Օգնեիք լուծեինք մտքերի քաղաքական սումբուռը: Որքան մտածում եմ ԱԺ և Կառավարություն հարաբերության ու հավասարակշռության մասին, այնքան համոզվում եմ, որ դրանցից մեկն ավելորդ է դարձել: Համենայն դեպս՝ Հայաստանում:
ԱԺ մեծամասնությունից կազմավորվում է կառավարություն, այնուհետև կամ կառավարության առաջարկով, կամ պատգամավորների նախաձեռնությամբ սկսվում են գրվել օրենքներ, որոնք դրվում են կառավարական ԱԺ մեծամասնության քվեարկությանը, որին հետո պիտի այդ նույն մեծամասնության կառավարությունը դրական գնահատական տա ընդունած օրենքին ու կատարի:
Ինչու են պետք այսքան ծախսեր ու «գործատեղեր». Միգուցե կառավարությունը բավարարվի իր ներսում մասնագետ-օրենսդիրներո՞վ, եթե այսպես, թե այնպես գործում է մեծամասնությունից կառավարություն «հարաբերությունը»: Դեմոկրատիա՞ : Երբեք չեմ հասկացել  ինչ է այն ենթադրում: Մեծամասնություն, որ համընդհանուրի՞ շահերն է ներկայացնում, կամ՝ բոլորից ընտրված մեծամասնություն, որ իր կամքն է թելադրում բոլորի՞ն:
Բոլորից էլ չէ:
Վերջերս Արարատ Միրզոյանը հայտարարեց, թե իրենք ժողովրդից ստացած  համամասնությունը չեն խախտելու: Այդ դեպքում պետք չէր հարյուր տոկոսանոց ԱԺ լցնել, որովհետև ժողովրդի հիսուն տոկոսից ավելին ընտրել է ոչ մեկի: Չհաշված նրանց, ովքեր ուղղակի չանցան ԱԺ, դա ոչինչ:
Նոր ԱԺ ընտրություններից առաջ հասարակությունը հույս ուներ, որ կլինեն ընտրման նոր օրենք ու՝ նոր ձևեր, նոր բովանդակություն:
Այսօր նոր ԱԺ-ի առաջին նիստն է, բայց սոցցանցերում արդեն «ուրախ» են նկատել, որ վերադարձել ենք սովետ՝ պատգամավորներն իրենց գովում, իրենք ուրախանում են:

Помогли бы с решением политического сумбура мыслей. Чем больше думаю об отношениях между Национальным Собранием и правительством и балансе, тем больше убеждаюсь, что одно из них стало лишним. По крайней мере, в Армении.
Из парламентского большинства формируется правительство, затем либо по предложению правительства, либо по инициативе депутатов начинают разрабатываться законы, которые выносятся на голосование правящего большинства НС РА, после чего правительство этого же большинства должно дать положительную оценку принятому закону и исполнить его.
Для чего нужны столько расходов и «рабочих мест»? Быть может, правительство будет довольствоваться своими специалистами-законодателями, если, так или иначе, действует «отношение» правительство из большинства? Демократия? Я никогда не понимала, что это подразумевает. Большинство, представляющее всеобщие интересы, или избранное из всех большинство, диктующее свою волю всем?
Даже не из всех.
Недавно Арарат Мирзоян заявил, что они не нарушат пропорцию, полученную от народа. В этом случае не было необходимости заполнять парламент на сто процентов, потому что более пятидесяти процентов населения не избрали никого. Не считая тех, кто просто не прошел в Национальное Собрание, это ничего.
До новых выборов в НС общественность надеялась, что появятся новый избирательный закон и новые формы, новое содержание.
Сегодня первое заседание нового Национального Собрания, но в соцсетях уже «рады» констатировать, что мы вернулись в страну Советов: депутаты сами себя хвалят, сами радуются.
Хвалят, чтобы пройти по итогам голосования, радуются, поскольку составляют большинство, конечно, пройдут.