Արմեն Մելիքբեկյան. «Մելենդեսը Հայաստանում կաշխատի իսպանական մոդելով»
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի առաջին փոխնախագահ Արմեն Մելիքբեկյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսեց ՀՖՖ նոր տեխնիկական տնօրեն Խինես Մելենդեսի մասին՝ նշելով, որ նա հունվարի 1-ից կժամանի Հայաստան և ևս երկու մարզչի հետ բնակություն կհաստատի մեր երկրում: Մելիքբեկյանը նաև խոսեց ապագա ծրագրերի մասին:
«Մելենդեսն աշխատելու է Հայաստանի բոլոր տարիքային հավաքականների հետ: Այս մոդելը գործում է Իսպանիայում: Աշխատում են ընդհանուր ծրագրով, տարբեր հավաքականների մարզիչներն օգնում են միմյանց, իսկ տեխնիկական տնօրենը վերահսկում է այդ ամենը: Մելենդեսի հետ կնքվել է մեկ տարվա պայմանագիր՝ ևս մեկ տարով երկարաձգելու պայմանով»,- ասաց ՀՖՖ փոխնախագահը:
Մելիքբեկյանը շեշտեց, որ գլխավոր խնդիրը շարունակում է մնալ մարզերում ֆուտբոլի զարգացումը: Հայաստանի մարզերից ընդամենը 29 բնակավայրերում են կազմակերպված ֆուտբոլ խաղում, իսկ դա, ըստ ՀՖՖ փոխնախագահի, շատ վատ ցուցանիշ է:
«Սկսում ենք Վայոց Ձորի մարզից: Ինչու Վայոց Ձոր, քանի որ այստեղ միակ վայրն է, որում կազմակերպված ֆուտբոլ չեն խաղում: Մտադիր ենք կառուցել 10-12 խաղադաշտեր, ապա կանցնենք Գեղարքունիքի մարզին, որտեղ երկու անգամ ավելի շատ մինի-մարզադաշտեր կկառուցվեն:
Բացի այդ, նոր մոտեցում ենք ցուցաբերելու այն ներդրողների հանդեպ, ովքեր ուզում են ակումբ պահել: Նրանք կմասնակցեն ենթակառուցվածքների շինարարությանը, կխրախուսենք նրանց: Կկառուցենք դաշտեր անհատ ներդրողների համար: Գորիսում, օրինակ, ցանկություն կա ֆուտբոլի դպրոց բացել, եթե նպատակն իրականանա, մենք էլ կկառուցենք մարզադաշտը»,- ասաց Մելիքբեկյանը:

Deputy chairman of Armenia’s Football federation Armen Melikbekyan presented the upcoming initiatives and actions in the development plan of Armenia football with its new technical director Gines Melendez. At a meeting with reporters on Thursday, Melikbekyan informed that the well-known Spanish specialist, who has been recently appointed as the technical director of Armenia’s football federation, will arrive in Armenia on January 1 along with two coaches. The primary task of the new technical director is to develop a plan of actions to boost youth football in Armenia.
To note, in 2011-2018, Melendez served as technical director of the Spanish Football Federation.
“Melendez is set to work with national teams of all ages. This model operates in Spain as all the teams follow the same programme while the coaches of each team support each other. The technical director is tasked with monitoring their work,” Melikbekyan said.
Among the priority tasks outlined ahead of the football federation is the development of football in the regions. In Melikbekyan’s words only in 29 regions across the republic football tournaments are organized. Vayots Dzor province is the start destination where 10-12 new playing grounds are to be constructed for organizing tournaments.
Apart from that, the football federation has adopted new approach for investors wishing to obtain clubs in Armenia. The investors will be encouraged to take part in the development of infrastructure while the federation will support them with building stadiums.