Հունվարի 12-ին Վորոնեժի գրական թանգարանում կայանալու է ռուս բանաստեղծ, թարգմանիչ և գրականագետ Օսիպ Մանդելշտամի 128-ամյակին նվիրված «Օսիպ Մանդելշտամի հայկական որմնանկարները» խորագրով երեկո։ свик-тв.рф-ի հաղորդմամբ, խոսքը գնում է 1930 թվականի ամռանը նրա Հայաստան այցելության ու պոետի ստեղծագործական գործունեության մասին։
Վորոնեժի հայկական կիրակնօրյա դպրոցի աշակերտները մայրենի լեզվով ներկայացնելու են նրա «Հայաստան» շարքից բանաստեղծություններ և «Ճանապարհորդություն դեպի Հայաստան» ուղեգրությունը, ցուցադրվելու է ֆիլմ։ Հանդիպումն ավարտվելու է «Մանդելշտամը Վորոնեժում» թանգարանային ցուցադրության դիտմամբ։
2011 թվականի Վորոնեժի գրական թանգարանում բացվել է մշտական ցուցադրություն՝ նվիրված պոետի կյանքին և գրական գործունեությանը։ Օսիպ Մանդելշտամը 1930 թվականին եղել է Հայաստանում, գրել է բանաստեղծություններ, ուղեգրություններ՝ նվիրված Հայաստանին և հայությանը։

Russian city to host event dedicated to Osip Mandelstam's Armenian themed works
The Literary Museum in the Russian city of Voronezh is hosting on 12 January an event titled “Osip Mandelstam’s Armenian frescoes” dedicated to the 128th birthday anniversary of the renowned Russian poet, translator and literary critic, Russian media said.
Mandelstam visited Armenia in 1930, and during the eight months of his stay he rediscovered his poetic voice and was inspired to write poems and an experimental meditation on the country and its ancient culture.
During the cultural event, the students of the Voronezh Armenian Sunday School will present the writer’s poems dedicated to Armenia and his “Journey to Armenia” travel narrative.
An exhibition titled “Mandelstam in Voronezh” will conclude the cultural meeting.
A permanent exhibition dedicated to the poet's life and creative activity opened in the Voronezh Literary Museum in 2011.