Միքայել Հարությունյանը ՌԴ քաղաքացի է. ՀՔԾ
Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ, Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանը Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի է։
Panorama.am-ը Հատուկ քննչական ծառայության մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանից տեղեկացավ, որ ՀՔԾ-ն ստացել է ՌԴ  պատասխանը Միքայել Հարությունյանի` ՌԴ քաղաքացիություն ունենալու մասին:
«Նշված է միայն, որ նա ՌԴ քաղաքացի է, այլ  մանրամասներ չկան։ Մենք լրացուցիչ հարցում ենք ուղարկել, պարզելու՝ թե Միքայել Հարությունյանը երբ է ՌԴ քաղաքացիություն ստացել»,- նշեց խոսնակը։
Հիշեցնենք, որ Հարությունյանի նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել։
2018 թվականի հուլիսի 3-ին որոշում է կայացվել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-գնդապետ Միքայել Հարությունյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է սահմանադրական կարգը:

Экс-глава Минобороны Армении Микаел Арутюнян является гражданином России – ССС
Специальная следственная служба Армении получила ответ из России о том, что бывший министр обороны РА Микаел Арутюнян является гражданином России.
Пресс-секретарь Специальной следственной службы Армении Марина Оганджанян сообщила Panorama.am, что ССС получила ответ РФ о наличии у Микаела Арутюняна гражданства РФ.
«Отмечено только, что он является гражданином РФ. Других подробностей нет. Мы направили дополнительный запрос, чтобы уточнить, с какого периода М.Арутюнян получил российское гражданство», – сказала Оганджанян.
М.Арутюнян по делу о событиях 1 марта 2008 года в Ереване обвиняется в свержении конституционного строя.