ԱՆ. Գրիպից մահացած տղամարդը բուժօգնության է դիմել ուշացած
Հանրապետությունում սուր շնչառական վարակներով (ՍՇՎ) հիվանդանցությունն աճման միտում ունի: Դիմելիության ակտիվություն դիտվում է թե՛ պոլիկլինիկական, թե՛ ստացիոնար կազմակերպություններում:
Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, հունվարի 14-ի դրությամբ՝  պոլիկլինիկական ծառայության դիմել է սուր շնչառական վարակներով 1080 հիվանդ, ստացիոնարներում բուժում է ստանում 837 քաղաքացի, որոնց 95%-ը երեխաներ են:
Նախարարության մասնագետները շարունակում են իրականացնել մանկական նախադպրոցական հաստատություններում և դպրոցներում  շնչառական վարակներով հիվանդ երեխաների նկատմամբ հսկողությունը՝ «համաճարակաբանական ֆիլտրը»: Հունվարի 14-ին 499 երեխայի մոտ դիտվել է ՍՇՎ և վերջիններս տուն են ուղարկվել:
Միաժամանակ, գրիպի և ՍՇՎ հարաբերական ակտիվության հետ կապված իրավիճակը գնահատելու նպատակով նախարարության աշխատակիցներն այս օրերին պարբերաբար այցելում են բժշկական հաստատություններ, տեղում ծանոթանում իրավիճակին, ինչպես նաև կենտրոնների տնօրենների և մասնագետների հետ խորհրդակցում են կատարվող քայլերը:
Հայաստանի հիվանդանոցներից մեկում ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող սիրտ-թոքային անբավարարությունից մահացած 62-ամյա տղամարդու մոտ հայտնաբերվել է նաև գրիպի Ա տեսակի H1N1 ենթատեսակը: Մահը վրա է հասել սրտային անբավարարության սրացման արդյունքում: Տղամարդը բժշկական օգնության դիմել է ուշացած:

Acute respiratory infectious diseases have a tendency of growing in Armenia, the Health Ministry said in a statement.
As of Monday, 1,080 people with respiratory infections sought medical treatment in the country, with 837 people (95% of whom are children) receiving stationary treatment.
The ministry says it continues controlling the situation in kindergartens and schools. On 14 January alone, 499 children with acute respiratory infection symptoms were sent back home from educational institutions.
The experts of the ministry are touring medical facilities these days to get first-hand information and to discuss the ongoing measures with the experts and directors of the facilities.
Meantime, the ministry reported the second influenza type A subtype H1N1-related death in Armenia.
“A 62-year-old man who died in a hospital from severe cardiovascular failure was also tested positive for H1N1 subtype,” the ministry said, adding the man had applied for medical treatment too late.