Օրեր առաջ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ռուսական գազը Հայաստան կմատակարարվի հազար խմ-ի դիմաց 165 դոլարով՝ 150-ի փոխարեն, սակայն սպառողների համար գազը, ըստ նրա, չի թանկանա:
Այս հայտարարությունից պարզ չէ, թե սպառողներին դեռ որքան ժամանակ հնարավոր կլինի այդ գնով գազ մատակարարել, բացի այդ հարց է առաջանում՝ արդյոք գազի գինը կփոխվի իրավաբական անձանց համար, թե՞ նրանք նույնպես կշարունակեն վճարել հին գնով: Հաջորդ հարցն այն է, թե  ի՞նչ ռեսուրսների հաշվին է պահպանվելու գազի գինը սպառողների համար, եթե սահմանին այն թանկանում է 10%-ով:
Որո՞նք են գազի գնի բարձրացման պատճառները,  ի՞նչպես այն կազդի տնտեսության վրա. այս հարցերի շուրջ Panorama.am-ը զրուցել է տնտեսագետ Կառլեն Խաչատրյանի և էներգետիկ աշխարհաքաղաքականության և միջազգային անվտանգության հարցերով մասնագետ Արմեն Մանվելյանի հետ:
Գազի գինը քաղաքական հարց է
Տնտեսագետ Կառլեն Խաչատրյանը կարծում է, որ  գազի գնի շուրջ պայմանավորվածությունը բացառապես պետք է քաղաքական հարթության մեջ դիտարկել:
Նրա խոսքով՝ ինչպես նախորդ կառավարությունների, այնպես էլ այս կառավարության օրոք  գազի գինը ձևավորվել է Հայաստանի և Ռուսաստանի իշխանությունների պայմանավորվածության արդյունքում:
«Հարցը պետք է այս կոնտեքստում դիտարկել, քանի որ եթե նայում ենք Ռուսաստանի կողմից տարբեր երկրներին մատակարարվող գազի սակագնին, տեսնում ենք, որ դրանով նա փորձում է վերաբերմունք ցույց տալ ռազմավարական, գործընկերային, ինչպես նաև  ոչ այդքան գործընկերային  երկրների նկատմամբ: Թեև 15 դոլարով թանկացումն այդքան ահռելի չէ, այդուհանդերձ, դրանով  Ռուսաստանը որոշակի մեսիջներ է հղում: Իմ խորին համոզմամբ, գազի գնի թանկացմանը նպաստել է քաղաքական գործոնը»,- ասում է Կառլեն Խաչատրյանը:
Տնտեսագետը նույնպես նկատում է,  որ Փաշինյան-Պուտին բանակցություններից միայն գիտենք՝  սպառողի համար  գազի գինը 150 դոլար է, իսկ մնացած հարցերը դեռևս անպատասխան են, այսինքն, ըստ նրա, չկա  թափանցիկություն:
«Չենք հասկանում գազի սակագինն ի՞նչ ռեսուրներից է ծածկվելու, բացի այդ,  գնի պահպանումը վերաբերում է միայն ֆիզիկական  սպառողներին, թե՞ կազմակերպություններին էլ: Այստեղ օգտագործվում է սուբսիդավորում տերմինը, իսկ դա ենթադրում է, որ դա իրականացվելու է պետական միջոցների հաշվին,  այսինքն՝ հարցեր կան, որոնց պատասխանները քանի դեռ չկա, հստակ դիրքորոշում կամ մեկնաբանություն չես կարող անել, ավելի շատ գուշակություններ ենք անում»,- նշում է նա:
Կառլեն Խաչատրյանը կարծում է, որ գազի գնի թանկացումն ի վերջո բերելու է սոցիալական խնդիրների. «Չեմ կարծում, որ սուբսիդավորման մեխանիզմը երկար ժամանակ կգործի,  վաղ թե ուշ սպառողն իր մաշկի վրա այդ թանկացումը զգալու է, իսկ դա, բնականաբար, եղած սոցիալական խնդիրների պայմաներում լուրջ խնդիրներ կառաջացնի»:
Գազ մատակարարող պետությունը գին թելադրողի դերում
ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի միջազգային հարաբերությունների բաժնի ավագ գիտաշխատող, էներգետիկ աշխարհաքաղաքականության և միջազգային անվտանգության հարցերով մասնագետ Արմեն Մանվելյանի խոսքով՝ գազի գնի փոփոխությունը  պայմանավորված է միջպետական հարաբերություններով, քանի որ ի տարբերություն նավթի,  գազի գնի ձևավորման միջազգային գնագոյացման համակարգ գոյություն չունի:
«Եթե նավթի գներն ամբողջ աշխարհում նույնն են և այն չափվում է Լոնդոնի կամ Նյու Յորքի բորսաների գներով, ապա գազի գների դեպքում նման համակարգ գոյություն չունի: Օրինակ՝ Ճապոնիայում գազի գինը 600 դոլար է, Եվրոպայում՝ 250-300 դոլար: Այսինքն՝ գնային տատանումը գազի համար նորմալ է և այս դեպքում գազ մատակարարող պետությունը միշտ առավելություն ունի՝ գին թելադրողի դերում է: Եւ շատ հաճախ գինը որոշվում է քաղաքական և տնտեսական հարաբերություններով»,- ընդգծեց նա:
Արմեն Մանվելյանը կարծում է, որ գազի գնի թանկացումը հնարավոր է կապված լինի «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության դեմ սկսված որոշակի գործընթացներից:
«Շատ հնարավոր է, որ դա կապված է  այդ երևույթի հետ, և դրա համար որոշվեց սակագինը բարձրացնել: Խնդիրը նրանում է, որ գնագոյացման քաղաքականությունը գտնվում է Հայաստանի կառավարության  ձեռքում, Կրեմլը որոշում է գազի գինը սահմանին, բայց Հայաստանի ներսում գազի գինն արդեն որոշվում է պետություն-մատակարար բանակցությունների արդյունքում: Հնարավոր է, որ գնի բարձրացումը անձնավորված, քաղաքական որոշում էր, թեև պետք է նաև նշել, որ ռուսական գազի գինը Եվրոպայում թանկացել է, հնարավոր է նաև դրանով բացատրեն, որ ընդհանուր թանկացում կա»,- ասաց փորձագետը՝ հավելելով, որ Բելառուսում ևս ռուսական գազը թանկացել է. հունվարի 1-ից այն կազմում է 127 դոլար:
Միաժամանակ նշում է, որ տարածաշրջանում ամենաէժան գազը մատակարարվում է Հայաստանին. «Օրինակ, Վրաստանը 1000 խմ ադրբեջանական գազը գնում  է 200-215 դոլարով, Թուրքիան՝ 290 դոլարով, Իրանը Թուրքիային իր գազը վաճառում է 300-400 դոլարով»:
Արմեն Մանվելյանի խոսքով՝ գազի գնի թանկացումը նաև մեր իշխանության ոչ կոմպոնենտ մարդկանց պահվածքի հետևանք կարող է լինել, այսինքն՝ ժամանակին համապատասխան մարդիկ դրանով  չեն զբաղվել, չեն հասկացել, որ իրենց արած քայլերն ինչ հետևանքներ կարող են ունենալ:
«Դա վերաբերում է վարչապետի շուրջ գտնվող մարդկանց, որոնք պատասխանտու էին սրա համար: Վարչապետը չի կարող գազի գնի ձևավորման ամեն դետալը հասկանալը: Պետք է նշեմ, որ Փաշինյան-Պուտին հանդիպումից առաջ հանդիպել եմ վարչապետի խորհրդականներից մեկի հետ, խոսել ենք այս թեմայից և այնպիսի տպավորություն եմ ստացել, որ ինքն էլ չի հասկանում, բայց պարտավոր էր հասկանալ, այդ մարդը լսել անգամ  չգիտի և չի հասկանում, թե խնդիրը ինչպես պետք է լուծել: Սա լուրջ պրոբլեմ է, քանի որ մեզ բոլոր ուղղություններով մասնագետներ են պետք»,- նշում է փորձագետը:
Նա ևս փաստում է, որ այս բանակցություններից պարզ չէ, թե սահմանին 165 դոլար սակագինը որքան կպահպանվի: Ըստ Արմեն Մանվելյանի՝ 15 դոլարի թանկացումը մեր տնտեսությունը կարող է «մարսել», բայց եթե ևս 15 դոլարով  թանկանա, ապա խնդիրներ կունենանք:
«Հանուն ճշմարտության պետք է ասել, որ այս խնդրի առաջ չէինք կանգնի, եթե նախկին իշխանությունները համառորեն չձգտեին գազի գինը սահմանին էժանացնել, իսկ Հայաստանի ներսում պահել նույնը: Վերջին անգամ այդ էժանացումը եղավ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ժամանակ, երբ սահմանին գազի գինը 165 դոլարից  իջավ 150 դոլարի: Ես այն ժամանակ էլ ասել եմ, որ սա ճիշտ քայլ  չէ, քանի որ երբ տնտեսությունը սովորում է էժան գազին, իսկ գինը միշտ չի կարող պահպանվել, թանկանալու դեպքում տնտեսությունը կանգնելու է կոլապսի առաջ, և ամեն անգամ խնդիր ենք ունենալու մինչև տնտեսությունն ադապտացվի գազի նոր գնին: Ժամանակին, երբ գազի գինը սահմանին 186 դոլար էր, մեր տնտեսությունը նորմալ աշխատում էր: Էներգետիկ ռազմավարության բացակայության հետևանք է սա: Ես հիմա չգիտեմ այս մասին կմտածեն, թե ոչ, բայց խորհուրդ եմ տվել, որ ռուսների հետ բանակցություններում գոնե առաջիկա երեք տարվա համար գազի գնի շուրջ համաձայնության գան, որպեսզի գազի գինը պահպանվի և այդ ընթացքում  էներգետիկ ռազմավարություն մշակվի»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով «ՀայՌուսգազարդ»-ի բաժնետոմսերի 20 տոկոսը ռուսական «Գազպրոմին» վաճառելու մասին համաձայնագրին, Արմեն Մանվելյանը նշեց, որ այդ համաձայնագրով Ռուսաստանի կողմից «Գազպրոմ Արմենիա»-ի միջոցով գազի մատակարարումը տևելու է մինչև 2043 թվականը: Ըստ նրա՝ շատերին թվում է, որ պայմանագրով Հայաստանը չի կարող այլ երկրից գազ գնել, բայց դա այդպես չէ, մենք կարող ենք այլ երկրներից, այդ թվում՝ Իրանից գազ  գնել, քանի որ պայմանագիրը սահմանափակում չի դնում:
«Եթե կարող են էժան գազ գնել, ապա թող գնեն, ուղղակի այս պայմանագրով սահմանվում է, որ մինչև 2043 թվականը Հայաստանում սպառման ներքին շուկայի գազի վաճառքով զբաղվելու է «Գազպրոմ Արմենիան»: Դրա մասին է պայմանագիրը, այսինքն՝ քո երկրի ենթակառուցվածքները պատկանում են տվյալ ընկերությանը»,- նշեց փորձագետը:
Ինչ վերաբերում է Իրանից գազի ներմուծմանը, Արմեն Մանվելյանն ասաց, որ բարձավոլտ Էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի կառուցման պարագայում Հայաստանը «Գազի էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագրի շրջանակներում կկարողանա Իրանից գազի ծավալներն ավելացնել  2-3 անգամ, իսկ Իրանին նույնքան շատ էլեկտրաէներգիա մատակարարել:
Նշենք, որ իրանական կողմից ստացվող գազը Հայաստանում էլեկտրաէներգիա է դառնում և վերադառնում Իրան:
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստան-Իրան երրորդ բարձարավոլտ ցանցը  պետք է շահագործման հանձնվեր նախորդ տարի, բայց դեռ այդ ծրագիրը «դոփում» է տեղում:
Միաժամանակ Արմեն Մանվելյանը հայտնեց, որ Իրանը գազի արդյունահանման խնդիր ունի, Իրանը իր իսկ արտադրած գազի հիմնական սպառողն է: Այսինքն՝ Իրանից էժան գազ բերելը խնդիր է:

«Бархатный» тариф на газ в Армении
Днями ранее исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян заявил, что стоимость российского газа для Армении выросла со 150 до 165 долларов за тысячу кубометров, однако, тариф на газ для потребителей не будет повышен.
Из этого заявления неясно, на протяжении какого времени возможно будет поставлять газ потребителям именно по этой цене, кроме этого возникает вопрос, на самом ли деле тариф на газ будет изменен для юридических лиц или они также продолжат платить по старой цене? Следующий вопрос в том, за счет каких ресурсов будет сохранен прежний тариф на газ для потребителей, если на границе его цена повысилась на 10%?
Каковы причины повышения тарифов на газ, как это повлияет на экономику: корреспондент Panorama.am побеседовал вокруг данных вопросов с экономистом Карленом Хачатряном и экспертом по энергетической геополитике и международной безопасности Арменом Манвеляном.
Тариф на газ является политическим вопросом
По словам Карлена Хачатряна, договоренности вокруг цены на газ необходимо рассматривать исключительно в политической плоскости.
По его словам, как при прежних правительствах, так и при действующем правительстве цена на газ сформировалась в результате договоренности между правительствами Армении и России.
«Нужно рассматривать вопрос именно в этом контексте, поскольку, если посмотреть на тарифы поставляемого Россией в другие страны газа, увидим, что таким образом РФ пытается продемонстрировать отношение к стратегическим, партнерским, а также не столь партнерским государствам. Хоть и подорожание на 15 долларов не столь велико, тем не менее, таким образом, Россия адресует определенные месседжи. По моему глубокому убеждению, повышению тарифа на газ поспособствовал политический фактор», – рассказывает К. Хачатрян.
Экономист отмечает также, что о переговорах между и.о. премьер-министра Армении Николом Пашиняном и президентом России Владимиром Путиным мы знаем лишь то, что цена на газ для потребителей – 150 долларов, а остальные вопросы пока остаются без ответа, то есть, по его словам, нет прозрачности.
«Не понимаем, за счет каких ресурсов будет выплачиваться тариф на газ, чтобы этого не почувствовал потребитель, сохранение цены касается только физических или юридических лиц, организаций? Здесь используется термин “субсидирование”, а это предполагает, что это будет реализовано за счет государственных средств, то есть, есть вопросы, из-за отсутствия ответов на которые не можешь продемонстрировать четкую позицию или дать комментарий, больше делаем предположения», – отметил он.
К. Хачатрян считает, что повышение цены на газ приведет к социальным проблемам. «Не думаю, что механизм субсидирования будет действовать долго, рано или поздно потребитель на своей коже почувствует данное подорожание, а это, естественно, в условиях действующих социальных проблем вызовет серьезные проблемы», – пояснил он.
Поставляющее газ государство в роли диктующего цены
По словам эксперта по энергетической геополитике и международной безопасности Армена Манвеляна, изменение тарифа на газ обусловлено межгосударственными отношениями, поскольку в отличие от формирования цены на нефть, не существует системы международного ценообразования тарифов на газ.
«Если цены на нефть одинаковые во всем мире, и она рассчитывается по ценам бирж Лондона и Нью-Йорка, то в случае цен на газ подобная система отсутствует. К примеру, в Японии цена на газ составляет 600 долларов, в Европе – 250-300 долларов. То есть, ценовые колебания являются нормой в случае с газом и в этом случае страна-поставщик газа всегда имеет преимущества, поскольку она в роли того, кто диктует тариф. И зачастую цена решается, исходя из экономических и политических отношений», – подчеркнул он.
А. Манвелян считает, что повышение цены на газ возможно связано с некоторыми процессами, начатыми против компании «Газпром-Армения». «Вероятнее всего, что это связано с данным явлением, и поэтому было принято решение о повышении тарифа. Проблема в том, что политика ценообразования находится в руках правительства Армении, Кремль решает тариф на газ на границе, однако, цена на газ внутри Армении решается в результате переговоров между государством и поставщиком. Возможно, повышение тарифа было персонализированным, политическим решением, хоть и нужно отметить также, цена на российский газ в Европе повысилась, могут также объяснить тем, что налицо общее повышение тарифов на газ», – пояснил он.
Он в то же время отмечает, что газ по самым низким тарифам в регионе поставляется Армении. «Например, Грузия закупает азербайджанский газ по 200-215 долларов, Турция – по 290 долларов, Иран продает свой газ Турции – по 300-400 долларов», – отметил эксперт.
По словам А. Манвеляна, повышение тарифа на газ может быть следствием некомпетентного поведения людей – представителей власти, то есть, соответствующие лица своевременно не занялись данным вопросом, не поняли, что предпринятые ими шаги могут иметь подобные последствия.
«Это касается окружения премьер-министра, представители которого ответственны за это. Премьер не может понимать каждую деталь, связанную с формированием цены на газ. Должен отметить, что перед встречей Пашиняна и Путина я встретился с одним из советников премьер-министра, мы говорили на эту тему, и у меня создалось такое впечатление, что он тоже не понимает, как можно решить этот вопрос, следовательно, это проблема, поскольку нам нужны специалисты по всем направлениям», – отметил эксперт.
А. Манвелян утверждает, что из этих переговоров неясно, как долго сохранится тариф в 165 долларов на границе. По его словам, экономика Армении может «переварить», однако, повышение тарифа ещё на 15 долларов создаст проблемы.
«Ради справедливости стоит отметить, что мы бы не столкнулись с этой проблемой, если прежние власти настойчиво не стремились бы снизить цены на границе, и сохранить их внутри Армении. В последний раз подобное снижение цен произошло при экс-премьере РА Овике Абрамяне, когда цена на газ на границе снизилась со 150 до 165 долларов. В то время я сказал, что это не столь верный шаг, поскольку, когда экономика приучается к дешевому газу, а цена не может постоянно сохраняться на одном уровне, затем подниматься, экономика встанет перед коллапсом и каждый раз мы будем сталкиваться с проблемами, пока экономика адаптируется к новой цене. В своё время, когда цена на газ на границе составляла 186 долларов, наша экономика вполне нормально работала. Это является следствием отсутствия энергетической стратегии. Не знаю, задумаются ли сейчас над этим или нет, но я посоветовал, чтобы по результатам переговоров с российской стороной было достигнуто согласие вокруг цены на газ на ближайшие три года, чтобы была четко установлена цена на газ и за этот период была разработана энергетическая стратегия», – отметил он.
Обратившись к соглашению о продаже 20% акций компании «АрмРосгазпром» («Айрусгазард») российскому концерну «Газпром», А. Манвелян отметил, что по соглашению посредством «Газпром-Армения» поставка газа Россией будет осуществляться до 2043 года.
По его словам, многим кажется, что в подобных условиях Армения не может осуществлять закупки газа у других стран, однако, это не так, армянская сторона может закупать газ из других стран, в том числе – из Ирана, поскольку по данному соглашению ограничений нет.
«Если можно закупать дешевый газ, тогда пускай закупают, просто по данному соглашению устанавливается, что до 2043 года продажей газа на внутреннем рынке потребления в Армении будет заниматься компания “Газпром-Армения”. Вот об этом соглашение, то есть, инфраструктуры твоей страны принадлежат данной компании, поскольку были проданы ей», – отметил эксперт.
Что касается темы импорта газа из Ирана, А. Манвелян отметил, что в случае строительства третьей высоковольтной линии электропередачи Армения-Иран, в рамках программы «газ в обмен на электроэнергию» Армения сумеет увеличить объемы импорта газа из Ирана в 2-3 раза, и поставлять Ирану электроэнергию в аналогичном объеме.
Он напомнил, что третья высоковольтная линия электропередачи Армения-Иран должна была быть сдана в эксплуатацию ещё в прошлом году, однако, данная программа пока ещё «топчется» на месте.
В то же время Арсен Манвелян сообщил, что у Ирана имеются проблемы с добычей газа, Иран является основным потребителем производимого им газа. Иными словами, закупка дешевого газа у Ирана является проблемой.