միշտ ցույցերի ժամանակ Ռոբերտ Քոչարյանը կանգնել էր մեր կողքին և ելույթ էր ունենում, իսկ հիմա մենք պահանջում ենք անհապաղ նրա ազատ արձակումը: Սա Արցախի ձայնն է և այն պետք է լսելի լինի»,- ասաց Գրիգորի Աֆանասյանը
«30 տարի առաջ մենք հաղթեցինք, որովհետև մենք եղանք միասնական, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանն այն ժամանակ ընդամենը 33 տարեկան էր: Նա չվախեցավ մեծ պատասխանատվությունից և այդ բեռը վերցրեց իր վրա: Ճիշտ է՝ իր կողքին կային մեծ և պատասխանատու մարդիկ, բայց այդ տարիքում վերցնել պատասխանատվությունը, նշանակում է ունենալ տղամարդկություն, կամքի ուժ և սեր ժողովրդի նկատմամբ: Այդ ժամանակ մեզնից ոչ ոք չգիտեր, որ 30 տարի հետո մենք հավաքվելու ենք հրապարակում և պահանջելու ենք ազատություն մեր հերոսին, Արցախի հերոսին: Նա մեր հերոսն է»,- ելույթում ասաց ակցիայի մասնակից Վերա Խաչատրյանը:
«Այսօր մենք ապրում ենք շատ մեծ ցավ: Այստեղ երկար տարիներ ղեկվարել է Ռոբերտ Սեդրակովիչ Քոչարյանը: Նա երիտասարդ տարիքում ինչ պաշտոն էլ որ զբաղեցրել է, պատվով է կատարել՝ սկսած արցախյան շարժումից, այն օրերից, երբ մարդիկ հավաքվել և միասնական Հայաստան են կանչել: Հայաստանից են նրան կանչել, որ Հայաստանում նա ղեկավարի և այսօր նա մեր շարքերում չէ: Ես խնդրում եմ անհապաղ ազատել այդ մարդուն, քանի որ թուրքը մի քանի քայլ այն կողմից տեսնում է և ուրախանում, որ իր ազգն է իր հերոսին դատապարտում: Ես խնդրում եմ եկեք մինչև վերջ կանգնենք և մեր պայքարը շարունակենք»,- ասաց ակցիայի մասնակից Ալեքսանդր Հայրապետյանը:
Ակցիայի մասնակիցներից մեկն ասաց, որ եթե հարկ լինի անգամ ոտքով Ստեփանակերտից կարող են հասնել Երևան, այդտեղ էլ ցույցեր անել, որպեսզի ազատենք Ռոբերտ Քոչարյանին»:

В Степанакерте проходит акция в поддержку Роберта Кочаряна
В столице Арцаха (Нагорно-Карабахская Республика, НКР) – Степанакерте – на площади им. Азнавура проходит акция в поддержку первого президента НКР, второго президента Армении Роберта Кочаряна с требованием его освобождения, организаторы акции – «Союз сторонников Роберта Кочаряна».
Как сообщает Yerevan.today, участники акции требуют освободить Роберта Кочаряна. Отмечается, что во время акции с речью выступил обладатель ордена «Месроп Маштоц» Арцаха, физик Григорий Афанасян.
«Сегодня – спустя почти 30 лет – мы вновь собрались, собрались для защиты первого президента Арцаха и второго президента Армении Роберта Кочаряна. Карабахцы никогда не бросают своих руководителей. Всегда во время демонстраций Роберт Кочарян был рядом с нами и выступал, а сейчас мы требуем незамедлительного его освобождения. Это голос Арцаха и он должен быть услышан», – подчеркнул он.
«30 лет назад мы победили, поскольку были едины, а Роберту Кочаряну тогда было всего лишь 33 года. И он не побоялся большой ответственности и взял весь этот груз на себя. Конечно, рядом с ним были ответственные люди, но в этом возрасте взять на себя ответственность означает, что он обладает мужеством, силой воли и любит свой народ. В то время никто бы и не подумал о том, что через 30 лет мы соберемся на этой площади и будем требовать свободу герою Арцаха. Он – наш герой», – заявила еще одна участница акции Вера Хачатрян.
В свою очередь другой участник акции Александр Айрапетян заявил: «Сегодня мы испытываем огромную боль. Здесь долгое время страной руководил Роберт Седракович Кочарян. Какую должность бы он не занимал в молодом возрасте, всегда достойно выполнял обязанности, начиная от карабахского движения».
Другой же участник акции заявил о том, что при необходимости они могут пешком направиться из Степанакерта в Ереван, и там провести акции протеста и потребовать освобождения Роберта Кочаряна.