Առանց ԱԺ-ում աշխատող մարդկանց, առանց ինձ հետ եկած թիմի և պատգամավորների առաջընթացը հնարավոր չէր լինի. Արա Սաղաթելյան
14:10 11/01/2019
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանն այսօր ԱԺ-ում լրատվամիջոցների համար կազմակերպված Ամանորի ավանդական ընդունելությունից հետո պատասխանեց Tert.am-ի հարցերին:
Հարց-Պարո՛ն Սաղաթելյան, Դուք հրաժարականի դիմում եք ներկայացրել, ինչո՞վ է պայմանավորված նման որոշումը և ինչո՞վ եք ծրագրում զբաղվել ապագայում:
Պատասխան-Դիմում դեռ չեմ ներկայացրել, ամենայն հավանականությամբ կներկայացնեմ օրվա վերջում կամ երկուշաբթի առավոտյան: Նման ընթացքը կարծում եմ ողջամիտ է և տրամաբանական: Թեև Ազգային ժողովի աշխատակազմն ապաքաղաքական մարմին է, և ինքս որևէ կուսակցության անդամ չեմ, այդուհանդերձ կարծում եմ, որ մեր երկրի ներկայիս քաղաքական առանձնահատկությունները հաշվի առնելով՝ ԱԺ գլխավոր քարտուղարը պետք է հեռանա այն քաղաքական թիմի և այն ղեկավարի հետ, ում հետ եկել է՝ խորհրդարանի նոր ղեկավարությանը հնարավորություն տալով այս պատասխանատու պաշտոնը վստահել իրենց թիմի ներկայացուցչին: ԱԺ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը լքելու մասին հրապարակավ հայտնել եմ դեռ դեկտեմբերին՝ աշխատակազմի համար կազմակերպված Ամանորի միջոցառման ժամանակ, շնորհակալություն եմ հայտնել ԱԺ նախագահ, հարգարժան պարոն Բաբլոյանին վստահության և համատեղ աշխատանքի հնարավորության համար, իսկ գործընկերներիս՝ միասին անցած ճանապարհի համար: Հորդորել եմ ապագայում ևս լինել նախաձեռնող, և բաց ու պատրաստակամ՝ իրականացնելու 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորների գործունեության մասնագիտական ուղեկցումն ու սպասարկումը: Ընդգծելով աշխատակազմի դերը, որպես ինստիտուցիոնալ հիշողությունը կրող օրգանիզմի, վստահություն եմ հայտնել, որ մեր մասնագետները կանեն ամեն  հնարավորը և ունակ են պատվով լուծել իրենց առջև դրված խնդիրները: Անձամբ ես իմ առաքելությունն Ազգային ժողովում այս պահին համարում եմ ավարտված:
Հարց-Նախորդ տարի մեր երկիրը բարդ շրջան ապրեց։ Իշխանափոխությունից հետո տևական ժամանակ պետական կառավարման ապարատում անորոշություն էր, անգամ տեսակետներ կային, որ երկրում կառավարման ճգնաժամ էր հասունանում։ Այդ ընթացքում Ազգային ժողովի աշխատակազմն ինչպե՞ս է աշխատել, և ի՞նչ դեր է ունեցել կառավարման ճգնաժամից խուսափելու գործում։
Պատասխան-Կրկին հիշեցնեմ, որ Ազգային ժողովի աշխատակազմն ապաքաղաքական մարմին է։ Այն Ազգային ժողովի կարևորագույն ինստիտուցիոնալ մասնիկն է, որը մի կողմից ապահովում է խորհրդարանի ենթակառուցվածքների համապատասխանությունը պատգամավորների աշխատանքային կարիքներին, պահանջներին, իսկ մյուս կողմից՝ երաշխավորում է խորհրդարանի՝ որպես քաղաքական թիվ մեկ կառույցի այնպիսի կարևոր գործառույթների լիարժեք ու համակողմանի իրականացման համար ամբողջական պայմաններ, ինչպիսիք են ներկայացուցչական, վերահսկողական, օրենսդրական գործառույթները։ Գիտակցելով այս ամենը` Ազգային ժողովի աշխատակազմը հայտնի իրադարձությունների ողջ շրջանում արել է հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի ապահովի պատգամավորների սահմանադրական լիազորությունների և գործառույթների իրականացման համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները։ Մենք հասկանում էինք, որ լարված իրավիճակում չհաշվարկված անգամ մեկ քայլը կարող էր հանգեցնել պետական ապարատում լրջագույն ցնցումների, խաթարել իշխանության ճյուղերի առանց այն էլ փխրուն հավասարակշռությունն ու մեր պետությունը կանգնեցնել այնպիսի մարտահրավերների առաջ, որոնց հաղթահարումը հսկայական ռեսուրսներ ու ժամանակ կպահանջեր։ Հիշում եք, որ այդ լարված շրջանում առաջին հերթին Ազգային ժողովի ղեկավարությունը բավական նախաձեռնողական գործելաոճ էր որդեգրել, որի առանցքն էր շահագրգիռ բոլոր կողմերին բերել երկխոսության, համատեղ քննարկումների ու լուծումների ռացիոնալ դաշտ։ Ազգային ժողովի աշխատակազմը հենց այն մարմինն էր, որն իր մասնագիտական և կառավարչական ֆունկցիոնալ կարողությունների համադրմամբ սպասարկում էր խորհրդարանի ղեկավարության նախաձեռնությունները, որոնք, կրկնում եմ, կոչված էին հարթել բոլոր սուր անկյունները, վեր դնել պետության շահն այսրոպեական շահերից։ Անընդհատ փոփոխվող դրության պայմաններում մեզ համար կարևոր էր չխաթարել պետական կառավարման մեջ բացառիկ արժեք ունեցող ինստիտուցիոնալ հիշողության ապահովման սկզբունքը, չտրվել էմոցիաներին ու տուրք չտալ համընդհանուր խառնաշփոթին։  Եթե կարճ ձևակերպեմ՝ մենք երեք խնդիր ունեինք. ապահովել պատգամավորների ու նախագահության բնականոն աշխատանքը, ապահովել օրենսդիր մարմնի կապն իշխանության մյուս երկու ճյուղերի հետ և զուգահեռ ապահովել Ազգային ժողովում վարչարարական բարեփոխումների իրականացումը, աշխատակազմի մասնագիտական հմտությունների զարգացումը, միջազգային համագործակցության անխափանությունը, ստանձնած հանձնառությունների կատարումը և իհարկե՝ նոր Սահմանադրությամբ խորհրդարանական համակարգի անցնելու նորմատիվ գործընթացն ավարտին հասցնելը, որում խորհրդարանի աշխատակազմի և պատգամավորների համատեղ աշխատանքը հանգուցային կետերից մեկն  է։
Հարց-Ի՞նչ էական արդյունքներ կարող ենք արձանագրել Ձեր կողմից աշխատակազմի ղեկավարման ժամանակահատվածում:
Պատասխան-Շատ ծավալուն պատասխան ենթադրող հարց է, որի մասին կարելի է խոսել ժամեր շարունակ: Փորձեմ հակիրճ պատասխանել, ինչպես ասում են՝ խոշոր սեգմենտներով: Առաջինը, որպես գլխավոր քարտուղար, աշխատակազմի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացումը և աշխատանքի արդյունավետության բարձրացումն էր՝ Ազգային ժողովի մարմիններ-աշխատակազմ փոխգործակցության մեջ: Միաժամանակ, ՀՀ ԱԺ գլխավոր քարտուղարի միջազգային կապերի ընդլայնումը գործընկերների հետ՝ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում՝ ինչպես Խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի, այնպես էլ Արևելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների նախորդ տարի Թբիլիսիում ստորագրված հուշագրի և դրա Երևանյան հավելվածի շրջանակներում:
Ֆինանսատնտեսական ոլորտում կարելի է նշել հատկապես ծախսերի արդյունավետ կառավարման մշակույթի զարգացումը՝ սկսած համապատասխան կարգերի մշակման և ներդրման միջոցով ծախսերի կանոնակարգումից մինչև նյութական միջոցների արդյունավետ կառավարում: Հենց դրա արդյունքում է, որ, օրինակ, նախորդ տարվա ընթացքում խնայվել է շուրջ 400 միլիոն դրամ, ի հավելում դրան 2019-ի համար պահեստավորվել է զգալի քանակի ապրանքներ, գույք և վառելիք:
Ի դեպ, երբ խոսում են պետական համակարգում կրճատված ծառայողական մեքենաների մասին դրանցից 14-ը կրճատվել են հենց ԱԺ-ում: Նշեմ, որ վերջին տարվա ընթացքում կատարվել է լայնածավալ բարեկարգման և վերանորոգման աշխատանքներ, որոնք աննախադեպ էին խորհրդարանի գործունեության վերջին տարիների համար սկսած զորանոցից մինչև լրատվամիջոցների համար անհրաժեշտ նվազագույն պայմանների ապահովումը, գրադարանի, թանգարանի վերանորոգումը և այլն:  Ներդրվել է էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համակարգը, որը ներդնումը ձգվում էր 2008-ից սկսած: Արդիականացվել են բազմաթիվ տեխնիկական միջոցներ՝ ապահովելով համապատասխան տեխնիկական մակարդակը: Ի թիվս այլ ձեռքբերումների այդ թվում՝ տնտեսված միջոցների հաշվին, 2018-ի ավարտին հաջողվեց խորհրդարանի լրատվական ծառայությունը հասցնել տեխնիկապես ամենաբարձր հագեցվածության՝ որպես խորհրդարանի աշխատանքների թափանցիկությանն ու հաշվետվողականությանը միտված մեր ծրագրի կարևոր մաս:
Հարց- Որո՞նք են, Ձեր կարծիքով, 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի գլխավոր քարտուղարի  գործունեության առաջնահերթությունները:
Պատասխան-Նորընտիր ԱԺ-ի գլխավոր քարտուղարը, բնական է, որ կարող է փոփոխել առաջնահերթությունների հերթականությունը, կարևորը` որ դրանց համալիր արդյունքը հանգեցնի Ազգային ժողովի օրենսդիր, ներկայացուցչական և վերահսկողական գործառույթների արդյունավետ իրականացմանը: Ցանկացած պարագայում էական է շարունակականության ապահովումը, մասնավորապես՝ փորձագիտական կարողությունների էլ ավելի զարգացումը, խորհրդարանական վերահսկողական գործիքների լիարժեք կիրառումը, որոնց զարգացման վերաբերյալ ի դեպ ունենք միջազգային գործընկերների օժանդակության պատրաստակամությունը: Անհերքելի առաջնահերթություն է խորհրդարանական դիվանագիտության բաղկացուցչի զարգացումը, որն ուրույն կարևորություն ունի ինչպես խորհրդարանական կառավարման համակարգի անցնելու համատեքստում, այնպես էլ արտաքին աշխարհի կողմից մեր ազգային և պետական շահերի ընկալման տեսանկյունից: Խոսքս և՛ միջազգային միջխորհրդարանական կառույցներում ակտիվությանը, և՛ բարեկամական խմբերի գործունեությանը, և՛ խորհրդարանների միջև մասնագիտական փոխօգնությանն է վերաբերում:  Ամեն դեպքում, աշխատակազմի դերը խորհրդարանի արդյունավետ գործունեության մեջ առանցքային է, իսկ խորհրդարանը պարտավոր է գործել արդյունավետ, քանի որ, ինչպես ցույց է տալիս համաշխարհային փորձը, այլ դեպքում այն կորցնում է խորհրդանիշի դերը՝ միաժամանակ խաթարելով այն քաղաքական համակարգի լեգիտիմությունը, որի պայմաններում գործում է:
Հարց-Կարո՞ղ եք նշել մի քանիսն այն ծրագրերից, որոնք կիրագործեիք, եթե 7-րդ գումարման անդրանիկ նիստը լիներ ոչ թե հունվարի 14-ին, այլ, ենթադրենք, մայիսի 14-ին:
Պատասխան-Փորձեմ. նախ՝ կանեի ամեն հնարավորը, որ աշխատակազմը լիարժեք օժանդակեր ԱԺ մարմիններին՝ պառլամենտական վերահսկողության գործառույթների իրացման և գործիքակազմի  կիրառման գործընթացում՝ վերլուծական ծառայության լիարժեք կայացումից և կադրային ապահովումից մինչև հանձնաժողովների փորձագետների մասնագիտական կարողությունների հզորացում: Զուգահեռաբար, միջոցներ կձեռնարկեի ԱԺ պաշտոնական կայքէջի ծրագրային արդիականացման և սերվերային բազայի վերազինման համար, որի բանակցային փուլը միջազգային կառույցների հետ ավարտին ենք հասցրել դեռ նախորդ տարվա մայիս-հունիս ամիսներին: Վրացի գործընկերների օրինակով կիրականացնեի ՀՀ ԱԺ թրեյնինգ-կենտրոնի ստեղծման նախագիծը, որի համար շենքային պայմաններ արդեն նախապատրաստված են:
Կշարունակեի միջոցառումներն ԱԺ-ի աշխատանքներն առավել թափանցիկ դարձնելու ուղղությամբ՝ լրացուցիչ պայմաններ ստեղծելով զարգացնելու քաղհասարակության ինստիտուտների և լրատվամիջոցների հետ գործընկերային հարաբերությունները, իսկ փոխառելով Կնեսսեթի փորձը՝ մուտքերի մոտ և կայքէջում զետեղված էլեկտրոնային վահանակների վրա կարտացոլվեր պատգամավորների՝ խորհրդարանում ներկայության վերաբերյալ տեղեկատվություն:
Ավարտին կհասցնեի նախորդ տարվա հունիսին սկսված աշխատանքներն՝ ԱԺ մասնաշենքում հաշմանդամություն ունեցող անձանց ազատ տեղաշարժն ապահովելու ուղղությամբ: Թեև այս աշխատանքների հետ կապված նպատակային գումար հատկացնելու մեր հայտը կառավարությունը մերժել է, այդուհանդերձ կփորձեի ավարտին հասցնել այն: Կշարունակեի, 2017թ.-ին իմ կողմից նախաձեռնած, մշակութային արժեք հանդիսացող հիմնական մասնաշենքի սեյսմիկ վտանգավորության չեզոքացմանն ուղղված աշխատանքները:  Միջոցներ կձեռնարկեի հաշվեքննիչ պալատը ՀՀ ԱԺ-ին պատկանող շենքից և տարածքից այլ վայր տեղափոխելու համար, իսկ պալատի կողմից զբաղեցվող տարածքը կծառայեցնեի խորհրդարանի կարիքներին: Այս ամենն, իհարկե, աշխատակազմի բնականոն գործունեությունը ապահովելուն զուգընթաց:
Հարց-Ըստ Ձեզ, որն է աշխատակազմի արդյունավետ գործունեության պարզ բանաձևը՝ մեկ նախադասությամբ:
Պատասխան-Բավարար նյութական ռեսուրսների առկայության պարագայում նվազագույնը՝ կարգ ու կանոն, կոմպետենտություն, զարգացում, ինստիտուցիոնալ հիշողություն:  Ի դեպ, գործընկերների հետ քննարկման արդյունքում եկել ենք եզրահանգման, որ Արևելյան գործընկերության երկրների պարագայում կոմպետենտ, մրցունակ մարդկային ռեսուրսների ներգրավման խնդիրը ոչ բարձր աշխատավարձների և մասնավոր հատվածի հետ մրցակցության պայմաններում բոլոր աշխատակազմերի «աքիլեսյան գարշապարն» է: Իհարկե, այստեղ էլ կան լուծումներ, բայց դա առանձին զրույցի թեմա է:
Հարց-Անդրադառնալով արդեն հնչեցված հարցին, ինչո՞վ եք պատրաստվում զբաղվել մոտ ժամանակներս:
Պատասխան-Կվերադառնամ հանրային կապերի և տեղեկատվության ոլորտ, կշարունակեմ մանկավարժական գործունեությունս: Բացի այդ, մի խումբ օտարերկրյա գործընկերների առաջարկով և իրենց հետ համատեղ, իրականացնելու ենք ծրագրեր՝ պառլամենտարիզմի զարգացման, հասարակության իրավագիտակցության մակարդակի բարձրացման, աշխատակազմերի լավագույն փորձի փոխանցման և կիրառման ոլորտում:
Ընթացիկ ամսվա վերջին էլ կարճատև այցով կմեկնեմ Ուկրաինա, որտեղ նախատեսված են հանդիպումներ և քննարկումներ մի շարք առաջատար լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ, ովքեր ժամանակին այցելել են Արցախ և հայտնվել Բաքվի իշխանությունների սև ցուցակում և արդեն շուրջ երկու ամիս է՝ Ադրբեջանի դեսպանատան կողմից ճնշումների են ենթարկվում:
Հարց-Շնորհակալություն համագործակցության և հարցազրույցի համար:
Պատասխան-Ես եմ շնորհակալ Ձեզ և բոլոր լրագրողներին, ովքեր այս տարիներին բարեխղճորեն և անաչառ կատարել են իրենց մասնագիտական և քաղաքացիական պարտքը: Միաժամանակ, առիթից օգտվելով ուզում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր այս ողջ ընթացքում վստահեցին և օժանդակեցին ինձ: Միանշանակ է, որ առանց ԱԺ-ում տարիներ շարունակ աշխատող մարդկանց, առանց ինձ հետ եկած թիմի և պատգամավորների, ովքեր վստահեցին, համախմբվեցին և ջանքեր ներդրեցին, արձանագրված առաջընթացը հնարավոր չէր լինի: Հաջողություն եմ մաղթում նոր խորհրդարանին և խաղաղություն մեր երկրին:

Ара Сагателян рассказал, без кого прогресс в эффективности работы НС Армении был бы невозможен
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата Национального Собрания Армении Ара Сагателян после организованного сегодня в парламенте приема для журналистов ответил на вопросы корреспондента Tert.am.
Вопросы и ответы приводим ниже без изменений и сокращений:
– Господин Сагателян, Вы представили заявление об отставке, чем обусловлено такое решение и чем планируете заниматься в дальнейшем?
– Заявления я пока еще не представил, по всей вероятности, сделаю это в конце дня или в понедельник утром. Думаю, что такой ход вполне рационален и логичен.  Хотя Аппарат Национального Собрания – аполитичная структура, и сам я не являюсь членом какой-либо партии, тем не менее, полагаю, что, учитывая нынешние политические особенности нашей страны, генсек НС должен уйти с той политической командой и тем руководителем, с которыми пришел, предоставив новому руководству НС возможность доверить этот ответственный пост представителю их команды.
О намерении покинуть должность генсека НС я публично объявил еще в декабре на организованном для сотрудников Аппарата новогоднем мероприятии, поблагодарил председателя парламента, многоуважаемого г-на Баблояна, за доверие и возможность совместной работы, а коллег – за пройденный вместе путь. Я призвал их и впредь проявлять инициативность, быть открытыми и готовыми к профессиональному сопровождению и обслуживанию деятельности депутатов Национального Собрания 7-го созыва. Подчеркнув роль администрации как носителя институциональной памяти, я выразил уверенность, что наши специалисты сделают все возможное и способны с честью решить все поставленные перед ними задачи.
Лично я считаю свою миссию в Национальном Собрании на данный момент завершенной.
– В минувшем году наша страна пережила сложный период. После смены власти в аппарате государственного управления на протяжении длительного времени царила атмосфера неопределенности, даже озвучивалось мнение, что в стране назревает управленческий кризис. Как работал Аппарат Национального Собрания в этот период и какую роль сыграл в предотвращении управленческого кризиса?
– Вновь напомню, что Аппарат парламента – аполитичная структура, которая является важнейшей институциональной частью Национального Собрания, обеспечивающей соответствие парламентских инфраструктур рабочим нуждам, требованиям депутатов, а с другой стороны – гарантирующей парламенту как политической структуре номер один комплексное обеспечение условий для полноценной и всеобъемлющей реализации таких важных функций, как представительская, контрольная, законодательная. Осознавая это, Аппарат Национального Собрания в ходе известных событий делал все возможное по максимальному обеспечению условий, необходимых для осуществления конституционных полномочий и функций депутатов. Мы понимали, что даже один не просчитанный шаг в напряженной ситуации может привести к серьезнейшим потрясениям в государственном аппарате, нарушить и без того хрупкий баланс между ветвями власти и создать для нашего государства такие вызовы, преодоление которых потребовало бы значительных ресурсов и времени.
Вы наверняка помните, что в тот напряженный период в первую очередь руководство Национального Собрания выступило с довольно инициативной позиции, нацеленной на обеспечение диалога между всеми заинтересованными сторонами, проведение совместных обсуждений и формирование рационального поля для поиска решений.  Аппарат парламента был тем самым органом, который посредством сочетания своих профессиональных и управленческих функциональных возможностей обслуживал инициативы руководства Национального Собрания, призванные, повторюсь, сгладить все острые углы, поставить государственные интересы выше сиюминутных. В условиях постоянно меняющейся ситуации для нас важно было не нарушить принципа обеспечения институциональной памяти, представляющей исключительную ценность для госуправления, не поддаться эмоциям и не идти на поводу охватившей всех суматохи.
Если сформулировать это кратко, то мы ставили перед собой следующие задачи: обеспечить естественный режим работы депутатов и председательства парламента, связь законодательного органа с двумя другими ветвями власти и наряду с этим продолжить реализацию административных реформ в НС, совершенствование профессиональных навыков сотрудников Аппарата, гарантировать беспрепятственность международного сотрудничества, исполнение взятых обязательств и, конечно, завершение предусмотренного новой Конституцией нормативного процесса по переходу к парламентской системе, в рамках которого совместная работа сотрудников Аппарата и депутатов является одним из ключевых узлов.
– Какие существенные результаты можете отметить за период Вашего руководства Аппаратом Национального Собрания?
– Это вопрос, требующий весьма обстоятельного ответа. Об этом можно говорить часами, попытаюсь лаконично ответить, как говорится, крупными сегментами. Для меня как генсека первоочередным было развитие институциональных возможностей Аппарата и повышение эффективности работы в рамках взаимодействия органов НС с администрацией. В то же самое время важно было расширение международных связей генсека НС Армении с партнерами в двустороннем и многостороннем форматах – как в рамках Ассоциации генеральных секретарей парламентов (АГСП), так и подписанного в прошлом году в Тбилиси Меморандума о взаимопонимании между руководителями секретариатов/аппаратов парламентов стран Восточного партнерства, а также его ереванского приложения.
В финансово-экономической сфере можно особо отметить развитие культуры эффективного управления расходами, начиная с разработки и внедрения соответствующего порядка осуществления трат и заканчивая эффективным управлением материальными средствами. Именно в результате этого в прошлом году, например, было сэкономлено порядка 400 миллионов драмов, более того, на 2019 год зарезервировано значительное количество товаров – инвентаря и топлива. Кстати, когда говорят о сокращении количества служебных автомобилей госаппарата, следует отметить, что 14 машин из этого числа приходится именно на долю Национального Собрания.
За последний год были проведены также широкомасштабные работы по благоустройству и ремонту, которые беспрецедентны в деятельности парламента последних лет, – начиная с казармы и заканчивая созданием минимальных необходимых условий для представителей СМИ, ремонтом библиотеки, музея и т.д. Внедрена система электронного документооборота. Между тем процесс этот  постоянно откладывался с 2008 года. Модернизированы многочисленные технические средства, чем обеспечен соответствующий технический уровень. В числе прочих достижений, за счет сэкономленных средств, удалось к концу 2018 года обеспечить самый высокий уровень технического оснащения пресс-службы парламента: это была важная часть нашей программы по обеспечению прозрачности и отчетности деятельности Национального Собрания.
– Каковы, с Вашей точки зрения, приоритеты деятельности генсека Национального Собрания Армении 7-го созыва?
– Естественно, новый генсек НС может изменить очередность приоритетов, главное, чтобы их обобщенный результат обеспечивал эффективную реализацию законодательной, представительской и контрольной функций Национального Собрания. В любом случае важно обеспечение последовательности, в частности, еще большее развитие экспертных компетенций, полноценное применение инструментария парламентского контроля, в совершенствовании которого, кстати, готовы оказать содействие международные партнеры. Бесспорным приоритетом служит развитие парламентской дипломатии, играющей особо важную роль как в контексте перехода к парламентской модели правления, так и в плане восприятия внешним миром наших национальных и государственных интересов. Речь идет не только об активности в международных межпарламентских структурах, но и о деятельности групп дружбы, специализированном взаимодействии между парламентами. Во всяком случае, Аппарат играет ключевую роль в процессе эффективной деятельности парламента, а парламент обязан действовать эффективно, ведь иначе, как показывает мировой опыт, он теряет статус государственного символа, нарушая тем самым легитимность политической системы, при которой функционирует.
– Можете перечислить несколько программ, которые Вы реализовали бы, если бы первое заседание Национального Собрания 7-го созыва состоялось не 14 января, а, скажем, 14 мая?
– Попытаюсь. Прежде всего, сделал бы все возможное, чтобы Аппарат всеобъемлюще содействовал органам Национального Собрания в рамках осуществления функций парламентского контроля и имплементации инструментария – начиная с полноценного становления аналитической службы и кадрового обеспечения, заканчивая совершенствованием профессиональных навыков экспертов парламентских комиссий. Наряду с этим предпринял бы меры по программной модернизации официального сайта Национального Собрания и переоснащению серверной базы, переговоры вокруг которого с международными структурами мы завершили еще в мае-июне прошлого года. По примеру грузинских партнеров реализовал бы проект создания тренинг-центра Национального Собрания РА, для которого уже обеспечены соответствующие условия и выделено специальное помещение. Продолжил бы мероприятия по обеспечению большей прозрачности деятельности НС – посредством создания дополнительных условий для развития институтов гражданского общества и расширения партнерских связей со СМИ. Заимствуя опыт израильского Кнессета, обеспечил бы наличие информации о присутствии депутатов в парламенте на входах в здание и размещенных на сайте электронных табло. Завершил бы начатые в июне минувшего года работы по обеспечению свободного передвижения в здании НС лиц с инвалидностью. Хотя и правительство отклонило нашу заявку на предоставление целевого финансирования для этих работ, тем не менее, попытался бы до конца реализовать эту инициативу. Продолжил бы инициированные мною в 2017 году работы по нейтрализации сейсмической угрозы в представляющем культурную ценность головном здании Национального Собрания. Предпринял бы меры по передислокации Аудиторской палаты из здания и с территории, принадлежащих Национальному Собранию, в иное место, а освободившееся пространство задействовал бы под нужды парламента. Все это, безусловно, наряду с обеспечением естественной деятельности Аппарата.
– Какова, по Вашему мнению, простая формула эффективной деятельности Аппарата, – одним предложением?
–  Минимум при наличии достаточного объема материальных ресурсов – порядок и дисциплина, компетентность, развитие, институциональная память. Кстати, по итогам обсуждений с партнерами мы пришли к заключению, что в случае со странами Восточного партнерства вопрос привлечения компетентных, конкурентоспособных людских ресурсов в условиях невысоких зарплат и конкуренции с частным сектором является «ахиллесовой пятой» для всех парламентских аппаратов. Конечно, и здесь имеются решения, однако это тема отдельного разговора.
– Возвращаясь к уже озвученному вопросу: чем Вы собираетесь заняться в ближайшем будущем?
– Вернусь в сферу связей с общественностью и информации, продолжу преподавательскую деятельность. Кроме того, по предложению группы зарубежных партнеров мы будем совместно осуществлять программы по развитию парламентаризма, повышению уровня правосознания общества, передаче и применению передового административного опыта. В конце текущего месяца отправлюсь с краткосрочным визитом в Украину, где предусмотрены встречи и обсуждения с представителями ряда ведущих СМИ, в свое время посетивших Арцах и оказавшихся в «черном списке» властей Азербайджана. На протяжении уже почти двух месяцев они подвергаются давлению со стороны азербайджанского посольства.
– Спасибо за сотрудничество и интервью.
– Это я благодарен Вам и всем журналистам, которые на протяжении этих лет добросовестно и беспристрастно исполняли свой профессиональный и гражданский долг. В то же самое время, пользуясь случаем, хочу вновь поблагодарить всех, кто доверял и содействовал мне все это время. Очевидно, что без сотрудников НС, проработавших в парламенте долгие годы, без команды, которая пришла со мной, и депутатов, которые оказали доверие, консолидировались и приложили максимум усилий, зафиксированного прогресса добиться было бы невозможно. Желаю успеха новоизбранному парламенту и мира нашей стране.