Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան արտակ Բեգլարյանը տեղեկացնում է` Արցախում համասեռամոլ ծեծի չի ենթարկվել: Ֆեյսբուքյան իր էջում արած գրառման մեջ Բեգլարյանը նշում է` հարցում արել է թե ոստիկանությունից, թե առողջապահության, թե արտաքին գործերի նախարարություններից:
«Քիչ առաջ մի անհայտ ֆեյսբուքյան էջ կեղծ լուր է հրապարակել, իբր թե «Արցախում դաժան ծեծի են ենթարկել ՝ Ֆրանսիահայ , ամանորը Արցախում անցկացնելու նպատակով Հայաստան ժամանած՝ համասեռամոլ Ջեյմ Մարկոսյանին»: Լուրը որոշ լրատվամիջոցներ սկսել են տարածել՝ առանց ստուգելու դրա ճշմարտացիությունը:
1. Նյութում լուրի որևէ աղբյուր նշված չէ: Ավելին, ստուգել եմ նյութում առկա լուսանկարների աղբյուրը, պարզվում է, որ տվյալ էջը միտումնավոր է կեղծել լուրը՝ օգտագործելով համացանցում առկա այլ լուսանկարներ: Մասնավորապես, այդ լուսանկարները գտել եմ “Pinknews” բրիտանական կայքի՝ 2016թ. ապրիլի 14-ի մի նյութում (հղումն ու էկրանակադրը կցում եմ):
2. Տեղեկացնեմ, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ նման միջադեպով և անուն ազգանունով ոչ ոք չի դիմել:
3. Ոստիկանություն հարցում արեցի, և ինձ հայտնեցին, որ վերջին օրերին ոչ մի նման միջադեպ չի արձանագրվել սփյուռքահայի հետ, իսկ այդպիսի անուն ազգանունով մարդ էլ որևէ հաղորդում չի տվել իրեն ծեծելու մասին:
4. Հարցում արեցի նաև առողջապահության նախարարություն, որտեղից էլ հայտնեցին, որ հիվանդանոցներ նման միջադեպով և նման անուն ազգանունով մարդ չի դիմել:
5. Արտգործ նախարարություն էլ հարցում արեցի, և ինձ հայտնեցին, որ վերջին օրերին իրենց նման անուն ազգանունով օտարերկրյա քաղաքացի չի դիմել վիզա ստանալու նպատակով:
6. Հետևաբար, հաշվի առնելով վերոնշյալ բոլոր հանգամանքներն ու ապացույցները՝ կարող ենք եզրակացնել, որ լուրը կեղծ է, իսկ թե ինչու է այդ էջը նման կեղծ լուր հրապարակում և շահարկում արցախցիների հավաքական անունը, կարող ենք միայն ենթադրել:
7. Ուստի, խնդրում ու պահանջում եմ բոլոր լրատվամիջոցներից ու օգտատերերից, որ չտարածեն այդ կեղծ գրառումը՝ որպես իրականություն»,-գրել է նա:

Омбудсмен: Слухи об избиении гомосексуалиста в Арцахе не соответствуют действительности
Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Артак Бегларян сообщает: в Арцахе не избивали гомосексуалиста. На своей странице в социальной сети Facebook Бегларян указал, что запросы направил и в полицию, и в министерство здравоохранения, и в министерство иностранных дел республики.
«Немногим ранее на неизвестном аккаунте в Facebook была опубликована ложная информация о том, будто "в Арцахе жестоко избили гомосексуалиста из Франции Джейма Маркосяна, приехавшего в Армению и Арцах на новогодние праздники". Некоторые СМИ начали распространять сообщение без уточнения его достоверности.
1. В материале не указано какого-либо источника новости. Более того, я проверил источник содержащихся в материале фотографий. Оказывается, что аккаунт намеренно подделал новость, используя другие фотографии в Интернете. В частности, я нашел эти фотографии в материале от 14 апреля 2016 года на британском сайте Pinknews (ссылку и скриншот прилагаю).
2. Сообщаю, что в офис омбудсмена по подобному инциденту и с такими инициалами никто не обращался.
3. Я направил запрос в полицию, и мне сообщили, что за последние дни ни одного подобного инцидента с армянином из Диаспоры не было зарегистрировано, и человек с таким именем и фамилией не подавал заявления о своем избиении.
4. Направил также запрос в Минздрав, где сообщили, что в больницы никто с таким именем и фамилией и в связи с подобным инцидентом не обращался.
5. В ответ на запрос из министерства иностранных дел мне сообщили, что в последние дни иностранный гражданин с такой фамилией не обращался за визой.
6. Следовательно, учитывая все вышеупомянутые факты и доказательства, мы можем сделать вывод, что новость является ложной. А почему на этой странице публикуются подобные ложные сведения и подвергается манипуляции собирательный образ арцахцев, остается только предполагать.
7. Посему прошу и требую от всех СМИ и пользователей – не распространять эту фальшивую запись как реальность», – написал он.