ՀՀ վաստակավոր արտիստ, դերասանուհի Նարինե Գրիգորյանը նշանակվել է Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար։ Հայաստանյան և միջազգային տարբեր փառատոներում մրցանակների արժանացած դերասանուհուն հենց թատրոնի դերասանական կազմն է առաջադրել գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնում։
Նարինե Գրիգորյանը պատասխանել է Panorama.am-ի՝ առաջիկա ծրագրերի, թատրոնի հետագա գործունեության, ֆիլմերում նկարահանվելու վերաբերյալ հարցերին։
Panorama.am-Նարինե, ձեր առաջին աշխատանքն արդեն որպես Համազգային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, ո՞րն է լինելու։
Ն.Գրիգորյան- Հիմա ամենակարևորը խաղացանկը թարմացնելն է, նոր ներկայացումներ ստեղծելը։ Հիմա չորս պիեսների աշխատանքները սկսվել են։ Ժամանակակից հայ դրամատուրգ Սառա Նալբանդյանի «Պատերազմի խաղալիքները» պիեսի պրեմիերան նախատեսել էինք հունվարի 28-ին, սակայն քանի որ ուզում ենք վերանորոգել թատրոնը, թարմացնել բեմի հարդարանքը, գուցե մի քիչ հետաձգվի, մինչև փետրվարի սկիզբ։
2019 թվականի համար նախատեսել ենք չորս պրեմիերա՝ ժամանակակից հայ և դասական հայ դրամատուրգիա, ժամանակակից արտասահմանյան և դասական արտասահմանյան դրամատուրգիա։
Panorama.am- Այդ գործերը վաղո՞ւց էիք պլանավորել ու Վիգեն Չալդրանյանի տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար լինելու ընթացքում հնարավոր չեղա՞վ իրականացնել, թե՞ նոր եք ընտրել։
Ն. Գրիգորյան- Ընդհանրապես չեմ պլանավորել։ Շատ լավ գիտեմ ընկերներին, որոնց հետ խաղացել եմ երկար տարիներ, մտածել եմ, թե այս պիեսն ինչպես կխաղար այս դերասանը։ Ավելի շատ խաղացանկն ընտրվել է բացի նրանից, որ իր ասելիքով շատ համընկնում է այսօրվա Հայաստանում ասելիքով, նաև ամեն ինչից կախված է, որ ամեն դերասանի համար մի հրաշալի պարտիա լինի խաղալու։
12 պիես առանձնացրել եմ, որոնք կարդացել ենք, խմբով ընտրել, որոնց վրա պետք է աշխատենք։ Հայաստանում քիչ է բեմադրվում արտասահմանյան ժամանակակից դրամատուրգիա։ Ես ժամանակակից հինգ հայ դրամատուրգի հետ եմ աշխատում, ունեմ ժամանակակիցների հետ աշխատելու փորձ, նաև շատ եմ սիրում ժամանակակից դրամատուրգիան։
Ընդհանրապես չեմ սպասել, որ այսպես ամեն ինչը կլինի։ Ես իսկապես շատ պատասխանատու եմ մոտենում ու շատ վախեցած։ Այնպես չէ, որ՝ վախ պաշտոն, ես դա չեմ հասկանում՝ վախ պաշտոն, այլ՝ վայ մամա ջան, ոնց կկարողանամ արդարացնել։ Գործընկերներս հավատացել են, հանկարծ այդ հավատը չկոտրվի։ Իսկապես անհանգստանում եմ, բայց մոտ 15 տարի փորձ եմ ձեռք բերել։ Չգիտեմ, հույս ունեմ հետաքրքիր կլինեմ իմ ընկերներին։
Panorana.am-Դուք շարունակելո՞ւ եք հանդես գալ նաև որպես դերասանուհի, թե միայն արդեն որպես թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար կլսենք ձեր անունը։
Ն.Գրիգորյան- Անպայման, որպես դերասանուհի, որովհետև մեծագույն երջանկություն է, միշտ լինելու եմ իմ ընկերների հետ խաղալիս։ «Պատերազմի խաղալիքները» խաղում ենք ես, թատրոնի ժամանակավոր տնօրեն Արման Նավասարդյանը և Վարշամ Գևորգյանը։
Panorama.am-Դժվար չի՞ լինի համատեղելը։ Դուք նաև հաճախ եք մասնակցում միջազգային փառատոների, ինչպե՞ս եք այժմ այդ ամեն ինչը հասցնելու։
Ն. Գրիգորյան-Արմանի գործն ավելի ծանր է։ Ես միևնույն է զբաղում եմ նրանով, ինչով միշտ զբաղվել եմ։ Մնջախաղում էլ ունեմ ներկայացում, Տիկնիկայինում էլ ունեմ մի քանի բեմադրություն։ Գուցե հիմա ավելի հեշտ է, որ մեկ տեղում եմ կենտրոնացնելու ավելի շատ բան, բայց, իհարկե, Տիկինիկայում էլ շարունակելու եմ խաղալ ներկայացումները։
Իսկ միջազգային փառատոների կտանեմ նաև նոր ներկայացումներ։ Այս կոլեկտիվը շատ աշխատող է, առանց ինձ էլ կաշխատեն, բեմադրությունների միայն ես չեմ անում, ռեժիսորները տարբեր են, ամեն մեկն իր աշխատանքը կանի։ Իմը երկու-երեք օրով կուշացվի, բայց ոչինչ։ Գեղարվեստական ղեկավարն այն մարդը չէ, որ ինքն է անում բոլոր բեմադրությունները, այլ ուղղորդում է, գործը հանձնում ռեժիսորին։
Panorama.am-Նարինե, շարունակելո՞ւ եք նկարահանվել ֆիլմերում։
Ն.Գրիգորյան-Որ հրավեր ստանամ, այո։ Առջևում «Եվա» ֆիլմի իրանահայ ռեժիսոր Անահիտ Աբադի հետ աշխատանք ունեմ։ Նայել են նրա «Եվա» ֆիլմը ու իտալացիները 50 հայ և 100 դրսի կինոռեժիսորներից ընտրել են հենց նրան, որ «Արտույտների ագարակը» երկրորդ գրքի հիման վրա ֆիլմ նկարահանի։ Ապրիլին սկսվելու են նկարահանումները։ Անահիտն Աբադն ասել է, որ ես կնկարահանվեմ այդ ֆիլմում։
Panorama.am-Ի՞նչ պետք է արվի, հանդիսատեսին թատրոն բերելու համար, արդյո՞ք շարունակելու եք թատրոնի արդեն ձևավորված ավանդույթները, թե՞ նոր գործելաոճ եք որդեգրելու։
Ն. Գրիգորյան-Մեր թատրոնը միշտ եղել է դերասանակետրոն, ամենակարևոր կետն է, այդ տեսակը երբեք չի փոխվելու, պետք է հնարավորինս շատ արտահայտվի։ Դա է մեր դեմքը, դերասանի շնորհիվ կարելի է հանդիսատեսին գրավել։
Թատրոնն ունենալու է սրճարան, կազմակերպելու ենք ցուցահանդես ներկայացումներ, ժամանակակից պիեսների ընթերցանություն։ Թատրոնը պետք է լինի ամենուր՝ աստիճաններին, ֆոյեում, բարի մոտ։
Panorama.am-Դրսից ռեժիսորներ հրավիրելո՞ւ եք։
Ն.Գրիգորյան-Անպայման։ Հունվարի 15-ին Ֆրանսիայից Հայաստան է գալու Սերժ Մելիք-Հովսեփյանը, ով բեմադրելու է ֆրանսիացի ժամանակակից դրամատուրգի «-2» պիեսը։ Կլինեն նաև Վիգեն Ստեփանյանը, երիտասարդ բեմադրիչներ, գուցե ավարտող ռեժիսորին հնարավորություն տանք դիպլոմային աշխատանքը բեմադրել հենց այստեղ։

Новый худрук театра «Амазгаин» Нарине Григорян рассказала о первых шагах в новой должности
Заслуженная артистка Армении, актриса Нарине Григорян назначена художественным руководителем театра «Амазгаин» имени Соса Саркисяна. Завоевавшую награды на различных международных и армянских фестивалях актрису на данную должность выдвинул актерский состав театра.
Нарине Григорян в беседе с корреспондентом Panorama.am ответила на вопросы, касающиеся ближайших программ, дальнейшей деятельности театра и её съемок в фильмах.
– Нарине, назовите ваш первый шаг в должности художественного руководителя театра «Амазгаин» имени Соса Саркисяна?
– Самое главное сейчас – обновить репертуар, сделать постановку новых представлений. Уже начаты работы по 4 пьесам. Премьеру пьесы «Игрушки войны» современного армянского драматурга Сары Налбандян планируется провести 28 января, однако, поскольку хотим также отремонтировать театр, обновить сцену, возможно, премьера будет отложена до начала февраля.
На 2019 год уже запланировано 4 премьеры: современная армянская и классическая армянская драматургия, современная зарубежная и классическая зарубежная драматургия.
– Вы запланировали данные работы давно и во время того, когда Виген Чалдранян был директором и художественным руководителем театра не было возможности реализовать планы или вы решили сделать это только?
– Вообще не планировала. Очень хорошо знаю друзей, с которыми долгое время играла на одной сцене, думала о том, а как бы сыграл ту или иную роль этот актер. Скорее репертуар выбран, не только исходя из сложившейся сегодня в Армении ситуации, но также он зависит от того, чтобы для каждого актера была избрана прекрасная партия.
Я выделила 12 пьес, которые мы прочитали, выбрали группой, и над которыми должны поработать. В Армении почти нет постановок зарубежной современной драматургии. Сейчас работаю с пятью современными армянскими драматургами, у меня есть опыт работы с современниками, также очень люблю современную драматургию.
Вовсе не ждала, что всё произойдет именно таким образом. На самом деле с большой ответственностью подхожу к этому. Вовсе не так, что я обрадовалась должности, сказав: “Ой, мамочки – должность!”, не понимаю подобного подхода, не знаю, как оправдаю. Коллеги поверили в меня, хоть бы эта вера не пропала. Действительно переживаю, но у меня за плечами 15-летний опыт. Не знаю, надеюсь, буду интересна своим друзьям.
– Вы продолжите выступать в качестве актрисы или мы услышим ваше имя исключительно в качестве художественного руководителя театра?
– Обязательно в качестве актрисы, поскольку это величайшая радость, всегда буду играть со своими друзьями. В пьесе «Игрушки войны» буду играть я, и.о. директора театра Арман Навасардян и Варшам Геворкян.
– Не сложно ли будет совмещать? Вы зачастую участвуете также в международных фестивалях, как теперь планируете успевать всё это?
– Дело Армана намного тяжелее. Я одновременно занимаюсь тем, чем занималась всегда. В театре пантомимы тоже играю, в кукольном театре также. Возможно, сейчас проще, поскольку сконцентрирую все свои силы в одном месте, однако, конечно, в кукольном театре продолжу играть в спектаклях. На международных фестивалях представлю также новые представления. Этот коллектив очень трудолюбивый, они и без меня тоже смогут работать, поскольку постановки делаю не только я, режиссеров много, каждый будет проводить свою работу. Постановка моих пьес запоздает на два-три дня, но ничего. Художественный руководитель – это не тот человек, который делает постановку всех представлений, он направляет, руководит и передает работу режиссеру.
– Нарине, вы продолжите сниматься в фильмах?
– Если получу приглашение, то да. В ближайшее время предстоит работу с режиссером фильма «»Ева Анаит Абади. Итальянца посмотрели её фильм и из 50 армянских и 100 зарубежных кинорежиссеров выбрали именно её, чтобы она сняла фильм на основе второй книги «Гнездо жаворонка». В апреле были начаты съемки. Анаит Абади сказала, что я также снимусь в этом фильме.
– Как вы думаете, что необходимо сделать, чтобы привлечь зрителя в театр? Продолжите ли вы уже начатые традиции в театре или планируете привнести новый стиль работы?
– Наш театр был всегда ориентирован на актеров, актеры были самым важным, это никогда не изменится, и должно максимально проявляться. Это наше лицо, благодаря актеру можно привлечь зрителя.
В театре появится кафе, будем организовывать представления-выставки, читки современных зарубежных пьес. Театр должен быть повсюду: на лестнице, в фойе, у стойки бара.
– Планируете ли вы приглашать режиссеров из-за рубежа?
– Обязательно. С 15 января из Франции в Армению прибудут режиссер-постановщик Серж Мелик-Овсепян, который поставит пьесу «-2» французского современного драматурга. Прибудут также Виген Степанян, молодые постановщики, возможно, оканчивающие факультет режиссуры также получат возможность постановки своих дипломных работ на этой сцене.