ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունը՝ ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումից հետո
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ստեֆան Վիսկոնտիի, Էնդրյու Շոֆերի միջնորդությամբ և մասնակցությամբ նախօրեին՝ հունվարի 16-ին, Փարիզում տեղի ունեցավ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը: Սա Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների 4-րդ հանդիպումն էր։
Հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում ասվում է, որ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանը վերլուծել է բանակցությունների արդյունքները մասնակիցների հետ։ Համանախագահներին ընդունել են Ելիսեյան պալատում, որտեղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի ավագ դիվանագետ խորհրդականերին տեղեկացրել  են բանակցությունների մասին։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ մասնակիցները նախարարներին իրենց գնահատանքն են հայտնել կողմերի շարունակական ջանքերի համար՝ պահպանելու ինտենսիվ, արդյունքների ուղղված բանակցությունների համար նպաստավոր միջավայրը։
Նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ ու համաձայնել են բնակչությանը խաղաղ կարգավորման նախապատրաստման համար կոնկրետ միջոցների ձեռնարկման անհրաժեշտության մասին։
Հանդիպմանը համանախագահները նախարարների հետ անդրադարձել են բանակցային գործընթացի ներկա փուլի հիմնական սկզբունքներին ու պարամետրերին։
Նախարարներն ու համանախագահները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների միջև հնարավոր հանդիպում կազմակերպելու հաջորդ քայլերը՝ բանակցությունների դինամիկային ուժեղ ազդակ հաղորդելու համար:
Համանախագահներն ընդգծել են տարածաշրջանի տնտեսական ներուժի իրականացման համար հնարավոր փոխշահավետ նախաձեռնությունների կարևորությունը:

A possible summit between the leaders of Armenia and Azerbaijan would give a strong impulse to the dynamic of negotiations on Nagorno-Karabakh (Artsakh), the co-chairs of the OSCE Minsk Group said in a joint statement on Wednesday, summing up the meeting between the Armenian and Azerbaijani foreign ministers in Paris.
The full statement runs as follows:
“The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France and Andrew Schofer of the United States of America) hosted consultations between Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Acting Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan on 16 January in Paris. The Co-Chairs met separately and then jointly with the Ministers. Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk also participated in these meetings. This was the fourth meeting of the two Ministers.
State Secretary for Europe and Foreign Affairs of France Jean-Baptiste Lemoyne reviewed the outcomes of the talks with the participants. The Co-Chairs were received at the Elysée Palace, where they briefed top diplomatic advisers of President Emmanuel Macron.
The participants expressed to the Ministers their appreciation for the ongoing efforts of the sides to maintain an environment conducive to intensive results-oriented negotiations.
The Ministers discussed a wide range of issues related to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and agreed upon the necessity of taking concrete measures to prepare the populations for peace.
During the meetings, the Co-Chairs reviewed with the Ministers key principles and parameters for the current phase of the negotiation process.
The Ministers and the Co-Chairs considered next steps toward a possible summit between the leaders of Azerbaijan and Armenia in order to give a strong impulse to the dynamic of negotiations.
The Co-Chairs underlined the importance of possible mutually beneficial initiatives designed to fulfill the economic potential of the region.