Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն նստավայրում նախագահող դատավոր Արթուր Մկրտչյանին Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների ներկայացրած ինքնաբացարկի միջնորդությունը մերժվեց։
Փաստաբանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց՝ մերժել է այն հիմնավորմամբ, որ դատարանի նախագահն իրավունք ունի իր որոշմամբ գործի քննությունը հանձնարարել հերթապահ դատավորներից մեկն ու մեկին։
«Մեզ համար այս պատճառաբանությունն ընդունելի չէ, բայց սա չենք կարող ոչ բողոքարկել, ոչ էլ ուրիշ միջոց ձեռնարկել։ Ստիպված ենք տվյալ դատավորի հետ միասին մասնակցել այս գործի քննությանը։ Հայտարարվեց ընդմիջում, գործի քննությունը կվերսկսի այսօր՝ 14։30»,-ասաց Ալումյանը։
Նա ընդգծեց, իրենք պնդում են, որ դատարանն առաջինն անդրադառնա գրավի կիրառման միջնորդությանը, եթե այն բավարարի, ապա քննիչի՝ կալանքը երկարացնելու միջնորդությունը չի էլ քննվելու։

Адвокат Роберта Кочаряна: Ходатайство об отводе судьи Артура Мкртчяна отклонено
Ходатайство адвокатской группы второго президента Армении Роберта Кочаряна об отводе судьи Артура Мкртчяна отклонено.
Член адвокатской группы Айк Алумян в беседе с журналистами отметил: ходатайство отклонено с тем обоснованием, что председатель суда имеет право  своим решением рассмотрение дела поручить тому или иному дежурному судье.
«Для нас эта причина не является приемлемой, но мы не можем ни обжаловать его, ни предпринять другие меры. Вынуждены с данным судьей участвовать в рассмотрении дела. Объявлен перерыв, рассмотрение дела возобновится сегодня в 14:30», – сказал Алумян.
Он напомнил при этом: адвокаты настаивают, чтобы сначала суд рассмотрел ходатайство о применении альтернативной меры пресечения в виде залога и вынес решение по нему, и только после этого приступил к рассмотрению ходатайства о продлении срока ареста, если, конечно, первое ходатайство будет отклонено.