ԱՆ. Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քայլեր Մայրապետյանի վերաբերյալ որոշման պահանջները կատարելու համար
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հունվարի 17-ի որոշմամբ բավարարել է Սամվել Մայրապետյանի 2019 թվականի հունվարի 2-ի միջնորդությունը՝ Դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնի համաձայն միջանկյալ միջոց ձեռնարկու վերաբերյալ:
Արդարադատության նախարարությունից հայտնում են, որ նշված որոշմամբ Դատարանը ՀՀ կառավարությունից պահանջում է անհապաղ ապահովել, որ դիմումատուն ստանա համարժեք բժշկական օգնություն՝ իր ընթացիկ առողջական վիճակին և բժիշկ-մասնագետների ցուցումներին համապատասխան, անհրաժեշտության դեպքում նաև` ապահովելով տրանսլjումինալ դրենավորման գործընթացը:
«ՀՀ կառավարությունը հնարավորինս սեղմ ժամկետում, բայց ոչ ուշ քան տասնհինգ օրվա ընթացքում Դատարանին պետք է տրամադրի տեղեկատվություն միջանկյալ միջոցի կիրառումն ապահովելու նպատակով ձեռնարկված անհրաժեշտ միջոցների մասին: Ներկայումս Եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչը, համագործակցելով իրավասու մարմինների հետ, ձեռնարկում է անհրաժեշտ քայլեր քննարկվող որոշման պահանջների կատարումն ապահովելու համար»,-ասված է նախարարության տարածած հայտարարության մեջ։

Минюст Армении: Предпринимаются необходимые шаги для исполнения требований решения ЕСПЧ по делу Самвела Майрапетяна
13:09 18/01/2019
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) накануне, 17 января, удовлетворил ходатайство директора Второго Армянского телеканала Самвела Майрапетяна от 2 января 2019 года, согласно 39 правилу Регламента ЕСПЧ – принял решение о применении обеспечительных мер.
Из министерства юстиции РА сообщают, что по данному решению Суд требует от правительства Армении незамедлительно обеспечить, чтобы заявитель получил оказание медицинской помощи в соответствии с показаниями врачей, в том числе, в случае необходимости – с применением метода транслюминального дренирования.
«Правительство РА в максимально кратчайшие сроки, однако, не позднее 15-ти дней, должно предоставить Суду сведения о необходимых мероприятиях, предпринятых с целью обеспечения применения обеспечительной меры.
На данный момент полномочный представитель правительства Армении в ЕСПЧ, сотрудничая с правомочными органами, предпринимает необходимые шаги с целью обеспечения исполнения требований обсуждаемого решения», – говорится в распространенном министерством заявлении.