Գայանե Սահակյան. Նույն ինքնաթիռի ուղևորները հնարավոր է վարակված լինեն կարմրուկով
ԱՆ իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը, անդրադառնալով Հայաստանում արձանագրված կարմրուկի դեպքին, նշել է.
«Դեկտեմբերի 21-ին Մոսկվա-Երևան թիվ 4377 չվերթի ուղևորները համարվում են սերտ կոնտակտներ և եթե չունեն պատվաստում կարմրուկի դեմ, շատ հնարավոր է վարակված են: Վարակի հետագա տարածումը կանխելու նպատակով հորդորում ենք դիմել տարածքային բուժհաստատություն կամ զանգահարել (010) 550601»։
Հիշեցնենք, որ կարմրուկը սուր վիրուսային, խիստ վարակիչ  հիվանդություն է, որը բնորոշվում է արտահայտված ինտոքսիկացիայով, կատառալ և ցանային երևույթներով: Վարակը փոխանցվում է օդա-կաթիլային ճանապարհով։ Կարմրուկն իր բարձր վարակելիությամբ տարբերվում է մյուս կառավարելի վարակներից: Մեկ հիվանդը վարակում է մինչև 18 կոնտակտավորի: Կարմրուկի բարդությունները զարգանում են հիվանդության հիմնական ախտանիշներին զուգընթաց (ինտոքսիկացիա, կատառալ երևույթներ, ցան), հիվանդության ծաղկման շրջանում հասնում են բուռն արտահայտվածության և հետզհետե թուլանում։
Երեխաների մոտ կարմրուկի ամենահաճախ հանդիպող բարդությունները համարվում են թոքաբորբերը: Նյարդաբանական  բարդությունները բնորոշ են ավելի բարձր տարիքային խմբերին, ընթանում են շատ ծանր և տալիս բարձր մահացություն (մինչև 25%)։ Մնացորդային երևույթները դրսևորվում են պարեզներով, հիշողության և ինտելեկտի խանգարումներով, էպիլեպտանման նոպաներով։

В Армении 24 декабря зафиксирован лабораторно подтвержденный случай кори, ввезенной извне. Об этом сообщает пресс-служба министерства здравоохранения республики.
«Больной прибыл из России с уже проявившимися клиническими явлениями», – отмечается в сообщении.
Руководитель национальной программы иммунопрофилактики министерства здравоохранения Армении Гаяне Саакян в этой связи отметила:
«Пассажиры осуществленного 21 декабря рейса 4377 Москва-Ереван считаются вступившими в тесный контакт и, в случае отсутствия прививки против кори, вполне возможно, что они заражены. С целью предотвращения распространения кори призываем обратиться в территориальные медучреждения либо позвонить по номеру (010) 550601».
Корь (лат. Morbilli) – острое инфекционное вирусное заболевание с высоким уровнем индексом контагиозности (приближающимся к 100 %), которое характеризуется высокой температурой (до 40,5 °C), воспалением слизистых оболочек полости рта и верхних дыхательных путей, конъюнктивитом и характерной пятнисто-папулёзной сыпью кожных покровов, общей интоксикацией. Путь передачи инфекции – воздушно-капельный, вирус выделяется во внешнюю среду в большом количестве больным человеком со слизью во время кашля, чихания и т. д.