2019-ը լինելու է հաղթանակների տարի, բայց դրանք պետք է լինեն ավելի մեծ և ռազմավարական. Փաշինյան
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ մասնակցել է Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ պետական կառավարման համակարգի ներկայացուցիչների համար կազմակերպված ընդունելությանը: Այս մասին հայտնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից։
Իր խոսքում, Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո նախագահ,
Վեհափառ Տեր,
Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ,
Կառավարության հարգելի անդամներ,
Պետական կառավարման համակարգի հարգելի ներկայացուցիչներ,
Հիմնական հարցը, որ ծագում է 2018-2019 սահմանագծին՝ հետևյալն է. արդյոք կարող ենք անել այն, ինչի մասին խոսում ենք: Այս հարցն, իհարկե, ունի մեկ պատասխան, այն դրական է, բայց այդ պատասխանին զուգահեռ գոյություն ունեն պայմաններ: Այո, կարող ենք, եթե մենք կարողանանք հավատալ մեր ուժին, իսկ որպեսզի կարողանանք հավատալ մեր ուժին՝ անհրաժեշտ է, որպեսզի կարողանանք հավատալ մեր առաքելությանը: Մեր կառավարությունն առաքելության կառավարություն է, որը պիտի կատարի իր առաքելությունը, որովհետև այն ձևակերպված է մեր ժողովրդի անցյալի և ապագայի նկատմամբ ունեցած հավատի և վստահության վրա:
Այդ առաքելությունը ձևակերպված է այն ընկալման վրա, որ չի կարող ժողովուրդը, որն անցել է հազարամյա աղետների միջով, պարտվել, որովհետև եթե այն լիներ պարտվող ժողովուրդ, ապա այդ պարտությունը վաղուց հասած պիտի լիներ: Հետևաբար, հայ ժողովուրդը հաղթող է և հայ ժողովուրդը 2018 թվականին դա ապացուցեց:
Մենք պետք է հասկանանք, որ բոլոր այն խնդիրները, առաջադրանքները, որոնք ձևակերպում ենք՝ մեզ առաջադրում է մեր ժողովուրդը: Դրանք բոլորը լուծելի են և մենք պարտավոր ենք լուծել այդ խնդիրները այն հենքի վրա, որ բոլորս պետք է արձանագրենք և հասկանանք՝ այդ խնդիրների լուծումը գտնվում է այստեղ և այստեղ (խմբ. ուղեղում և սրտում): Եթե մենք կարողանանք հետևել այս բանաձևին՝ միանշանակ մեր առջև դրված բոլոր խնդիրները կլուծենք:
Եվ անցած 8 ամիսներն ապացուցել են, որ ունենք բավարար կամք, բավարար հետևողականություն, բավարար ուժ, ժողովրդական բավարար աջակցություն և բավարար հետևողականություն այդ խնդիրները լուծելու համար:
Ես ցանկանում եմ բոլոր ներկաներին շնորհակալություն հայտնել այս ընթացքում կատարած աշխատանքի համար, եվ ուզում եմ շնորհավորել համատեղ աշխատանքի համար: Ճիշտ է, չեմ կարող ասել, որ մենք արել ենք այն ամենը, ինչ կցանկանայինք արդեն հասցրած լինել, բայց ես նաև չեմ կարող չասել, որ այդ ընթացքում մենք արել ենք ամենակարևորը՝ ապացուցել ենք, որ ի վիճակի ենք լուծել մեր առջև դրված խնդիրները, անկախ նրանից, թե այդ խնդիրների լուծումը ում որքան է հավանական թվում:
Շնորհավորում եմ բոլորիս 2018 և 2019 թվականների կապակցությամբ: Համոզված եմ, որ ինչպես 2018 թվականը, այնպես էլ 2019-ը լինելու է հաղթանակների տարի, բայց դրանք պետք է լինեն շատ ավելի մեծ, շատ ավելի ընդգրկուն և շատ ավելի ռազմավարական հաղթանակներ: Շնորհավորում եմ բոլորիդ ընտանիքների Նոր տարին, բոլոր գերատեսչությունների աշխատողների Նոր տարին և մաղթում եմ մեզ հաջողություններ՝ աշխատանքում ու անձնական կյանքում: Շնորհակալ եմ»:

И.о. премьера Армении Никол Пашинян: 2019 год будет таким же годом побед, каким был 2018-й
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян вместе с президентом Республики Армения Арменом Саркисяном, Верховным Патриархом и Католикосом Всех Армян, Его Святейшеством Гарегином Вторым и председателем Национального Собрания Ара Баблояном принял участие в приеме по случаю праздников Нового года и Рождества, организованном для представителей системы государственного управления.
В своей речи, которую приводит пресс-служба правительства, Никол Пашинян, в частности, отметил:
«Многоуважаемый господин президент Республики Армения,
Ваше Святейшество,
Многоуважаемый председатель Национального Собрания,
Уважаемые члены правительства,
Уважаемые представители системы государственного управления,
Основной вопрос, который возникает на рубеже 2018-2019 гг., заключается в следующем: сможем ли мы осуществить то, о чем говорим. На этот вопрос, конечно, есть один ответ, и он положительный, но вместе с тем есть условия. Да, мы сможем, если поверим в свою силу, а для того, чтобы поверить в свою силу, мы должны поверить в свою миссию. Наше правительство является правительством с миссией, и оно должно выполнить свою миссию, потому что оно основано на вере и доверии нашего народа к своему прошлому и будущему.
Эта миссия зиждется на осознании того, что прошедший через тысячелетия бед народ не может потерпеть поражение, потому что будь это народом, который терпит поражения, то это поражение произошло бы давно. Следовательно, армянский народ - народ-победитель, и армянский народ доказал это в 2018-м году.
Мы должны понимать, что все проблемы и задачи, которые стоят перед нами, сформированы нашим народом. Все они разрешимы, и мы должны решить эти проблемы, осознавая, что решение этих проблем находится вот здесь и вот здесь (в уме и сердце - ред.). Если мы сможем следовать этой формуле, мы обязательно решим все наши проблемы.
И последние восемь месяцев доказали, что у нас достаточно воли, достаточно силы, достаточно народной поддержки и достаточно последовательности для решения этих проблем.
Я хочу поблагодарить всех присутствующих за проделанную в течение этого времени работу и хочу поздравить всех нас с совместной работой. Конечно, я не могу сказать, что мы успели выполнить все, что хотели бы выполнить, но также я не могу не отметить, что за это время мы сделали самое важное - доказали, что способны решать стоящие перед нами проблемы, независимо от того, кому и насколько вероятным кажется решение этих проблем.
Поздравляю всех нас с 2018-м и 2019-м годами. Я уверен, что 2019-й год будет таким же годом побед, каким был 2018-й. Однако эти победы должны быть гораздо более крупными, гораздо более комплексными и гораздо более стратегическими. Поздравляю с Новым годом вас и членов ваших семей, поздравляю сотрудников всех ведомств и желаю нам успехов в работе и в личной жизни. Благодарю».