Սննդագետ. Տոներից դեռ մնացած սնունդի տեղը ոչ թե մեր ստամոքսն է, այլ` աղբամանը
Անցած օրերին մայոնեզով, թթվասերով, ձվով չսպառված աղցանները պետք  է թափել առանց ափսոսելու: Հարկ է հիշել` դրանք առողջությունից թանկ չեն: Խոզի ազդրամսից մնացած կտորներն էլ պետք է համտեսել, եթե կա համի, հոտի փոփոխություն, ապա այն ևս թափել, իսկ եթե չկա, ապա պետք է կրկին ջերմային մշակման ենթարկել:
Սննդագիտության դոկտոր Դավիթ Պիպոյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում հիշեցնում է,  նախորդ օրերին չսպառված մթերքի տեղը ոչ թե մեր ստամոքսն է, այլ աղբամանը:
«Խոզի ազդրամիսը, հնդկահավի միսն ունեն կարճ պիտանելիության ժամկետ: Բոլորս էլ գիտենք, որ դրանք ջերմային մշակման ենթարկվելուց հետո պահպանվել են ոչ թե սառնարանում, այլ եղել են տոնական սեղանին` +18 և ավելի բարձր ջերմաստիճանի պայմաններում, ինչը միկրոօրգանիզմների զարգացման համար հիանալի միջավայր է»,-նշեց նա:
Պիպոյանը նշում է, եթե կափսոսեն ու չեն թափի, ապա պետք է անպայման ջերմային մշակման ենթարկվեն, նոր ճաշատեսակ պատրաստեն, օրինակ կարտոֆիլի հետ տապակվի կամ էլ տոմատով, որը ցածր թթվություն ունի, սոուս պատրաստվի: Սննդագետը նկատում է` միկրոալիքային վառարանում մթերքները տաքացնելը ջերմային մշակում է համարվում, սակայն կարծում է, որ ճարպեր պարունակող մթերքն միկրոալիքային վառարանում տաքացնելուց հետո համային, հոտային  և որակական հատկանիշներն էականորեն վնասվում են:
Վտանգավոր են նաև սերուցքային կրեմ պարունակող խմորեղենները: Կրեմ չպարունակող թխվածքները կարելի է մի քանի օր էլ օգտագործել:
«Ամեն ինչ կախված է այն բանից, թե այս ողջ ընթացքում ինչ պայմաններում են պահպանվել խմորեղենները: Եթե միշտ պահվել են սառը, հով տեղ, ընթացքում մի քանի կտոր կտրել ու դրել են սեղանին, ապա այս պարագայում այն ավելի անվտանգ է»,-նշում է նա:
Սնվելու կանոնավոր ռեժիմին անցնելու համար Պիպոյանը խորհուրդ է տալիս հավաքել սեղանին թողած բարձր կալորիականություն ունեցող չարազեղենը, կոնֆետները, չրերը,  գազավորված ու բնական հյութերը: Հոգեբանական առումով դժվար է, ուտելիքներով շրջապատված լինելով` անցնել սնվելու կանոնավոր ռեժիմին:
Քանի որ հունվարի 7-ն էլ ոչ աշխատանքային է մեռելոց լինելու պատճառով, աշխատանքային օրերը կսկսեն ամսի 8-ից, հետևաբար մինչ այդ կանոնավոր ռեժիմին անցնելը դժվար գործ է:
«Հայաստանում տոնական օրերը սկսում են ավելի վաղ` կորպորատիվների մեկնարկով: Եթե մարդն աշխատում է մի քանի տեղ կամ հրավիրվում է ևս մի կորպորատիվի, ապա նա ևս երկու-երեք ծանր ընթրիք է ունեցել: Դրան էլ գումարած 5-6 օր ծանր ուտելիքով սեղաններ, որոնց վրա բավականին քիչ են թարմ բանջարեղենով պատրաստված աղցանները: Հիմնականում ծանր աղցաններ են` պատված մայոնեզով, թթվասերով: Այս պարագայում մենք գործ ունենք ճարպեր պարունակող մթերքի հետ: Դրա փոխարեն շատ քիչ են օրինակ լոլիկով ու վարունգով, հազարով աղցանները, նույն տավարի միսը կարելի է համադրել թարմ պղպեղի հետ, առանց թթվասերի: Հիմա սեղաններին գրեթե չկան նաև հատիկեղենից պատրաստված մթերքներ` լոբու պաշտետ, սիսեռի հումուս, դրանք ամեն դեպքում բուսական ծագում ու պիտանելիության երկար ժամկետ ունեն, բացի այդ, հումուսը պատրասվում է քունջութի ձեթով, որը շատ բարորակ ճարպեր է պարունակում, այն համեմատելի չէ մայոնեզով պատված աղցանի հետ»,-նշում է սննդագետը:
Սրա հետևանքով տոնական օրերին մեր ընդունած մթերքների մեծ մասը կենդանական ծագմամբ են, իսկ մեծ քանակությամբ սպիտակուցներ ու ճարպեր ընդունելն օրգանիզմի համար ծանր է:
Օրգանիզմի բեռնաթափման համար մասնագետը հիշեցնում է երեք կարևոր կանոնի մասին.
1. Սնման ռեժիմը.  Սնվել երեք անգամ, երկու անգամ թեթև միջուտեստներ ունենալ:
2. Բեռնաթափել օրգանիզմը. «Այս օրերին պետք է սննդակարգում մտցնել էական փոփոխություններ աղեստամոքսային տրակտի բեռնաթափման համար շատ կարևոր է, որ սննդակարգից դուրս մղվեն թխվածքներն ու ալրային հենքով մյուս մթերքները: Պետք է հիմա ավելի շատ օգտագործել կանաչեղեն, բանջարեղեններ, օրինակ կարելի է օգտագործել հազարով, գազարով, կազամբով, թարմ լոլիկով, բրոկոլիով աղցաններ: Ի վերջո, նույն ուտելիքն անընդհատ ընդունելը, կարծում եմ, ձանձրացնում է»,-ասում է Դավիթ Պիպոյանը:
3. Հավաքել սեղանին մնացած ծանր ուտելիքները` կոնֆետները, չարազեղենը,  չրերը պահեստավորել, օգտագործել օրինակ տասն օր անց, արդեն որպես նախաճաշ:

Эксперт: Оставшимся после праздничного застолья продуктам место в мусорном баке, а не в желудке
С оставшимися после Нового года салатами с майонезом, сметаной и яйцами нужно расставаться, не жалея. Следует помнить, что они – не дороже вашего здоровья. Что касается традиционного свиного окорока, то оставшиеся после праздничного застолья кусочки нужно попробовать на вкус, при наличии изменений в запахе или вкусе их также нужно выбрасывать. Если же все в порядке, то кусочки нужно вновь подвергнуть термообработке.
Оставшимся после праздничного застолья продуктам место в мусорном баке, а не в желудке, напоминает в беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель департамента оценки риска пищевых цепей Центра эколого-ноосферных исследований Национальной академии наук (НАН) Армении Давид Пипоян, получивший в Италии докторскую степень специалиста по качеству и безопасности пищевых продуктов.
«У свиного окорока, индейки – срок хранения небольшой. Все мы знаем, что после термообработки они хранились не в холодильнике, а на праздничном столе – при температуре +18 градусов и выше, что является прекрасной средой для размножения микроорганизмов», – сказал он.
По словам Пипояна, если же выбрасывать жалко, то их повторно нужно подвергнуть термообработке, приготовить новое блюдо: например, прожарить с картофелем или приготовить соус с томатами. Как указал эксперт, нагрев продуктов в микроволновой печи также считается термической обработкой, однако он считает, что после этого у содержащих жир продуктов значительно ухудшаются вкус, запах и качественные характеристики.
Опасность для желудка представляет и выпечка со сливочным кремом. Что касается не содержащей крема выпечки, то ее можно употреблять в пищу на протяжении нескольких дней после приготовления.
«Все зависит от условий, в которых выпечка хранилась в эти дни. Если все это время она хранилась в холодном месте, на стол же подавались небольшие куски, то в этом случае она менее опасна», – указал он.
Чтобы перейти на обычный рацион питания, Пипоян рекомендует убрать со стола высококалорийные орехи с изюмом и цукатами, конфеты, сухофрукты, газированные и натуральные соки. Психологически сложно переходить на обычный рацион, будучи окруженными едой.
Поскольку в Армении 7 января – понедельник после отмечаемого 6 января праздника Богоявления и Рождества Христова – День поминовения усопших (Мерелоц) – является нерабочим, рабочие дни начнутся с 8 января, посему перейти на обычный режим раньше – дело непростое.
«Праздничные дни в Армении начинаются еще раньше, с началом корпоративных мероприятий. Если человек работает в нескольких местах или приглашен еще на один корпоратив, то у него также было два или три тяжелых ужина. Плюс к этому на протяжении 5-6 дней столы с обильной тяжелой едой, причем довольно мало среди них салатов из свежих овощей. В основном готовятся тяжелые салаты, заправленное майонезом и сметаной.
В этом случае мы имеем дело с содержащими жиры продуктами. Между тем, очень мало, например, приготовленных из помидоров и огурцов салатов, ту же говядину можно подавать со свежим перцем, без сметаны.
Сейчас на праздничных столах практически нельзя встретить приготовленные из зерновых блюда: паштета из бобов, закуски из нутового пюре (хумуса). Во всяком случае, все они имеют растительное происхождение и длительный срок хранения. Кроме того, в состав хумуса входит кунжутная паста, которая богата на полезные жиры, его не сравнить с заправленным майонезом салатом», – указывает Пипоян.
Вследствие этого, большинство продуктов, которые мы употребляем в праздничные дни, животного происхождения, а потребление столь большого количества белка и жира  –  тяжело для организма.
Специалист напоминает три важных правила при разгрузке организма:
1 . Режим питания: питаться три раза, дважды в день легко закусывать.
2. Устраивать разгрузочные дни для организма. «В эти дни важно внести в рацион питания существенные изменения, для разгрузки желудочно-кишечного тракта очень важно вывести из рациона выпечку и других мучных продуктов. Сейчас нужно употреблять больше зелени, овощей: например, салаты с морковкой, капустой, свежими помидорами, листьями салата, брокколи. В конце концов, думаю, употреблять одно и то же блюдо постоянно – надоедает», – говорит Давид Пипоян.
3. Убрать со стола оставшуюся тяжелую пищу: конфеты, орехи с цукатами, сухофрукты, например, можно вернуть в рацион через десять дней – уже в качестве завтрака.