ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունը՝ ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումից հետո
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ստեֆան Վիսկոնտիի, Էնդրյու Շոֆերի միջնորդությամբ և մասնակցությամբ նախօրեին՝ հունվարի 16-ին, Փարիզում տեղի ունեցավ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը: Սա Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների 4-րդ հանդիպումն էր։
Հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում ասվում է, որ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանը վերլուծել է բանակցությունների արդյունքները մասնակիցների հետ։ Համանախագահներին ընդունել են Ելիսեյան պալատում, որտեղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի ավագ դիվանագետ խորհրդականերին տեղեկացրել  են բանակցությունների մասին։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ մասնակիցները նախարարներին իրենց գնահատանքն են հայտնել կողմերի շարունակական ջանքերի համար՝ պահպանելու ինտենսիվ, արդյունքների ուղղված բանակցությունների համար նպաստավոր միջավայրը։
Նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ ու համաձայնել են բնակչությանը խաղաղ կարգավորման նախապատրաստման համար կոնկրետ միջոցների ձեռնարկման անհրաժեշտության մասին։
Հանդիպմանը համանախագահները նախարարների հետ անդրադարձել են բանակցային գործընթացի ներկա փուլի հիմնական սկզբունքներին ու պարամետրերին։
Նախարարներն ու համանախագահները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների միջև հնարավոր հանդիպում կազմակերպելու հաջորդ քայլերը՝ բանակցությունների դինամիկային ուժեղ ազդակ հաղորդելու համար:
Համանախագահներն ընդգծել են տարածաշրջանի տնտեսական ներուժի իրականացման համար հնարավոր փոխշահավետ նախաձեռնությունների կարևորությունը:

О чем договорились главы МИД Армении и Азербайджана в Париже? Заявление МГ ОБСЕ
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением для прессы по итогам состоявшейся накануне, 16 января, в Париже встречи с главами МИД Армении и Азербайджана.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ  – Игорь Попов (Российская Федерация), Стефан Висконти, (Франция) и Эндрю Шофер (Соединенные Штаты Америки) – 16 января в Париже провели консультации с исполняющим обязанности министра иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном и министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым .
Сопредседатели провели сперва отдельные встречи с министрами, а затем – совместную встречу. В этих встречах также принял участие личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик. Это была четвертая по счету встреча Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедъярова.
Государственный секретарь при министре Европы и иностранных дел Франции Жан-Батист Лемуан подвел итоги переговоров с участниками. Сопредседатели были приняты в Елисейском дворце, где они проинформировали дипломатических советников президента Эммануэля Макрона», – говорится в сообщении.
Министрам двух стран была выражена  признательность за постоянные усилия сторон по поддержанию атмосферы, способствующей интенсивным переговорам, ориентированным на результаты.
Отмечается также, что министры обсудили широкий круг вопросов, связанных с урегулированием карабахского конфликта, и договорились о необходимости принятия конкретных мер по подготовке населения к миру.
В ходе встреч сопредседатели рассмотрели с министрами основные принципы и параметры для нынешнего этапа переговорного процесса.
Министры и сопредседатели рассмотрели последующие шаги на пути возможного саммита между лидерами Армении и Азербайджана, чтобы дать сильный импульс динамике переговоров.
Сопредседатели подчеркнули важность возможных взаимовыгодных инициатив, направленных на реализацию экономического потенциала региона.