Հունվարի 12-ին Վորոնեժի գրական թանգարանում կայանալու է ռուս բանաստեղծ, թարգմանիչ և գրականագետ Օսիպ Մանդելշտամի 128-ամյակին նվիրված «Օսիպ Մանդելշտամի հայկական որմնանկարները» խորագրով երեկո։ свик-тв.рф-ի հաղորդմամբ, խոսքը գնում է 1930 թվականի ամռանը նրա Հայաստան այցելության ու պոետի ստեղծագործական գործունեության մասին։
Վորոնեժի հայկական կիրակնօրյա դպրոցի աշակերտները մայրենի լեզվով ներկայացնելու են նրա «Հայաստան» շարքից բանաստեղծություններ և «Ճանապարհորդություն դեպի Հայաստան» ուղեգրությունը, ցուցադրվելու է ֆիլմ։ Հանդիպումն ավարտվելու է «Մանդելշտամը Վորոնեժում» թանգարանային ցուցադրության դիտմամբ։
2011 թվականի Վորոնեժի գրական թանգարանում բացվել է մշտական ցուցադրություն՝ նվիրված պոետի կյանքին և գրական գործունեությանը։ Օսիպ Մանդելշտամը 1930 թվականին եղել է Հայաստանում, գրել է բանաստեղծություններ, ուղեգրություններ՝ նվիրված Հայաստանին և հայությանը։

В России пройдёт поэтический вечер «Армянские фрески Осипа Мандельштама»
В субботу, 12 января, в 16:00 в Здании мещанской управы Воронежского областного литературного музея имени Никитина в РФ состоится вечер, приуроченный к 128-летию со дня рождения русского поэта Осипа Мандельштама. Как сообщает СВИК-ТВ, речь пойдёт о его поездке зимой 1930 года в Армению и о творчестве поэта.
На вечере прозвучат его стихи из цикла «Армения» и путевых заметок «Путешествие в Армению» в исполнении на родном языке учеников Воронежской армянской воскресной школы.
Будет также показан фрагмент фильма о Мандельштаме «Сохрани мою речь навсегда» режиссёра Романа Либерова.