Լուվրը գերազանցել է այցելությունների սեփական ռեկորդը
2018 թվականին Լուվրի այցելուների թիվը գերազանցել է 10 միլիոնը, ինչը ռեկորդային է։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այդ մասին հայտնել է թանգարանի տնօրեն Ժան-Լյուկ Մարտինեզը։
«Իր պատմության մեջ առաջին անգամ, ես կարծում եմ, թանգարանների պատմության մեջ առաջին անգամ, 2018-ին ավելի քան 10 միլիոն մարդ է այցելել Լուվր»,- նշել է նա։
Մարտինեզի կարծիքով, իրենց հաջողվել է ռեկորդ սահմանել  «Փարիզում միջազգային զբոսաշրջության վերականգնման» շնորհիվ. Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում հարձակումից հետո  զբոսաշրջիկների թիվը նվազել էր։
Թանգարանի գրանցած նախորդ ռեկորդը 2012-ին, այցելությունը կազմել էր 9,7 միլիոն։
Լուվրը որպես գեղարվեստական թանգարանը հանրության առջև բացվել է 1793 թվականին։ Առաջին ցուցադրությունը կազմված է եղել 537 նկարից և արվեստի այլ առարկաներից։ Այժմ Լուվրն աշխարհի ամենամեծ թանգարաններից մեկն է։

Новый рекорд: число посетителей Лувра в 2018 году превысило 10 млн человек
Число посетителей Лувра в 2018 году превысило 10 млн человек, что является рекордом. Как передает ТАСС, об этом заявил в четверг директор музея Жан-Люк Мартинез.
«Впервые в своей истории и, я думаю, впервые в истории музеев, в 2018 году более 10 млн человек посетили Лувр», – цитирует Мартинеза AFP.
Как передает агентство Belga, по мнению Мартинеза, рекорд удалось побить благодаря «возобновлению международного туризма в Париже» после спада посещаемости, который наблюдался после атак во французской столице.
Предыдущий рекорд Лувра относился к 2012 году и составил 9,7 млн.
В качестве художественного музея королевский дворец Лувр был открыт для публики в 1793 году. Его первая экспозиция насчитывала 537 картин и 124 других объекта искусства из собрания французских монархов. Ныне Лувр – один из крупнейших художественных музеев в мире.