Մշակութային ծանոթություն ԱԻՆ-ի միջոցով
Անցած տարվա դեկտեմբերի 28-ին լրացել էր  Խորեոգրաֆիայի պետական թատրոնի տնօրեն Գայանե Կարապետյանի պայմանագրի ժամկետը։ Մշակույթի նախարարի պաշտոնակատարի որոշմամբ թատրոնը տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար ունի՝ Լիլիթ Փալանջյան։
Հունվարի 9-ին մշակույթի փոխնախարար Նազենի Ղարիբյանը Լիլիթ Փալանջյանի հետ գնացել է թատրոն՝  տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարին աշխատակիցների հետ ծանոթացնելու, սակայն նրանք դռները փակ են գտել։ Կանչել են արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցների՝ դուռը բացելու համար։
Panorama.am-ը  հետաքրքրվեց Լիլիթ Փալանջյանից՝ արդյո՞ք առանց ԱԻՆ աշխատակիցների օգնության հնարավոր չէր դուռը բացել, արդյո՞ք շենքում պահակ չի եղել։ Նա ասաց, որ շենքում որևէ մեկը չի եղել, ոչ էլ պահակ, իսկ իրենք գնացել էին, որպեսզի փոխնախարարն իրեն ներկայացներ թատրոնի աշխատակազմին։
Լիլիթ Փալանջյանն ասաց, որ մինչև այժմ ծանոթացել է ընդամենը 6 երիտասարդ դերասանների  հետ, չգիտի էլ՝ արդյոք այդ թատրոնում են աշխատում, թե ոչ, որովհետև չունի անվանական  հաստիքացուցակ։
«Երևի պետք է հաշվապահը տա, ինչպես հասկացա՝ գործավար չի եղել։ Սպասում եմ, որ ինչ-որ մեկը դա փոխանցի։ Հաշվապահն ասում է,  որ ինքը  երկկողմանի թոքաբորբ ունի, պառկած է, չգիտեմ, ինչքանով է դա իրականություն, համենայնդեպս իր ասելով այդպես է, չի կարող գալ մինչև երկուշաբթի։ Նախարարությունում կա հաստիքացուցակ, բայց անվանական հաստիքացուցակ չկա, թե ով ինչ պաշտոն է զբաղեցնում»,-  նշեց տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարը։
Նախկին տնօրենի հետ ծանոթացել է «Վայբերով», երբ դերասաններից մեկին էր զանգել, ասել է, որ ուզում է ծանոթանալ իր հետ։ Գայանե Կարապետյանն ասել է, որ ԱՄՆ-ում է։
Լ. Փալանջյանը մինչև այժմ չի ստացել նաև թատրոնի կնիքը. «Մինչև օրս ոչինչ չեմ ստացել։ Առ այսօր ոչինչ չունեմ»։
Լ. Փալանջյանը այս թատրոնի դերասաններից չէ, մանուկ հասակում թատրոնում պարել է։ Նա ավարտել է Պարարվեստի պետական քոլեջը, որակավորումը՝ բալետի դերասան, աշխատում է օպերային թատրոնում որպես բալետի դերասան, Պարարվեստի պետական քոլեջում որպես դասական պարի ուսուցիչ, Թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում որպես դասական պարի դասախոս։
Նա նշանակվել է  վեց ամիս ժամկետով։ Ասաց, որ մասնկացելու է թատրոնի տնօրենի թափուր պաշտոնի համար հայտարարվելիք մրցույթին։ Ինչ վերաբերում է ծրագրերին, Լ. Փալանջյանն ասաց, որ վաղ է խոսել դրա մասին, քանի որ նախ պետք է հասկանա, թե ինչ կա թատրոնում։
«Շատ ծրագրեր ունեմ, լուրջ բաներ եմ մտածում։ Թատրոնն իրականում բալետային ուղղվածություն պետք է ունենար, դրա համար է ստեղծվել, հետո ուղղվածությունը փոխվել է, պետք է այդ ամեն ինչը հասկանալ»,- նշեց նա։
Ինչն է տարօրինակ այս ամենում՝ ոչ փակ դռները, ոչ նույնիսկ ԱԻՆ-ը։ Այլ այն, որ մշակույթի նախարարը իրեն իրավունք է վերապահել ինչ-ինչ «նոր քաղաքականություն որդեգրել».այն է՝ «Համաձայն ՀՀ մշակույթի նախարարության որդեգրած նոր քաղաքականության՝ բոլոր ՊՈԱԿ-ներում մինչ այժմ նշանակված տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարները նոր անձիք են, սակայն սա չի նշանակում, որ նախկին տնօրեններն այլևս իրավունք չունեն մասնակցելու հայտարարված մրցույթին»։
Իսկ ինչու է մշակույթի նախարարը անում նշանակումներ, եթե միևնույն է՝ պետք է մրցույթ լինի։ Թող մնային հին տնօրենները՝ առանց պայմանագրերը նորացնելու, որպես ժամանակավոր պաշտոնակատար, մրցույթ հայտարարեին։
Այս ամենը նշանակում է ընդամենը մի բան՝ թեպետ նախկին տնօրենները «իրավունք ունեն» մասնակցելու նոր մրցույթին, նախարարի պաշտոնակատարը շատ թափանցիկ ակնարկում է, որ նրանք չպիտի ընտրվեն նոր մրցույթում։
Ելնելով մշակույթի որդեգրած «նոր քաղաքականությունից»՝ հարկ էր Մակունցին հանել իր պաշտոնից նոր ԱԺ-ի ձևավորման օրից։ Նշանակել որևէ մեկին, ու Մակունցին ասել՝ դա չի նշանակում, թե դու չես կարող նորից նախարար դառնալ։

28 декабря 2018 года истек срок контракта директора Государственного театра хореографии Гаяне Карапетян. Решением и. о. министра культуры Армении, обязанности директора театра временно будет исполнять Лилит Паланджян.
9 января заместитель министра культуры Назени Гарибян вместе с Лилит Паланджян посетила театр, чтобы представить исполняющего обязанности директора работникам, но они обнаружили двери закрытыми. Вызвали сотрудников МЧС Армении – чтобы открыть дверь.
Корреспондент Panorama.am спросил у Лилит Паланджян, нельзя ли было открыть дверь без помощи сотрудников МЧС, не было ли в здании сторожа. Она сказала, что в здании никого не было, в том числе и сторожа, они же пришли, чтобы заместитель министра представила ее персоналу театра.
Лилит Паланджян сказала, что пока знакома только с 6 молодыми актерами, но она даже не знает, работают ли они в данном театре, потому что у нее нет штатного расписания.
«Наверное, бухгалтер должен предоставить, как я поняла, секретаря не было. Я ожидаю, что кто-то передаст его. Бухгалтер говорит, что у него двусторонняя пневмония, постельный режим. Я не знаю, насколько это соответствует действительности, по крайней мере, по его словам, это так, он не может прийти до понедельника. В министерстве есть штатное расписание, но нет списка с конкретными – кто и какую должность занимает», – сказала врио директора.
С бывшим директором познакомилась по приложению Viber, когда она позвонила одному из актеров, сказала, что хочет с ней познакомиться. Гаяне Карапетян отметила, что она находится в США.
Л. Паланджян еще не получила печати театра. «Пока я ничего не получила. Пока у меня ничего нет», – указала она.
Паланджян – не из актеров этого театра, танцевала в театре в детстве. Она окончила Государственный колледж танцевального искусства, получив квалификацию актера балета, работает в Оперном театре, преподавателя классического танца в колледже, преподавателем классического танца в Государственном институте театра и кино.
Назначена же она сроком на шесть месяцев. Она указала, что примет участие в конкурсе, который будет объявлен на вакантную должность директора театра. Что касается программ, Л. Паланджян сказала, что об этом рано говорить, потому что сначала надо понять ситуацию в театре.
«У меня много планов, думаю серьезные вещи. Театр должен был иметь в действительности балетную направленность, он был создан для этого, затем направление изменилось, мы должны все это понять», – сказала она.
Странным во всем этом являются не закрытые двери и даже не МЧС, а то, что министр культуры оставляет за собой право на некоторую «новую политику»: «Согласно новой политике, принятой министерством культуры РА, временно исполняющие обязанности директоров всех ГНКО являются новыми лицами, но это не значит, что бывшие директора не имеют больше права участвовать в объявленном конкурсе».
А почему министр культуры производит назначения, если все равно должен быть проведен конкурс? Оставались бы прежние директора – без продления контрактов – в качестве врио, объявили бы конкурс.
Все это означает только одно: хотя и бывшие директора «имеют право» участвовать в новом конкурсе, и.о. министра весьма прозрачно намекает, что они не должны быть избраны по итогам нового конкурса.
Исходя из «новой политики», принятой Минкультуры, Макунц необходимо было снять с должности со дня формирования нового Национального Собрания. Назначать кого-то другого и сказать Макунц: это не значит, что вы не можете снова стать министром.