2018-ին Պաշտպանության բանակը կատարելագործել է ռազմատեխնիկական ներուժը. Արցախի պաշտպանության նախարար
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար,ՊԲ հրամանատար, գեներալ-մայոր Կարեն Աբրահամյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամանորի առթիվ։
«Պաշտպանության բանակի սիրելի
զինվորներ, սերժանտներ, ենթասպաներ,
պարոնայք սպաներ և գեներալներ,
հարգելի հայրենակիցներ
Պատմության գիրկն է անցնում հերթական բանակային տարին: 2018 թվականն Արցախի զինված ուժերի համար անկասկած կհիշվի որպես արարումներով ու ձեռքբերումներով հարուստ ժամանակաշրջան: Չնայած աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային բարդ զարգացումներով առատ իրավիճակին, այդուհանդերձ Պաշտպանության բանակը ոչ միայն ի զորու եղավ պատվով կատարել իր գլխավոր առաքելությունը, այն է՝ ապահովել հարազատ ժողովրդի խաղաղ ու անվտանգ կենսագործունեությունը, այլև մարտական խնդիրների կատարմանը զուգահեռ շարունակեց կատարելագործել սեփական շարքերի մարտավարամասնագիտական հնարավորություններն ու ռազմատեխնիկական ներուժը:
Անցնող տարում ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում է եղել բանակային առաջնագծի ամրապնդմանն ուղղված գործընթացների համալիրը: Հետևողական աշխատանք է տարվել մարտական հերթապահության արդյունավետ կազմակերպման, դիրքապահ անձնակազմի անվտանգության բարձրացման, տեսադիտարկման համակարգերի տեղադրման և նպատակային կիրառման, մերձճակատային ճանապարհների և ինժեներաամրաշինական կառույցների կատարելագործման ուղղությամբ:
Տարվա բանակային առաջնահերթություններից է եղել զինված ուժերի կառավարման համակարգի համապատասխանեցումը ժամանակակից ռազմական պահանջներին: Այդ իսկ նպատակով բանակի ղեկավար կազմի և բոլոր օղակների հրամանատարների ներգրավմամբ անց են կացվել համաբանակային կարևորության տարաբնույթ տեսական ու գործնական պարապմունքներ, հրամանատարաշտաբային ու մարտավարական զորավարժություններ:
Հատկանշական է, որ այդ զորավարժությունների մարտական հրաձգության փուլում շատ հաճախ կիրառվել են ընթացիկ տարում բանակի զինանոցը համալրած նորագույն զինատեսակներ, այդ թվում՝ հայրենական արտադրության հատուկ նշանակության տեխնիկական միջոցներ:
Արցախի զինված ուժերում, ինչպես միշտ, ուշադրության կենտրոնում են եղել անձնակազմի բարոյահոգեբանական դաստիարակության և զինվորական կարգապահության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքները: Դրանք առավելապես իրականացվել են մեր ազգային առանձնահատկությունների հաշվառումով և, որ շատ կարևոր է՝ արցախյան ազատամարտում հայ ժողովրդի կերտած հերոսական դասերը անձնակազմի շրջանում տարածելով: Այս գործընթացում անկասկած մեծ էր նաև հայ հասարակության ցուցաբերած սրտացավ վերաբերմունքը սեփական զինուժի հանդեպ, որն իր դրսևորումը գտավ «բանակ-հասարակություն» կապի շրջանակում կազմակերպված բազմաթիվ նախաձեռնություններում:
Բանակային տարվա կարևոր ձեռքբերումներից է նաև զինծառայողների և նրանց ընտանիքների սոցիալ կենցաղային պայմանների բարելավման ուղղությամբ կատարվածը: Հարյուրավոր զինծառայողներ ապահովվել են բնակարաններով, օգտվել օրենքով սահմանված սոցիալական տարբեր ծրագրերից:
Վերոնշյալ դրական տեղաշարժերի շարքը կարելի է շարունակել: Սակայն, ինչպես ասում են, կատարելիությունը սահման չունի: Ուստի վստահեցնում եմ բոլորիս, որ գալիք 2019 թվականը մեզնից յուրաքանչյուրի համար լինելու է կիսատ թողածը շարունակելու և նոր մտահղացումներն իրականություն դարձնելու բավականին պատասխանատու շրջան:
Ավարտելով խոսքս թույլ տվեք ջերմորեն շնորհավորել բանակի ողջ անձնակազմին, Արցախյան ազատամարտի և ապրիլյան քառօրյայի բոլոր մասնակիցներին, մեր հայրենիքի ազատության համար մարտիրոսված զինվորների հարազատներին և ողջ հայությանը Ամանորի և Սուրբ ծննդի տոների առթիվ: Թող որ 2019 թվականը մեր ժողովրդի համար լինի արգասաբեր տարի:

Министр обороны Арцаха: В ходе учений в 2018 году часто применялось пополнившее арсенал армии новейшее вооружение
14:08 29/12/2018
Министр обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), командующий Армией обороны, генерал-майор Карен Абрамян направил поздравительное послание по случаю Нового года. Текст послания приводит пресс-служба Минобороны Арцаха:
«Дорогие военнослужащие, сержанты, прапорщики,
господа офицеры и генералы Армии обороны,
уважаемые соотечественники,
Очередной армейский год вскоре станет историей. Уходящий 2018 год для ВС Арцаха, несомненно, запомнится как богатый созиданием и достижениями период. Несмотря на наполненную сложными геополитическими и региональными развитиями ситуацию, тем не менее, АО не только удалось с честью выполнить свою главную миссию –  обеспечить мирную и безопасную жизнедеятельность родного народа, но и параллельно выполнению боевых задач продолжить совершенствовать тактико-профессиональные возможности и военно-технический потенциал своих рядов.
В уходящем году в центре каждодневного внимания был комплекс нацеленных на укрепление армейской передовой линии процессов. Велась последовательная работа в направлении эффективной организации боевого дежурства, повышения безопасности несущего боевое дежурство состава, размещения систем видеонаблюдения и целевого применения, улучшения прифронтовых дорог и инженерно-укрепительных сооружений.
Среди приоритетов армейского года стала адаптация системы управления вооруженными силами к современным военным требованиям. Для этого были проведены различные теоретические и практические занятия с привлечением руководящего состава армии и командиров всех звеньев, командно-штабные и тактические учения. Примечательно, что в ходе этапа боевой стрельбы этих учений очень часто применялось пополнившее в этом году арсенал армии новейшее вооружение, в том числе технические средства специального назначения отечественного производства.
В Вооруженных Силах Арцаха, как всегда, в центре внимания были работы по нравственно-психологическому воспитанию личного состава и повышению военной дисциплины. В основном они были осуществлены с учетом наших национальных особенностей и, что очень важно, распространения героических уроков, извлеченных армянским народом в арцахской освободительной борьбе, среди личного состава. В этом процессе несомненно важным было и сердобольное отношение армянского общества к собственным ВС, что проявлялось в многочисленных инициативах, организованных в рамках связи «армия-общество».
Одним из важных достижений армейского года является работа в направлении улучшения социально-бытовых условий военнослужащих и их семей. Сотни военнослужащих были обеспечены жильем, в рамках различных социальных программ.
Ряд вышеотмеченных позитивных изменений можно продолжить. Однако, как говорится, совершенствование не имеет границ. Посему заверяю всех нас, что 2019 год будет для каждого из нас годом продолжения незавершенных дел и весьма ответственным периодом воплощения в жизнь новых идей.
Наконец, позвольте мне сердечно поздравить весь личный состав армии, всех участников Арцахской освободительной войны и четырехдневной Апрельской войны родных военных, павших за свободу нашей Родины, и весь армянский народ с праздниками Нового года и Рождества. Пусть 2019 год будет плодотворным для нашего народа.