Ավետիք Իշխանյանը դիմում է ԱԱԾ-ին
Իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը դիմում է ԱԱԾ-ին, ինչպես ինքն է ասում` կյանքում առաջին անգամ: Նրան մտահոգել է Արցախում ֆրանսիահայ միասեռականին ծեծի ենթարկելու վերաբերյալ ապատեղեկատվությունը, հույս ունի, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը կբացահայտի մեղավորներին:
«Այսօր համացանցից տեղեկացա, որ Արցախում դաժան ծեծի է ենթարկվել ֆրանսահայ միասեռական։ Լուրը շատ տխրեցրեց, հիշեցի Շուռնուխի դեպքն ու մտածում էի, թե ինչպիսի, ամենավատ իմաստով , պահպանողական հասարակություն ունենք։ Սակայն քիչ առաջ կարդացի Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանի կողմից տարածված, լուրը քարը քարի վրա չթողնող , միանգամայն համոզիչ հերքումը։ Եվ պատկերացրեք, հերքումն ինձ ավելի մտահոգեց։
Արդ, ո՞վ , կամ ովքե՞ր են այս կարգի վտանգավոր ապատեղեկատվության հեղինակները։ Ի՞նչ նպատակ է հետապնդում այսպիսի լուրերով Արցախը միջազգային ասպարեզում վարկաբեկելը․․․
Անկեղծ կուզենամ, որ սույն ապատեղեկատվության մեջ որևէ միտում չլինի։
Հուսով եմ, որ մեր փառապանծ ԱԱԾ-ն կարճ ժամանակում կբացահայտի ապատեղեկատվության հեղինակներին»,-գրել է Իշխանյանը։

Правозащитник Аветик Ишханян обращается к СНБ
Правозащитник, председатель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян обращается к СНБ, как говорит сам, впервые в жизни. Он обеспокоен дезинформацией об избиении в Арцахе ЛГБТ-активиста из Франции, надеется, что Служба национальной безопасности разоблачит виновных.
«Сегодня из Сети узнал, что в Арцахе жестоко избит ЛГБТ-активист из Франции. Был очень опечален этой новостью, я вспомнил инцидент в Шурнухе и думал, какое у нас консервативное общество, в худшем смысле этого слова. Но немногим ранее прочитал абсолютно убедительное, не оставляющее камня на камне от новости опровержение, распространенное омбудсменом Арцаха Артаком Бегларяном. И представьте, что опровержение обеспокоило меня еще больше.
Кто является или являются авторами этой опасной дезинформации? Какова цель дискредитации Арцаха на международной арене такими слухами?