Ղազախստանի ՆԳՆ-ն երաշխավորում է Կարագանդայում միջադեպի օբյեկտիվ քննություն
Ղազախստանի Ներքին գործերի նախարարությունում մեկնաբանել են Կարագանդայում սպանության գործով հետախուզվող Նարեկ Գուրուրյանի ֆեյսբուքյան ուղերձը։ Այս մասին գրում է tengrinews.kz կայքը՝ հղում անելով ՆԳՆ ներքին և արտաքին հաղորդակցության դեպարտամենտի տնօրեն Ալմաս Սադուբաևին:
Իրավապահների տվյալներով, այսօրվա դրությամբ Կարագանդայում խուլիգանական գործողությունների և 23-ամյա տղամարդու սպանության կասկածանքով ձերբակալվել և կալանավորվել է 8 մարդ, կասկածյալներից մեկի՝ քաղաքացի Գուրուրյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել: Նշվում է, որ հետախուզման գործի շրջանակում ոստիկանական խմբերը մեկնել են Գուրուրյանի հավանական գտնվելու վայրեր, նրա ազգականներին են փոխանցվել ոստիկանության աշխատակիցների հեռախոսահամարները, սակայն մինչ օրս ոչ ոք կապ չի հաստատել։
«Ղազախստանի ՆԳՆ-ում երաշխավորում են գործի օբյեկտիվ, բազմակողմանի քննությունը և խորհուրդ են տալիս քաղաքացի Գուրուրյանին ծանրացուցիչ հանգամանքների առաջացումից խուսափելու համար կամավոր հանձնվել ոստիկանության աշխատակիցներին: Քննության ընթացքը Ղազախստանի ՆԳՆ հատուկ հսկողության տակ է»,- ասել է Ալմաս Սադուբաևը։
Կարագանդայում մահվան ելքով հայտնի միջադեպով հետախուզման մեջ գտնվող Նարեկ Գուրուրյանը նախօրեին ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի միջոցով ցավակցել է զոհվածի ընտանիքի անդամներին, ապա հայտնել, որ ինքը ոչ ոքի չի սպանել։ Նա նշել է, որ պատրաստ է հանձնվել Ղազախստանի իրավապահներին, միայն թե ապահովեն իր անվտանգությունը: Երիտասարդը նաև նշել է, որ պատրաստ է պատասխանատվություն կրել իր արարքների համար, սակայն ուրիշի մեղքն իր վրա չի վերցնի։
«Ես մարդասպան չեմ»,- ասել է Գուրուրյանը
Դեկտեմբերի 31-ի, լույս հունվարի 1-ի գիշերը Ղազախստանի Կարագանդա քաղաքի «Հին Հռոմ» ռեստորանում ծեծկռտուք է տեղի ունեցել։ Միջադեպի հետևանքով 23-ամյա երիտասարդ է մահացել։
Կասկածյալների թվում հայեր կան` Տ. Մ. Մալխասյան, Ս. Ս Մալխասյան: Նրանք կալանավորված են, մեղադրվում են ծանր հանցագործություն կատարելու համար: Ն. Գուրուրյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարվել։

The Ministry of Internal Affairs of Kazakhstan has commented on the video message posted on Facebook by Narek Gururyan, an Armenian put on the wanted list for a murderous brawl in a restaurant in the city of Karaganda, Tengrinews reports, citing Almas Sadubayev, Director of Internal and External Communications Department of the ministry.
Eight suspects, including two Armenians, have been detained after a 23-year-old Kazakh man was stabbed to death in the clash between two groups of guests during the New Year celebrations in the Ancient Rome restaurant on 1 January. 21-year-old Narek Gururyan, another suspect in the case, remains at large.
“Kazakhstan’s Ministry of Internal Affairs guarantees an objective and comprehensive investigation into the case and urges citizen Gururyan to surrender to police officers to avoid aggravating the circumstances. The investigation is under special control of the interior ministry,” Sadubayev was quoted as saying.
Offering his condolences to the family of the killed Kazakh man, Gururyan insisted in the message that he did not kill anyone. He expressed readiness to give himself in to the authorities of Kazakhstan if they ensure his security.
“I am ready to bear responsibility for what I did but won’t take anyone’s sin on myself. I am not a murderer," he stressed.