Արդյո՞ք կարելի է դադարեցնել միջնորդության քննությունն աշխատանքային ժամն ավարտվելու հիմքով
«Միջնորդության քննարկման հատուկ օրենսդրական ընթացակարգ չկա։ Դատարանի հայեցողության վրա է մնում, կարող է և ժամը 18։00-ին ավարտել, կարող է և չավարտել։ Ազատ մոտեցման տեղ կա»,- ասաց փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը՝ պատասխանելով Panorama.am-ի հարցին, թե արդյո՞ք օրենքով սահմանված է կալանքը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ միջնորդության քննության կարգը, արդյո՞ք կարելի է դադարեցնել միջնորդության քննությունն աշխատանքային ժամն ավարտվելու հիմքով։
Տ. Աթանեսյանի խոսքով, որպես կանոն պրակտիկայում աշխատում են 1-2 նիստով ավարտել, արագ անել՝ հասկանալով, որ մարդ է, ազատազրկված է, բայց ոչինչ չի արգելում դա անել մի քանի օր հետո, օրենսդրական սահմանափակումներ չկա։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին քննվել է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումն այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով փոխարինելու վերաբերյալ պաշտպանական թիմի ներկայացրած միջնորդությունը։ Դատական նիստը հետաձգվել է, շարունակվելու է հունվարի 9-ին։ Պաշտպանական թիմի անդամ Արամ Օրբելյանը լրագրողներին ասել է, որ նիստը հետաձգել խնդրել է քննիչը՝ պատճառաբանելով, որ աշխատանքային ժամն ավարտվել է և ինքը շատ գործեր ունի և պետք է գնա։

Может ли суд приостановить рассмотрение ходатайства на основании завершения рабочего дня? Ответил адвокат
«Специальной законодательной процедуры рассмотрения ходатайства нет. Это остается на усмотрение суда, он может завершить рассмотрение в 18:00, а может и не завершить. Здесь свободный подход», – сказал адвокат Тигран Атанесян в ответ на вопрос Panorama.am, установлен ли законом порядок рассмотрения ходатайства об изменении меры пресечения – с ареста на залог, можно ли приостановить рассмотрение ходатайства на основании завершения рабочего дня.
По словам Тиграна Атанесяна, как правило, на практике стараются завершить рассмотрение проведением 1-2 заседаний, сделать все быстро, понимая, что речь о заключенном под стражу человеке. Но, по его словам, ничто не запрещает сделать это спустя несколько дней, законодательных ограничений нет.
Суд общей юрисдикции Еревана (резиденция в Шенгавите) 28 декабря рассматривал ходатайство команды защитников второго президента Армении Роберта Кочаряна о применении альтернативной меры пресечения – в виде залога. Но судебное заседание было отложено, рассмотрение продолжится 9 января 2019 года. Член адвокатской группы Арам Орбелян заявил журналистам, что отложить заседание попросил следователь Специальной следственной службы, поскольку, как указал следователь, его рабочий день завершился и он должен идти, поскольку у него много дел.