«Հայկական ռեստորանների միության» անդամները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ունեցած հանդիպումից հետո որոշել են հետաձգել նախօրոք պլանավորած ակցիան, որով նախատեսվում էր մեկ օրով այցելունների առջև փակել բոլոր ռեստորանների դռները՝ ի նշան անհամաձայնության նոր հարկային համակարգի հետ:
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի հուլիսի 1-ից արտոնագրային վճարը փոխարինվել էր 6 տոկոս շրջանառության հարկով, իսկ 2019 թ-ի հունվարի 1-ից՝ Հարկային օրենսգրքով սահմանված է, որ 6 տոկոսին գումարվում է ևս 2 տոկոս շրջանառության հարկ, այսինքն՝ ընդհանուր ռեստորանները պետք է վճարեն 8 տոկոս շրջանառության հարկ։ Բացի այդ, օրենսգրքով նախատեսված է, որ 2020 թվականին ևս շրջանառության հարկը 2 տոկոսով բարձրանալու է՝ հասնելով 10 տոկոսի: Այս փոփոխությունները լուրջ դժգոհություններ են առաջացրել և սպասարկման ոլորտի ընկերությունները պահանջում են, որպեսզի շրջանառության հարկի շեմը մնա անփոփոխ՝ 6 տոկոս:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում «Հայկական ռեստորանների միության» համակարգող Աշոտ Բարսեղյանն ասաց՝ մեկ ու կես տարի պայքարել են, որ այս հանդիպումը տեղի ունենա, որպեսզի երկրի առաջին դեմքն ուշադրություն դարձնի իրենց խնդիրներին, քանի որ ոլորտը, նրա գնահատմամբ, հայտնվել է «տուրբուլենտության» գոտում:
«Այս փոփոխությունը մեզ համար շոկային էր և պետք էր նման հանդիպումը, որպեսզի ոլորտի խնդիրները բարձրացնեինք վարչապետի և բոլոր գերատեսչությունների ղեկավարների առաջ: Այն փաստը, որ ոլորտին չի կարելի նման շոկային իրավիճակում թողնել, դա ընդունում են թե Պետական եկամուտների կոմիտեի, թե Ֆինանսների, թե Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարները: Այսպիսով, միակարծիք ենք եղել մի հարցի շուրջ, որ 2018-ին ուժի մեջ մտած դրույքաչափը՝ 6 տոկոսը, պետք է պահել: Այսինքն՝ այս հանդիպման ժամանակ հիմնական պահանջի շուրջ եկել ենք փոխըմբռնման»,- ասաց Աշոտ Բարսեղյանը:
Մինչդեռ, ըստ նրա, հետագա բարձրացման և ժամկետի շուրջ դեռ համաձայնություն չկա: Նրա խոսքով՝ իրենց առաջարկն է որոշ ժամանակով սառեցնել շրջանառության հարկի հետագա բարձրացումը, ինչը թույլ կտա ծառայությունների գները չբարձրացնել։
Նա նաև հայտնեց՝ հանդիպման ժամանակ ՊԵԿ նախագահն ասել է, որ 6 տոկոս շրջանառության հարկն այսօրվա դրությամբ համարում են օպտիմալ հարկային բեռ, իսկ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն էլ նշել է, որ շրջանառության հարկի բարձրացման արդյունքում ներդրումների ներգրավման առումով խնդիրներ կստեղծվեն:
Աշոտ Բարսեղյանը նշեց՝ իրականում շրջանառության հարկի բարձրացումը բացասական ազդեցություն կունենա տնտեսության, տուրիզմի, աշխատատեղերի վրա: Նրա խոսքով՝ հարկերի նման բարձրացումը նշանակում է, որ ռեստորանները թանկացնելու են իրենց ծառայությունները. «Այսինքն՝ այդ բեռն ընկնելու է հաճախորդի վրա»:
«Հայկական ռեստորանների միության» համակարգողը հայտնեց, որ պայմանավորվել են ևս մեկ անգամ հանդիպել Նիկոլ Փաշինյանի հետ, և հույս ունեն որոշակի համաձայնության կգան:

После встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном представители «Ассоциации ресторанов Армении» решили отложить запланированную заранее акцию, в рамках которой планировалось на один день закрыть перед посетителями двери всех ресторанов – в знак несогласия с новой налоговой системой.
Напомним, что с 1 июля 2018 года лицензионный сбор был заменен на 6%-й налог с оборота, а с 1 января 2019 года, как предусматривает Налоговый кодекс, к 6% добавляются еще 2% налога с оборота, т.е. рестораны в целом должны заплатить 8%. Кроме того, Кодекс предусматривает, что ставка налога с оборота к 2020 году увеличится еще на 2%, достигнув 10%. Эти изменения вызвали серьезное недовольство, представители компаний, действующих в сфере общественного питания, требуют, чтобы ставка оставалась неизменной – 6%.
В беседе с корреспондентом Panorama.am координатор «Ассоциации ресторанов Армении» Ашот Барсегян сказал, что они боролись полтора года, чтобы эта встреча состоялась, чтобы их проблемы оказались в центре внимания первого лица страны, так как сфера, по их оценке, оказалась в зоне турбулентности».
«Это изменение стало для нас шоком, и нам нужно было провести такую встречу, чтобы поднять проблемы сферы перед премьер-министром и руководителями всех ведомств. Тот факт, что отрасль не может быть оставлена в такой шоковой ситуации, принимают и Комитет госдоходов, и министры финансов и экономического развития. Таким образом, мы сошлись во мнении вокруг одного вопроса: ставка, вступившая в силу в 2018 году, должна составлять 6 процентов. То есть во время этой встречи мы пришли к взаимопониманию по основному требованию», – сказал Ашот Барсегян.
Между тем, по его словам, о дальнейшем увеличении и сроках нет согласия. По его словам, их предложение заключается в том, чтобы заморозить дальнейшее повышение налога с оборота на некоторое время, что позволит не повышать цены на услуги.
Он также сообщил, что на встрече председатель КГД сказал, что налог с оборота в 6% по состоянию на сегодняшний день они считают оптимальным налоговым бременем, а вице-премьер Мгер Григорян в свою очередь отметил, что в результате повышения налога с оборота будут созданы проблемы с привлечением инвестиций.
Ашот Барсегян отметил, что в действительности увеличение налога с оборота негативно скажется на экономике, туризме и рабочих местах. По его словам, такое повышение налогов означает, что рестораны будут повышать стоимость своих услуг. «То есть это бремя будет ложиться на клиентах», – сказал он.
Координатор «Армянской ассоциации ресторанов» заявил, что они договорились встретиться с Николом Пашиняном еще раз и надеются достичь определенного согласия.