Այս օրերին զինվորների տրամադրությունն երկակի է. Դավիթ Բաբայան
Արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում այս տարվա առաջին օրերին իրավիճակն ընդհանուր առմամբ կայուն է, կան թեթև խախտումներ։ Panorama.am-ին ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս կգնահատեք իրավիճակը շփման գծում։
«Այդ խախտումները, իհարկե, երբևէ իսպառ չեն վերացվել, բայց համեմատական առումով ցածր են։ Ընդհանուր առմամբ կայուն է իրավիճակը»,-ասաց նա։
Դ. Բաբայանի խոսքով, կարելի է ասել, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ իրավիճակն ավելի հանգիստ է։
Հարցին, թե այս օրերին զինվորների տրամադրությո՞ւնն էլ է տոնական, Դ. Բաբայանն ասաց. «Երկակի տրամադրություն։ Իհարկե, տոնական, զուգահեռաբար կրկնակի զգոնության իրավիճակ է։ Իհարկե, զգոնությունն ամեն օր, ամեն ժամ, ամեն րոպե պետք է բարձր լինի, բայց տոնական օրերին կրկնապատկվում, եռապատկվում է  այդ զգոնությունը։ Հակառակորդը սովորություն ունի՝ միշտ տոնական, ազգային, կրոնական տոներին, նույնիսկ միջազգային տոների օրերին խախտումներ է իրականացնում, ահաբեկչական իր քաղաքականությունն ավելի թեժացնում է։ Այդ պատճառով զինվորների տրամադրությունը երկակի է՝ տոնական գումարած կրկնակի, եռակի զգոնության  մթնոլորտ»։

Давид Бабаян рассказал о ситуации на линии соприкосновения с ВС Азербайджана в первые дни 2019 года
В первые дни 2019 года ситуация на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск в целом была стабильная, есть легкие нарушения. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил руководитель Главного информационного управления аппарата президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Давид Бабаян в ответ на вопрос, как он оценивает ситуацию на линии соприкосновения.
«Эти нарушения, конечно, никогда полностью не исчезали, однако их сравнительно меньше. В целом, ситуация стабильная», – сказал он.
По словам Давида Бабаяна, можно сказать, что, по сравнению с аналогичным периодом 2018 года, ситуация более спокойная.
На вопрос, является ли праздничным в эти дни настроение и у военнослужащих, Давид Бабаян сказал: «Настроение двоякое. Конечно – праздничное, однако, вместе с тем, они вдвойне бдительны. Конечно, бдительность ежедневно, ежечасно, ежеминутно должна быть на высоком уровне, но в праздничные дни она умножается многократно. У противника есть привычка – он всегда в праздничные дни, в дни национальных, религиозных праздников, даже международных праздников совершает нарушения, усиливает свою террористическую политику. По этой причине у военных настроение двоякое: праздничное и в то же время в атмосфере усиленной в несколько раз бдительности».