Հայաստանում արևային էներգիայի արտադրությունն աճել է 48 անգամ
2018 թվականի հունվար-նոյեմբերին ամիսներին Հայաստանում արտադրվել է 7 105.4 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 2017 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 2.4%-ով։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ազգային վիճակագրական կոմիտեից:
Վիճակագրության համաձայն՝  նախորդ տարվա 11 ամսվա ընթացքում  ՋԷԿ-երի արտադրության ծավալն աճել է  27.8%-ով և կազմել 3 179.6 մլն կՎտ ժամ,  ջերմային էներգիայի արտադրությունը՝ 43.2%-ով՝ կազմելով  34.8 հազար հեգաջոուլ:
Ինչ վերաբերում է ՀԷԿ-երին, ապա արտադրության ծավալներն այստեղ ավելացել են 1.6%-ով՝  կազմելով 2 132.5  մլն կՎտ ժամ։
Նշենք նաև, որ 2018թ-ին հունվար-նոյեմբերին  հանրապետությունում արևային էլեկտրակայաններն արտադրել են  4.8 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա՝ 2017 թվականին նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 48.0 անգամ:
Վիճակագրության համաձայն՝ 2018 թվականի հունվար-նոյեմբերին Հայաստանի ատոմային էլեկտրական կայանն (ՀԱԷԿ) արտադրել է 1 787.1 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 2017թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 23.9%-ով:

Electricity generation at Armenia's solar power plants increased by 48 times
A total of 7 105.4 million kilowatt-hours of electricity were generated in Armenia in January-November 2018, up by 2.4% to compare with productions volumes of 2017, Armenia's National Statistical Service (NSS) reported.
According to the NSS figures, in 2017 the electricity generation at hydro power plants grew by 27.8%, amounting to 3 179.6 million kilowatt-hours, while at thermal power plants – 34.8 million kilowatt-hours which is 43.2% increase against the volumes of 2017.
In the indicated period, Armenia's Nuclear Power Plant (NPP) produced 1 787.1 million kilowatt-hours of electricity, securing a 23.9% rise over 2017. Electricity production volumes at hydropower plants cut down by 10.8%, totaling to 30.6 million kilowatt-hours.
To note, electricity generation at Armenia's solar power plants made up 4.8 million kilowatt-hours in January-November 2018, increased by 48 times to compare with previous year volumes while production volumes at wind power plants cuts down by 17.6% amounting 1.4 million kilowatt-hours.