«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ-ի նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը լիահույս է, որ Երևանի քաղաքապետի հայտարարությունները հետևանք են այն բանի, որ նրան ներսում սխալ են զեկուցում։ Նման տեսակետ նա հայտնեց այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Անդրադառնալով հասարակական տրանսպորտի խնդրին՝ նա հիշեցրեց, որ Երևանի քաղաքապետարանի կայքում տրանսպորտի բաժին կա, որտեղ առկա տեսանյութերում շատ երևում է՝ մինչ այժմ ով ինչպես է խոսել։
«Առաջին նիստում առաջին հարցը, որ տվել եմ, վերաբերել է միջազգային խորհրդատուի հետ աշխատանքին, թե ուղևորահոսքի հաշվարկը, որը ելակետային տվյալ է համարվում, այսօր ակտուա՞լ է, թե ոչ։ Կարո՞ղ է պարզվել, որ ցանցը գծեն, հետո պարզվի, որ ուղևորահոսքի հաշվարկն ակտուալ չէ։ Միջազգային խորհրդատուն հաշվետվություններով արդեն իսկ տվել է, որ ինքը լետային ուսումնասիրություններն արել է, և ցանցը կիրառելի է։ 2017 թվականի օգոստոսի հաշվետվության համաձայն կատարվել է ավտոբուսային երթուղային ցանցի ուղևորահոսքի ուսումնասիրություն։ Երևանի քաղաքապետարանն ունի այս հաշվետվությունը»,- ասաց բանախոսը։
Բաբկեն Պիպոյանն իր խոսքն ուղղեց Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանին՝ ասելով. «Ձեզ սխալ են զեկուցում։ Պետք է ընդամենը կարդաք Ձեր ձեռքի տակի թղթերը։ Արտասահմանյան խորհրդատուին 850 հազար դոլարից վճարված է դեռևս 600 հազարը, մյուս 250 հազարը դեռ վճարված չէ։ Այդ գումարը պետք է վճարեն ներկա քաղաքային իշխանությունները։ Եթե նրանք կարողանան ապացուցել, որ աշխատանքը սխալ է կատարված, կարող են հետ վերցնել վճարած գումարը։ Նախկին իշխանությունների մասին ինչ վատ բան կար, ասվեց, պետք է գործ անել։ Այս չորս ամիսն այս ուղղությամբ չի աշխատվել, եթե աշխատվեր, վեց ամսում նոր ցանցը կարելի էր ներդնել։ Եթե հիմա սկսեն աշխատել, երեք ամիս անց կարող ենք ունենալ բոլոր մրցույթների հաղթողներին, վեց ամիս էլ տանք մոբիլիզիացիայի համար, օպերատորը կկարողանա նոր ցանցը ներդնել»,- ասաց բանախոսը։
Բաբկեն Պիպոյանի խոսքով, եթե գործող քաղաքապետը ցանկություն հայտներ հանդիպել տրանսպորտի հարցով աշխատանքային խմբի հետ, իրենք նրան ամեն բան կբացատրեին։
«Եթե Դուք հաշվետվությունները դանդաղ եք կարդում, իսկ իմ խորին համոզմամբ ծանոթ չեք, չէիք ասի մի բան, որն արդեն Ձեր ձեռքի տակ է»,- ասաց նա։

Бабкен Пипоян – мэру Еревана: «Вам неверно докладывают»
Председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян надеется, что заявления мэра Еревана Айка Марутяна являются последствием того, что ему неверно докладывают о положении дел. Об этом Пипоян заявил сегодня на пресс-конференции.
Коснувшись проблемы общественного транспорта, Пипоян напомнил о наличии раздела транспорта на сайте мэрии, где на опубликованным видеоматериалах четко видно, кто до этого что говорил.
«Первый вопрос, который я задал на первом заседании, касался работы с международным консультантом – по поводу, того актуален ли на сегодняшний день расчет пассажиропотока, что считается исходными данными. Может ли получиться так, что после составления сети выяснится, что расчет пассажиропотока неактуален?
Международный консультант уже дал ответ, что провел соответствующие исследования и что сеть может быть применена.  Согласно отчету  за август 2017 года, выполнено исследование пассажиропотока автобусной маршрутной сети. Данный отчет имеется в распоряжении мэрии », – сказал Пипоян.
Бабкен Пипоян обратился к мэру Еревана: «Вам неверно докладывают. Вы должны всего лишь ознакомиться с имеющимися у Вас под рукой документами. Иностранному консультанту уже заплачено 600 тысяч долларов из 850 тысяч долларов, а остальные 250 тысяч еще не переданы. Эта сумма должна быть оплачена действующими городскими властями. Если мэрии удастся доказать, что работа была выполнена неверно, то они смогут вернуть уже выплаченную сумму.  Все плохое, что можно было сказать в адрес прежних властей, сказано. Нужно заняться делом. За минувшие 4 месяца работы в этом направлении велось, иначе за 6 месяцев удалось бы внедрить новую сеть.  Если работа начнется уже сейчас, то через три месяца у нас будут победители тендеров, еще 6 месяцев отведем на мобилизацию, оператор сумеет внедрит новую сеть».
По его словам, если бы мэр выразил желание встретиться с рабочей группой по вопросу транспорту, ему бы все объяснили.
«Вы, видимо, медленно читаете отчеты, а по моему глубокому убеждению не знакомы с ними, иначе не говорили бы о том,  что уже имеется у вас в распоряжении», – сказал он.