Նիկոլ Փաշինյան. 2018-ը մեր պատմության և հիշողության մեջ կմնա որպես պոզիտիվ տարի
Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի անունից Հայաստանի գործարար համայնքի ներկայացուցիչների համար նախօրեին կազմակերպվել է ընդունելություն: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել ու բարեմաղթանքներ է հղել գործարարներին գալիք տոների առթիվ:
Շնորհավորական խոսքում վարչապետի պաշտոնակատարն անդրադարձել է անցնող 2018 թվականի տնտեսական տարվա արդյունքներին և 2019 թվականից ակնկալիքներին: Այս մասին հայտնում են կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Դիմելով ներկաներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «Գործարար համայնքի հարգելի ներկայացուցիչներ, ուրախ եմ ձեզ տեսնելու համար: Թույլ տվեք նախ և առաջ շնորհակալություն հայտնել ձեզ 2018 թվականին կատարած աշխատանքների համար, որովհետև 2018-ը քաղաքական բուռն իրադարձություններով լեցուն տարի էր, սակայն նրա կարևոր առանձնահատկություններից մեկն այն էր, որ մենք, ըստ էության, տնտեսական ցնցումներ չունեցանք: Դա նաև Հայաստանի գործարար համայնքի ցուցաբերած բացառիկ ջանքերի արդյունք է և իսկապես շատ բարձր է գնահատվում կառավարության կողմից:
Հաջորդը, որ 2019 թվականի տարեմուտի կապակցությամբ շնորհավորելու համատեքստում ուզում եմ ասել, հետևյալն է. կարծում եմ, որ 2019 թվականի համար ստեղծվել է բացառիկ հնարավորություն՝ կառավարության և գործարար համայնքի հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու և այդ հարաբերություններին նոր որակ հաղորդելու առումով: Կարող եմ արձանագրել, որ Հայաստանի կառավարության վերնախավում ներգրավված մարդիկ չունեն և չեն ունենալու խմբային, անձնային տնտեսական հետաքրքրություններ, ինչը նշանակում է, որ մեր հիմնական խնդիրը լինելու է ընդհանրապես տնտեսության և դրանում ներգրավված ընկերությունների հաջողությունը: Ամենակարևոր շահագրգռությունը, որ մենք ունենք այդ ասպարեզում՝ առանց բացառության բոլոր ընկերությունների հաջողությունն է: Հայաստանում չկա գեթ մեկ ընկերություն, որի անհաջողությամբ մենք շահագրգռված լինենք որևէ պատճառաբանությամբ և Հայաստանում չկա գեթ մեկ ընկերություն, որի հաջողությամբ մենք շահագրգռված չլինենք: Սա, կարծում եմ, չափազանց կարևոր և բացառիկ իրավիճակ է մեր իրականության մեջ և սրանից բխում է մեր հիմնական շահագրգռությունը. մենք ուզում ենք, որ Հայաստանի բոլոր ընկերությունները 2019 թվականին ստանան մեծ եկամուտներ, առավել մեծ եկամուտներ, հնարավորինս շատ եկամուտներ, որպեսզի հասկանալիորեն ավելի մեծ հարկեր վճարեն Հայաստանի Հանրապետությանը:
Ուզում ենք նաև ձեզ հավաստիացնել, որ այդ հարկերն առավել արդյունավետ և նպատակային ծախսելու արդյունավետությունը պիտի դառնա մեր հիմնական առաջնահերթություններից մեկը՝ ի շահ մեր երկրի, մեր ազգային շահերի: Մենք այդ ուղղությամբ նաև պետք է միմյանց հետ աշխատենք: Սա իսկապես բացառիկ հնարավորություն է, որ ձևավորվի նոր գոծընկերության մակարդակ: Իհարկե, այս իրավիճակը ենթադրում է նաև, որ գործարար համայնքը պետք է ակտիվ ներգրավված լինի օրենսդրական դաշտի բարեփոխումների գործընթացին, որպեսզի այն բարեփոխումները, որ մենք մտադիր ենք իրականացնել տնտեսությունը խթանելու, տնտեսական աճ ապահովելու համար, իրականում ծառայեն այդ նպատակին և ոչ թե հակառակ էֆեկտների բերեն, որովհետև մենք ունենք ծրագրեր, որոշակի պատկերացումներ, բայց դրանք գործնականում կիրառողները լինելու եք դուք, և շատ կարևոր է նախապես համոզվել, որ այդ փոփոխությունների գործնական կիրառումը իսկապես բերելու է պոզիտիվ արդյունքների:
Իհարկե, մեր երկիրն այսօր ունի մեծ ամբիցիաներ և իր առջև դրված մեծ խնդիրներ, և այդ ձգտումների, նպատակների ֆինանսավորողը լինելու եք դուք, նկատի ունեմ բացառապես օրինական ֆինանսավորումը, որովհետև կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունում տնտեսվարողները և ընդհանրապես որևէ ընկերություն ազատված է որևէ տեսակի կոռուպցիոն պարտավորությունից: Բայց սրանից պատասխանատվության չափը ոչ թե պակասում է, այլ ավելանում, որովհետև իսկապես այն խնդիրները, որ մենք որպես պետություն, որպես ժողովուրդ դրել ենք մեր առաջ, հնարավոր կլինի լուծել միայն մի դեպքում, եթե ձեր աշխատանքը, գործունեությունը լինի առավել հաջող և հետևաբար որպես արդյունք պետական բյուջեի եկամուտներն էլ ավելանան ու մենք ի վիճակի լինենք ամբողջ ծավալով և պատշաճ մակարդակով լուծել մեր պետության առջև ծառացած խնդիրները:
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ և բոլորիս անցած՝ 2018 թվականի կապակցությամբ, որովհետև կարծում եմ, որ 2018-ը մեր պատմության և հիշողության մեջ կմնա որպես պոզիտիվ տարի և ցանկանում եմ, որ 2019 թվականը մեր պատմության և հիշողության մեջ մնա որպես շատ ավելի պոզիտիվ տարի: Հույս ունենք, որ միասին կկարողանանք հասնել այդ արդյունքին:

И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян: 2018-й останется в нашей истории в качестве позитивного года
По случаю Нового года и Рождества от имени исполняющего обязанности премьер-министра Армении Никола Пашиняна накануне был организован прием для представителей бизнес-среды РА. Никол Пашинян поздравил и направил пожелания в связи с предстоящими праздниками. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Согласно информации, Н. Пашинян в своем выступлении коснулся экономических результатов уходящего – 2018 года и ожиданий от 2019 года.
Обратившись к присутствующим, Н. Пашинян, в частности, отметил:
«Уважаемые представители бизнес-среды, рад видеть вас. Позвольте прежде всего поблагодарить вас за проделанную в 2018 году работу, поскольку 2018 год – был наполнен бурными политическими событиями, однако одной из важнейших его особенностей было то, что мы, по сути, не пережили экономических потрясений. Это стало следствием, в том числе, исключительных усилий предпринимателей страны и действительно очень высоко ценится правительством
Следующее, что в контексте поздравлений в связи с наступлением 2019 года хотел бы сказать, является то, что, думаю – для 2019 года созданы уникальные возможности для повышения отношений правительства и бизнес-среды на новый уровень и придания им нового качества. Могу зафиксировать также, что у руководства страны нет и не будет каких-либо групповых, личных экономических интересов, что означает, что основной целью будет успех экономики в целом и вовлеченных в экономику компаний.
Самая большая заинтересованность, которая имеется в этой сфере, заключается в успехе всех компаний без исключения. В Армении нет ни одной компании, в провале которой мы были бы заинтересованы, и нет ни одной компании, в успехе которой мы не были бы заинтересованы. Это, думаю, чрезвычайно важно, и из этого вытекает наша основная заинтересованность, чтобы в 2019 году все компании получили большую прибыль, по возможности больше, чтобы, соответственно, платили больше налогов.
Хочу также заверить вас, что эффективность по более целевой трате этих налогов должна стать одним из наших приоритетов во благо страны и нации. Мы также должны проводить совместную работу в данном направлении. Это, действительно, исключительная возможность, чтобы сформировалась новая партнерская платформа.
Конечно, данная ситуация предполагает также, что бизнес-среда должна быть активно вовлечена в процесс законодательных реформ, чтобы реформы, которые мы намерены осуществить для поощрения экономики, обеспечения экономического роста, на самом деле служили этой цели и не приводили к обратным эффектам, поскольку у нас имеются программы, определенные представления, однако, именно вы будете применять их на практике, и весьма важно заранее убедиться, что практическое применение этих реформ на самом деле приведет к позитивным результатам.
Конечно, у государства сегодня большие амбиции перед ним стоят большие задачи и финансировать эти цели будете именно вы, имею в виду исключительно законное финансирование, поскольку хочу вновь подчеркнуть, что хозяйствующие субъекты в Армении и вообще – все компании отныне освобождены от любого вида проявления коррупции. Но от этого степень ответственности не уменьшается, а увеличивается, поскольку те задачи, которые мы поставили перед собой, можно решить лишь в случае, если ваша работа, деятельность будет наиболее успешной и, следовательно, результативной для бюджета и мы будем в состоянии во всем объем и на должном уровне решить стоящие перед страной задачи.
Сердечно поздравляю всех в связи с 2018 годом, поскольку считаю, что 2018 год в нашей истории и памяти останется в качестве позитивного года, и желаю, чтобы 2019 год в нашей истории и памяти остался в качестве ещё более позитивного года. Надеемся, что вместе сумеем достичь этого результата.