Փաշինյան. Ակնհայտ է, որ նախարարությունների թիվը կրճատվելու է
Օրենքի համաձայն, կառավարությունը ձևավորված է համարվում, երբ նշանակված է կառավարության անդամների 2/3-ը։ Գործադիրի նիստի մեկնարկին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք կգնանք այդ ճանապարհով, կառավարության անդամների 2/3-ը կնշանակվի, 1/3-ը չի նշանակվի։ Քանի դեռ մենք մինչև վերջին դետալը չենք հստակեցրել կառավարության կազմի կառուցվածքի փոխոխությունները։ Մի բան ակնհայտ է, նախարարությունների թիվը կրճատվելու է»,-ասաց գործադիրի ղեկավարը։
Նրա խոսքով, այս պրոցեսը պետք է տարվի մաքսիմալ անցնցում, սահուն ու կանխատեսելի Ճանապարհով։
«Այդ պատճառով մենք կգնանք նման ճանապարհային քարտեզով»,-ասաց նա։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ կրճատվելու են մշակույթի, սփյուռքի, սպորտի և երիտասարդության հարցերի, գյուղատնտեսության նախարարություններ։

Никол Пашинян: Очевидно одно – число министерств в Армении будет сокращено
В соответствии с законодательством, правительство считается полностью сформированным, если назначены две трети его членов. Об этом заявил на заседании кабмина в четверг, 17 января, премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Мы пойдем этим путем. 2/3 членов правительства будут назначены, 1/3 – не будут назначены, пока мы окончательно, до последней детали, не уточним вопросы по изменению состава, структуры правительства. Очевидно одно – число министерств будет сокращено», – сказал Н.Пашинян.
По его словам, данный процесс следует осуществить  максимально без потрясений, плавно и по прогнозируемому пути.
«По этой причине мы выбрали такую дорожную карту», – сказал он.
Ранее стало известно, что будут сокращены министерства культуры, диаспоры, спорта и по делам молодежи, сельского хозяйства.