2018 թվականին շփման գծում հակառակորդը հրադադարի ռեժիմը խախտվել է շուրջ 10.000 անգամ
2018 թվականին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տիրող իրադրությունը պայմանականորեն կարելի է համարել հարաբերական կայուն: ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, անցնող տարվա ընթացքում կատարված հսկայածավալ ինժենարա-ամրաշիանական և առաջնագիծը տեսադիտարկման համակարգերով կահավորման աշխատանքների արդյունքում գրեթե իսպառ վերացել է հակառակորդի կողմից դիվերսիոն ներթափանցման փորձերի հավանականությունը: Բացառությամբ հունվարի 25-ի դեպքի, երբ ՊԲ հարավարևելյան (Կուրոպատկինո) ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից մեկի պաշտպանական հատվածում ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների կողմից հավաստանշվել է ադրբեջանական հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձ և հետ շպրտվել, տարվա ընթացքում հակառակորդը նմանատիպ քայլեր չի ձեռնարկել:
Առաջնագծում տիրող հարաբերական հանգիստ իրադրությունն էլ ավելի է կայունացել Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում սեպտեմբերի 28-ին ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՀ նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքում, երբ կողմերի միջև ձեռք է բերվել սահմանային գոտում լարումն իջեցնելու և օպերատիվ կապ հաստատելու մասին պայմանավորվածություն: Այսպես՝ եթե մարտից մինչև օգոստոս ընկած ամիսներին ադրբեջանական զինուժը շփման գոտում հրադադարի պահպանման ռեժիմը, բացի հրաձգային զինատեսակներից, խախտում էր նաև տարբեր տիպի նռնականետերից, ապա դրանից հետո ընկած ժամանակահատվածում կիրառում էր միայն բացառապես հրաձգային զինատեսակներ:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ ՊԲ օպերատիվ տվյալների ամփոփագրի, 2018 թվականին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 10.000 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 97.000 կրակոց` հրաձգային զինատեսակներից բացի կիրառելով նաև տարբեր տիպի նռնականետեր (25 արկ):
2018թ. ընթացքում ՊԲ առաջապահ զորամասերը վստահորեն իրականացրել են իրադրության վերահսկողությունը սահմանի ողջ երկայնքով՝ պատվով կատարելով Արցախի Հանրապետության սահմանների անձեռնմխելիության ու բնակչության խաղաղ կենսագործունեության ապահովման իրենց առաքելությունը:

Минобороны Арцаха: В 2018 году ВС Азербайджана нарушили режим перемирия около 10.000 раз
Обстановку, царящую на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск в 2018 году, условно можно считать относительно спокойной, говорится в сообщении, распространенном пресс-службой министерства обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)).
В результате выполненных в течение 2018 года широкомасштабных инженерно-укрепительных работ и работ по оснащению передовой линии системами видеонаблюдения практически полностью устранена вероятность попыток диверсионного проникновения со стороны противника.
За исключением инцидента 25 января 2018 года, когда на оборонительном участке одной из армянских боевых позиций, дислоцированных в юго-восточном направлении (Куропаткино) линии соприкосновения, передовыми подразделениями Армии обороны была пресечена попытка проникновения диверсионно-разведывательной группы ВС Азербайджана, в течение года противник подобных шагов не предпринимал.
Относительно спокойная обстановка на передовой еще больше стабилизировалась в результате состоявшейся 28 сентября в столице Таджикистана Душанбе на заседании Совета глав государств СНГ встречи премьер-министра РА Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева, когда между сторонами была достигнута договоренность о снижении напряженности в приграничной зоне и установлении оперативной связи.  Так, если в период с марта по август ВС Азербайджана на линии соприкосновения режим перемирия, помимо стрелкового оружия, нарушали и из гранатометов различного калибра, то в промежуток времени после этого применяли исключительно стрелковое оружие.
В целом, согласно оперативным сводкам Армии обороны Республики Арцах, в 2018 году на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана нарушили режим перемирия около 10.000 раз, за указанный период противник произвел в направлении армянских позиций свыше 97.000 выстрелов, помимо стрелкового оружия, применяя также гранатометы (25 снарядов).
В течение 2018 года передовые воинские части АО НКР уверенно осуществляли контроль над обстановкой по всей протяженности границы, с честью выполняя свою миссию по обеспечению неприступности границ и мирной жизнедеятельности населения Республики Арцах.