Սերգեյ Փարաջանովի ֆիլմերը երեք ամիս կցուցադրվեն Ստամբուլի «Պերա» թանգարանում
Ստամբուլի «Պերա» թանգարանում բացված «Փարաջանով, Սարգիս» ցուցահանդեսի շրջանակներում ներկայացվում է «Ապստամբ պատկերներ․ Սերգեյ Փարաջանով» ծրագիրը։ Գրում է «Էրմենիհաբեր»-ը։
Փարաջանովի ֆիլմերը ներկայացնող ծրագիրը հանդիսատեսին հասանելի կլինի երեք ամիս շարունակ։ Ծրագիրը մեկնարկել է հունվարի 9-ին և կտևի մինչև մարտի 17-ը։
Ծրագրի շրջանակներում կցուցադրվեն հանճարեղ կինոռեժիսորի այնպիսի գործերը, ինչպիսիք են «Անդրիեշ», «Առաջին տղա», «Ուկրաինական ռապսոդիա», «Ծաղիկ քարի վրա», «Մոռացված նախնիների ստվերները», «Հակոբ Հովնաթանյան», «Սուրամի ամրոցի լեգենդը»․ «Արաբեսկներ Փիրոսմանի թեմայով», «Աշուղ ղարիբ» աշխատանքները։ Ծրագրում տեղ են գտել նաև Արտավազդ Փելեշյանի «Տարվա եղանակներ»-ը, Ռոն Հոլլովեյի «Փարաջանով․ ռեքվիեմ» փաստագրական ֆիլմն ու Պատրիկ Կազալի «Սերգեյ Փարաջանով․ Ապստամբը» ֆիլմը։

Parajanov films to be screened at Pera Museum in Istanbul
A selection of films by Sergei Parajanov, a world-renowned Armenian director, will be screened in Pera Museum in Istanbul, Turkey. As Ermenihaber reports, the screenings will take place as part of the ongoing exhibition “Parajanov with Sarkis. ”
to remind, coordinated by the director of the Sergei Parajanov Museum in Yerevan, Zaven Sargsyan, the event exhibits various works by the artist, including paintings, collages, trimmings, sketches themed after his movies, stage costumes, mosaics, photos, etc.
The screening program, meanwhile, will run through March 17 and will give the local audience wo enjoy number of award-winning films, such as “Andriesh,” “Ukrainian Rhapsody,” “Shadows of Forgotten Ancestors,” “Hakob Hovnatanyan,” “Flower on the Stone.” The program also features The Seasons of the Year by another Armenian director Artavazd Peleshian and documentary “Paradjanov: A Requiem” directed by Ron Holloway.