Սկսվում է խոստումների իրականացման հետևողական, համառ փուլը. ՀՀ նախագահ
«Պատմություն դարձած 2018 թվականը մեծ փոփոխությունների, փորձությունների սպասումների ու հույսերի տարի էր, մեր ժողովրդի լավագույն հատկանիշների՝ միասնականության, համախմբվածության դրսևորումների տարի։ Դեկտեմբերի 9-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները, որոնք ճանաչվել են բոլոր քաղաքական ուժերի և միջազգային դիտորդների կողմից, բարձր լեգիտիմությամբ են օժտել ներկա ԱԺ-ն»,- 7-րդ գումարման ԱԺ-ի անդրանիկ նիստին ասաց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ շնորհավորելով խորհրդարան անցած քաղաքական բոլոր ուժերին։
«Նոր ԱԺ-ի և կառավարության ձևավորմամբ ավարտվում է քաղաքական փոփոխությունների առաջին փուլը, սկսվում է հաջորդ՝ հույսերի և խոստումների իրականացման հետևողական, համառ և ամենօրյա աշխատանքի փուլը»,- ասաց Արմեն Սարգսյանը։
Նա ընդգծեց, որ նորընտիր պատգամավորները լայն հնարավորություն են ստացել իրագործելու թավշյա հեղափոխության գաղափարները և արդարացնելու հասարակության սպասելիքները՝ կերտելու նոր Հայաստան։
«Ձեր գործողության հաջողությունը մեծապես պայմանավորված է լինելու ՀՀ քաղաքացու աջակցությունից և նրա մասնակցությունից հասարակական-քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և կրթական կյանքին»,- նշեց ՀՀ նախագահը։
Արմեն Սարգսյանը շեշտեց, որ նոր ԱԺ-ին ծանր աշխատանք է սպասվում՝ հաշվի առնելով Հայաստանի առջև ծառացած արտաքին մարտահրավերները՝ Արցախյան հարց, բանակի արդիականացում, Եվրասիական և եվրոպական ուղղություններով հարաբերությունների խորացում և այլն։
«Խորհրդարանն այն տեղն է, որտեղ պետք է բախվեն գաղափարները և տեսակետները։ Եղեք, ընդդիմախոսներ, բայց երբեք՝ հակառակորդներ։ Թիրախավորեք խնդիրները, այլ ոչ թե անձերին»,- նորընտիր պատգամավորներին հորդորեց ՀՀ նախագահը։

Президент Армении обратился к депутатам парламента 7-го созыва: Будьте оппонентами, но никогда не становитесь противниками
«Вошедший в историю 2018 год был годом больших изменений, испытаний, ожиданий и надежд, а также годом проявления лучших качеств нашего народа – единства, сплоченности. Результаты внеочередных парламентских выборов 9 декабря 2018 года, которые были признаны всеми политическими силами и международными наблюдателями, наделили новосформированный парламент высоким уровнем легитимности», – во время первого заседания Национального Собрания Армении 7-го созыва заявил президент РА Армен Саркисян, поздравив все прошедшие в парламент политические силы.
«Формированием нового парламента и правительства Армении завершается первый этап политических изменений, начинается следующий – этап последовательной реализации надежд и обещаний, решительной и каждодневной работы», – отметил А. Саркисян.
Он подчеркнул, что новоизбранные депутаты получили широкие возможности по реализации идей бархатной революции, оправдания надежд и ожиданий общества по созданию новой Армении.
«Успех вашей деятельности в большей степени будет обусловлен поддержкой граждан РА и их участия в общественно-политической, экономической, культурной и образовательной жизни страны», – отметил президент Армении.
Армен Саркисян подчеркнул, что новому парламенту РА предстоит тяжелая работа, с учетом стоящих перед Арменией внешних вызовов: арцахский вопрос, модернизация армии, углубление отношений в евразийском и европейском направлениях и пр.
«Парламент – это то место, где должны сталкиваться идеи и точки зрения. Будьте оппонентами, но никогда не становитесь противниками», – отметил А. Саркисян.