Փետրվարի 1-ից անապահով ընտանիքների համար էլեկտրաէներգիան կէժանանա 10 դրամով
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի 2018 թվականի դեկտեմբերի 27-ին կայացած նիստում քննարկվել են էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների սակագների վերանայման և հանձնաժողովի 2016 թվականի դեկտեմբերի 23-ի №422Ն որոշման մեջ փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին հարցերը:
Քննարկելով վերոնշյալ հարցերը՝ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը սահմանեց էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների կողմից էլեկտրական էներգիայի արտադրության և ծառայությունների մատուցման վերանայված սակագները։
Միևնույն ժամանակ, սակագների վերանայման գործընթացի շրջանակում էլեկտրաէներգետիկական համակարգում ձևավորվել էր դրական արդյունք, որը հնարավորություն էր տալիս բոլոր սպառողների համար էլեկտրաէներգիայի սակագները նվազեցնել 0.37 դրամ/կՎտժ-ով (ներառյալ ԱԱՀ-ն) կամ սոցիալապես անապահով ընտանիք համարվող սպառողների համար՝ 10.01 դրամ/կՎտժ-ով (ներառյալ ԱԱՀ-ն)։ Նշված հարցը, նախապես քննարկելով ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության հետ, ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշեց համակարգում ձևավորված ընդհանուր դրական արդյունքն ուղղել միայն սոցիալապես անապահով ընտանիքների սակագների նվազմանը՝ 10.01 դրամ/կՎտժ-ով (ներառյալ ԱԱՀ-ն)։
Այսպիսով, սոցիալապես անապահով ընտանիք համարվող սպառողներին վաճառվող էլեկտրական էներգիայի վերանայված սակագներն են՝

С 1 февраля 2019 года тариф на электроэнергию для необеспеченных семей в Армении снизится
На заседании Комиссии по регулированию общественных услуг Армении сегодня, 27 декабря, были обсуждены вопросы, касающиеся пересмотра тарифов компаний сферы электроэнергетики и внесения изменений и дополнений в решение комиссии №422 от 23 декабря 2016 года.
Обсудив вышеуказанные вопросы, КРОУ установила пересмотренные тарифы по производству электроэнергии компаниями сферы электроэнергетики и предоставлению услуг.
В то же время, в рамках процесса пересмотра тарифов, в системе электроэнергетики зафиксирован позитивный результат, который позволит снизить тариф на электроэнергию для всех абонентов на 0.37 драмов за кВт.ч (включая НДС) или для считающихся необеспеченными семей – на 10.01 драмов за кВт.ч (включая НДС).
Отмеченный вопрос, заранее обсудив с представителями министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, Комиссия приняла решение сформированный в системе позитивный результат направить лишь на снижение тарифа на электроэнергию лишь для необеспеченных семей – на 10.01 драмов за кВт.ч (включая НДС).
Таким образом, пересмотренные тарифы на электроэнергию для считающихся необеспеченными семьями абонентов установлены: