«ՏուրՍտատ» վերլուծական գործակալությունը վարկանիշային աղյուսակ է կազմել, որտեղ ներկայացրել է 2018 թվականին այցելուների շրջանում աշխարհի ամենահանրահայտ թանգարանները։
Ցանկը կազմվել է այցելությունների վերլուծության հիման վրա։
Այսպիսով՝ զբոսաշրջիկների շրջանում հանրահայտ թանգարանների առաջին տասնյակի մեջ են մտնում Փարիզում Լուվրը, Պեկինում Չինաստանի Ազգային թանգարանը, Նյու Յորքում Մետրոպոլիտեն թանգարանը, Բրիտանական թանգարանը, Ազգային պատկերասրահը:
Վեցերորդ տեղում է Լոնդոնում ժամանակակից արվեստի Tate Modern պատկերասրահը, յոթում՝ Վաշինգտոնում Արվեստների ազգային պատկերասրահը: Տասնյակը եզրափակում են Սանկտ Պետերբուրգում Պետերգորֆը, Վատիկանի թանգարանը եւ Թայբեում Կայսերական պալատի թանգարանը:
Նշվում է, որ նախորդ տարի Լուվրն ունեցել է 10,2 մլն այցելու, որը 2017-ից 25 տոկոսով ավելի է, իսկ Չինաստանի ազգային թանգարանը նախորդ տարի ունեցել է 8,1 մլն այցելու։

Самые популярные музеи мира находятся в Санкт-Петербурге, Лондоне, Париже, Пекине и Нью-Йорке. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на ТурСтат.
По версии аналитического агентства, в первую десятку музеев, популярных у туристов, входят Лувр в Париже, Национальный музей Китая в Пекине, Музей Метрополитен в Нью-Йорке, Британский Музей, Национальная Галерея.
На шестом месте расположилась галерея современного искусства Tate Modern в Лондоне, на седьмом - Национальная галерея искусств в Вашингтоне. Замкнул десятку Петергоф в Санкт-Петербурге, музеи Ватикана и Музей императорского дворца в Тайбэе.