«168 Ժամ» թերթի հետ զրույցում ռուս տնտեսագետ Կոնստանտին Սիմոնովը՝ անդրադառնալով 2019-ից Հայաստան մատակարարվելիք ռուսական գազի գնին, ասել է. «Հայ-ռուսական քաղաքական հարթությունում, որն անդրադառնում է նաև տնտեսական կապերի վրա, վերանայումների փուլ է, և այդ վերանայումներից հետո ստեղծված հարաբերություններից է կախված՝ կլինի՞ գնի նվազում, թե՞ ընդհակառակը: Ներկայումս ունենք իրավիճակ, երբ կան նաև խնդիրներ, որոնք ի հայտ են գալիս երկկողմ հարաբերություններում ժամանակ առ ժամանակ: Կողմերը փորձում են լուծումներ տալ ստեղծվող խնդիրներին, դրանցից մեկն էլ այսօր գազի գինն է, որը կարտացոլի այն վստահությունը, որը կա հարաբերություններում: Ակնհայտ է, դրա մասին հրապարակայնորեն խոսել են նաև ՀՀ իշխանությունները, որ ցանկանում են գազի գնի իջեցում: Էժան գազ բոլորն են ցանկանում, բայց գազի գինը նաև քաղաքականություն է, դրանով Ռուսաստանը հստակեցնում է իր ավելի լայն քաղաքականությունը»:
Նա նշել է, որ իր համար ներկայումս տեսանելի չէ, թե որքանով են կողմերը հաջողել լուծել այն խնդիրները, որոնք առաջացել են, ըստ էության, դեռ դրանք պահպանվում են, ուստի դժվար է ասել, թե ինչ համաձայնության կգան կողմերը: «Չի բացառվում, որ բարձրանա գինը»,- ասել է նա: Եթե խոսենք տնտեսական բաղադրիչի մասին, ապա, նրա խոսքով, այստեղ բավականին ծավալուն աշխատանքի կարիք կա:
Ռուս քաղաքական մեկ այլ վերլուծաբան՝ Ստանիսլավ Տարասովը, ևս կարծում է, որ գազի գինը ոչ այնքան տնտեսական հարց է, որքան քաղաքական: Ըստ նրա, գազի գնի շուրջ բանակցությունների ելքը, այսինքն` որոշումը, ցույց կտա հայ-ռուսական հարաբերությունների ներկայիս որակը, քանի որ ամեն ինչ չէ, որ հասկանալի է:
«Հուսամ, որ որևէ որոշումից հայ սպառողն անհարամարվետություն չի զգա: Բայց ես ևս չեմ բացառում, որ գազի գինը բարձրանա սահմանին, գուցե այդ դեպքում հնարավոր լինի «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության ծախսերի կրճատման միջոցով խնդիրը որոշակիորեն մեղմել: Սակայն առաջիկա բանակցությունների արդյունքը շատ ավելի լուրջ հարցերում հայ-ռուսական փոխըմբռնման մակարդակի ցուցիչը կդառնա»,- ասել է Ստանիսլավ Տարասովը»:

Российский экономист Константин Симонов в беседе с корреспондентом газеты «168 жам», касаясь тарифа поставляемого в Армению российского газа в 2019 году, заявил: «В армяно-российской политической плоскости, которая влияет также на экономические связи, идет этап пересмотра и снизится цена или нет, будет зависеть от отношений, которые сформируются после этого пересмотра.
В настоящее время у нас сложилась ситуация, когда есть проблемы, которые время от времени проявляются в двусторонних отношениях. Стороны пытаются найти решение возникшим проблемам, одной из них сегодня является цена на газ, которая будет отражать доверие, которое есть в отношениях. Очевидно, что власти Армении также публично говорили о том, что хотят снижения цены на газ. Все хотят дешевый газ, однако цена на газ – это также политика, Россия тем самым уточняет свою более широкую политику».
Он отметил, что в настоящее время ему неясно, насколько сторонам удалось решить возникшие проблемы, по сути, они пока сохраняются, посему сложно сказать, к какому соглашению придут стороны. «Не исключено, что цена повысится», - сказал он. Если говорить об экономической составляющей, то, по его словам, здесь предстоит довольно масштабная работа.
Другой российский аналитик Станислав Тарасов также считает, что цена на газ является не столько экономическим, сколько политическим вопросом. По его словам, итоги переговоров по тарифу на газ, то есть – решение, покажет нынешнее качество армяно-российских отношений, поскольку не все понятно.
«Надеюсь, что армянский потребитель не будет чувствовать неудобства от какого-либо решения. Но я не исключаю, что цена на газ вырастет на границе, возможно, тогда удастся в некоторой степени смягчить проблему за счет сокращения расходов компании «Газпром Армения». Однако итоги предстоящих переговоров станут индикатором армяно-российского взаимопонимания в более серьезных вопросах», - сказал Станислав Тарасов.