Հաղթանակ թաղամասի բնակիչները կասկածում են, որ թիվ 23 միկրոավտոբուսային երթուղին սպասարկող ընկերության հետևում պաշտոնյաներ կամ էլ «թափով» մարդիկ են կանգնած։ Դրանք փարատվելու փոխարեն ավելի են խորանում։
Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Հաղթանակ թաղամաս այս պահին միայն մեկ հասարակական տրանսպորտ է մտնում՝ 23 համարի միկրոավտոբուսը։ Վերջերս 56 համարի ավտոբուսը հրաժարվեց երթուղին սպասարկելուց։ Քաղաքապետարանից ասացին՝ հանձնարարել են, որ թաղամաս մտնի թիվ 34 միկրոավտոբուսը։ Սակայն ինչպես երևում է՝ քաղաքապետարանն ու նրա ղեկավարությունը հետևողական չեն եղել ու չեն պարզել, թե ինչպես է կատարվում իրենց հանձնարարականը։ Չնայած նախորդ հրապարակման մեջ հորդորել էինք։ Երևի բնակիչների սպասարկումը բարելավելու նպատակ չեն էլ ունեցել։
Բնակիչները կասկածներ ունեն, որ թաղամաս մտնող այլ երթուղայինների ճանապարհը փակողն ու խոչընդոտը թիվ 23-ի գծատերն ու նրա թիկունքում կանգնածներն են։
Այս ու այլ հարցերի կպատասխանեն գրավոր հարցման դեպքում, ասաց քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը։ Հարցերն այսօրվա ընթացքում քաղաքապետարան կուղարկվեն։
Բայց մինչ այդ, այս պահին էլ թաղամասի բնակիչները ստիպված են երեխաների հետ երկար ժամանակ անցկացնել կանգառներում։
Խմբագրություն զանգահարած քաղաքացին՝ Մնացական Հովհաննիսյանն ապրում է նույն վարչական շրջանում՝ Բանգլադեշի տարածքում։ Գործի բերումով ստիպված է լինում օրվա մեջ մի քանի անգամ Հաղթանակ թաղամաս գնալ ու գալ։ Ժամանակի մեծ մասն անցկացնում է կանգառում՝ թիվ 23 երթուղու գազելներին սպասելով։
«Շատ վատ է աշխատում։ Մինչև 20 րոպե միջակայք է լինում։ Երեկոյան ժամերին էլ որ գալիս է, ուրեմն խոշոր շահում է։ Գնում եմ գործով թաղամաս, մնում այնտեղ։ Մի քանի օր 75 համարի երթուղայինը մտավ, 23-ի վարորդները բունտ արեցին, գործադուլ հայտարարեցին, իբր իրենց աշխատելը ձեռ չի տալիս։ Արդյունքում 75-ը հանեցին։ Հետո մի երկու օր էլ 34-ը աշխատեց։ Էլի վարորդները երթուղին փոխել տվեցին, մի երկու օր հետո 34-ն էլ թաղամաս չմտավ։ Այսինքն, 23-23-ի վարորդները ոնց ուզեցին, այնպես էլ արեցին»,-ասաց Մնացական Հովհաննիսյանը։
Քաղաքացին ասում է, ինքը խոսել է թիվ 34, 75 և 23 երթուղայինների վարորդների հետ։
«Հասկացա, որ այնտեղ տրանսպորտի վարչության պետի գործոն կա։ Ինքն էդ պարկի հետ շատ սերտ կապերի մեջ է, այնտեղ աշխատել է, ասացին։ Մի խոսքով, սովորական վիճակ է»,-նկատեց քաղաքացին։
Ինչպես արդեն վերևում նշել ենք, Panorama.am-ը կասկածների, ստեղծված իրավիճակի պատճառների ու անելիքների մասին հարցեր կուղղի քաղաքապետարանին։
Քաղաքացու խոսքով, տրանսպորտի վատ աշխատանքի հետևանքով ինքն ունենում է ժամանակի, ֆինանսական միջոցների մեծ կորուստ։
«Ստիպված տաքսի եմ կանչում։ Կորուստը միայն ֆինանսականը չի։ Կանգառում սառում ենք։ Բացի այդ, եթե մի գործը կարող ես 20-30 րոպեում ավարտին հասցնել, ձգվում է 40-50-60 րոպե։ Մի խոսքով, վատ է, հարգելիս»,-նշեց քաղաքացին։
Ավելի վաղ գրել էինք, որ տրանսպորտի վատ աշխատանքի պատճառով խախտվում են թաղամասի բնակիչների ժամանցի, կրթության իրավունքները։ Շատ բնակիչներ դադարեցրել են իրենց երեխաների պարապմունքները։ Կան մարդիկ, որ տրանսպորտի վատ աշխատանքի պատճառով իրենց երեխաներին պարի, երգի, ատլետիկայի, կարատեի, լողի ու այլ խմբակներ չեն տանում։ Աշխատող քաղաքացիներն էլ երկար ժամանակ են անցկացնում կանգառներում՝ տրանսպորտին սպասելով։ Դրա գալուց էլ նստել չի հաջողվում, լեփ-լեցուն են լինում։

Непоследовательность мэра Еревана опустошает карманы граждан
Жители квартала Ахтанак (входит в административный район Еревана Арабкир) подозревают, что за компанией, обслуживающей микроавтобусный маршрут №23, стоят должностные лица или «серьёзные» люди. Подозрения ещё больше усиливаются, вместо того, чтобы вовсе рассеяться.
Квартал Ахтанак на данный момент обслуживает ли один общественный транспорт – микроавтобус №23. В последнее время автобус №56 отказался от обслуживания маршрута, поручили, чтобы в данный квартал въезжал лишь микроавтобус №34. Однако, как видно – мэрия и её руководство не были последовательными и не выяснили, как выполняется их поручение. Хоть мы и обратились с призывом в предыдущем публикации. Наверное, перед ними нет цели по улучшению уровня обслуживания населения.
У жителей есть сомнения касательно того, что перекрывающим дорогу другим маршрутам для въезда в этот квартал является владелец линии маршрута №23 и стоящие за его спиной люди.
«На этот и другие вопросы ответят в случае письменного запроса», – сказал пресс-секретарь  мэрии Еревана Акоп Карапетян. Вопросы будут отправлены в мэрию в течение сегодняшнего дня.
Но до этого, и на данный момент жители квартала вынуждены вместе с детьми долго стоять на остановке.
Позвонивший в редакцию Panorama.am гражданин – Мнацакан Ованнисян – живет в том же административном районе Еревана – в районе Бангладеш. По работе он вынужден несколько раз в течение дня бывать в квартале Ахтанак. Большую часть времени он проводит на остановке – в ожидании ГАЗели под номером 23.
«Маршрутка работает очень плохо. Бывает, что работает с периодичностью в 20 минут. Если же маршрутка приезжает в вечерние часы, то это просто крупное везение. Посещаю квартал по делу и остаюсь здесь часами. Несколько дней маршрутка №75 стала обслуживать квартал, но водители маршрутки №23 взбунтовались, объявили о забастовке, мол, в этом случае им не выгодно работать. В результате – маршрутку №75 убрали. Потом, несколько дней работала маршрутка №34. Опять водители заставили поменять маршрутку, спустя несколько дней и эта маршрутка прекратила сюда заезжать. То есть, как захотели водители маршрутки №23, так и сделали», – сказал М. Ованнисян.
Он рассказывает, что поговорил с водителями маршруток №34, 75 и 23. «Понял, что здесь налицо фактор начальника управления транспорта. Он находится в тесных отношениях с представителями этого парка, они сказали, что он там работал. Одним словом, обычная ситуация», – отметил М. Ованнисян.
Как отмечалось выше, Panorama.am отправит вопросы, связанные с сомнениями, причинами сложившейся ситуации и предстоящих действиях.
По словам гражданина, вследствие плохой работы транспорта, он теряет много времени и финансовых средств.
«Вынужден вызывать такси. Но потери же не только финансового характера. Мы мерзнем на остановке. Кроме этого, если можешь завершить дело в течение 20-30 минут, но оно растягивается до 40-50-60 минут. Одним словом, плохо», – отметил он.
Ранее сайт Panorama.am уже обращался к подобной проблеме, отмечая, что по причине плохой работы общественного транспорта нарушаются права жителей квартала на досуг и образование. Многие жители квартала просто прекратили отправлять своих детей на занятия. Есть люди, которые из-за плохой работы транспорта прекратили водить своих детей в кружки по танцам, пению, атлетике, карате, плаванию и пр. Работающие граждане много времени проводят на остановках – в ожидании транспорта. А с прибытием транспорта сесть не всегда удается, они приезжают уже переполненные.