Պարտադրանք չի կարող լինել. Դավիթ Բաբայան
ՀՀ արտգործնախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի՝  հունվարի 16-ին Փարիզում կայացած  հանդիպումը դարձել է քաղաքացիների, քաղաքագետների, սոցցանցերի քննարկման առարկան։
Քննարկումները ու զարմանքն ավելի աճեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների պաշտոնական հայտարարության այն մասից, թե՝ «նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ ու համաձայնել են բնակչությանը խաղաղ կարգավորման նախապատրաստման համար կոնկրետ միջոցների ձեռնարկման անհրաժեշտության մասին»։
Ինչի՞ մասին է խոսվել, ի՞նչ է քննարկվել, ինչի՞ց հետո են եկել համաձայնության՝ հարցականներ են։ Panorama.am-ի թղթակիցը այս ամենի շուրջ խոսեց Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանի հետ։
Panorama.am- Պարոն Բաբայան, հունվարի 16-ին կայացած հանդիպումը 4-րդն էր Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև։ Ինչպե՞ս կգնահատեք նախորդ երեք հանդիպումների արդյունավետությունը և մանավանդ՝ ի՞նչ զարգացումներ կարող են հաջորդել վերջին հանդիպմանը։
Դավիթ Բաբայան- Մենք միշտ էլ հայտարարել ենք, որ ողջունում ենք նման հանդիպումները, որովհետև դրանք դիտարկում ենք որպես խաղաղ բանակցային գործընթացի շարունակականությունն ապահովող երևույթ, ինչպես նաև կարևոր բաղադրամաս՝ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման առումով։ Նման հանդիպումները կարևոր են նաև այն բանի համար, որ Հայաստանում տեղի է ունեցել իշխանափոխություն, և այդ իշխանափոխության հետևանքով ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման գործընթացը շարունակվում է, փակուղի կամ վտանգավոր փուլ չի մտել։ Սա շատ կարևոր է։ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների 4 հանդիպումներից հատկապես առաջինն ու երկրորդը եղել են ինչ-որ տեղ նաև նոր իշխանության դիրքորոշման հաստատման փուլ։ Ընդհանուր առմամբ, կարևորում ենք այս բոլոր հանդիպումները, որովհետև դրանք թույլ են տալիս շարունակել բանակցային գործընթացը։
Panorama.am- Պարոն Բաբայան, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածած հայտարարության մեջ նշված է, որ երկու երկրների ԱԳ նախարարները համաձայնեցրել են բնակչությանը խաղաղ կարգավորման նախապատրաստելու միջոցների անհրաժեշտության մասին։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս կետը, ըստ Ձեզ՝ ինչ նկատի ունեն համանախագահները։
Դավիթ Բաբայան- Նախևառաջ պետք է ֆիքսել՝ խոսքը խաղաղության նախապատրաստելու, ոչ թե խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստելու մասին է։ Սա շատ կարևոր է, որովհետև խաղաղությունը շատ համապարփակ հասկացություն է։ Դժվար է ինչ-որ ժամկետ սահմանել, որովհետև ժամկետն ինքնին ինչ-որ տեղ պարտադրանք է հանդիսանում։ Իսկ մեզ մոտ պարտադրանք չի կարող լինել, համանախագահները բազմաթիվ անգամ հայտնել են, որ իրենք դիտորդներ են, ոչ թե դատավոր։ Հետևաբար, երբ խոսում են խաղաղության նախապատրաստման մասին, սա նախևառաջ նոր գաղափար չէ, այն առաջ է քաշվում բոլոր հանդիպումների ժամանակ։ Պաշտոնական Ստեփանակետն ասում է, որ անհնար է հասնել խնդրի խաղաղ կարգավորման, եթե համապատասխան մթնոլորտ չի ձևավորվում։
Իսկ հայատյացությունը վերջին 30 տարիներին բացեիբաց եղել և մնում է Ադրբեջանի պետականաշինության հիմքը։ Այս իրավիճակում ինչպե՞ս կարելի է  համապարփակ կարգավորում ակնկալել։ Նրանք Արցախն իրենց տարածքն են դիտարկում, մինչդեռ նման պնդման համար որևէ հիմք չունեն։ Այս ամենը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ, այլ կերպ է մոտենում հակամարտության կարգավորմանը։ Այդ երկրի համար կարևորը տարածքի բռնակցումն է։ Այս պարագայում նրանք պետք է գան խաղաղության, իսկ խաղաղության պատրաստել նշանում է ձերբազատվել նացիզմից, հասկանալ, որ ռևանշը հղի է անկանախատեսելի հետևանքերով։ Նրանք մեզ հետ հետագայում պետք է կարողանան ապրել որպես հարևան, ոչ թե շանտաժի միջոցով ասեն, որ Հայաստան ապագա չունի, եթե շարունակի սատարել Արցախին։
Panorama.am- Հայտարարությունում խոսվում է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների հնարավոր հանդիպման կազմակերպման մասին։ «Վերելակային» հայտնի դիվանագիտությունից և Ադրբեջանի նախագահի շարունակվող ագրեսիվ հայտարարություններից հետո ինչ երաշխիքներ կան, որ դրանք որևէ կերպ կնպաստեն հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
Դավիթ Բաբայան- Այդ հանդիպումները շատ կարևոր են։ Նման հանդիպումները, կրկնում եմ, թույլ են տալիս ապահովել խաղաղ բանակցային գործընթացի շարունակականությունը։ Երկխոսություն պետք է լինի, դա միանշանակ է, բայց ակնկալել, որ ադրբեջանական կողմը փոխելու է իր դիրքորոշումը, չեմ կարծում։ Ընդհակառակը, ընթանում է հակառակ գործընթաց, Ադրբեջանը չի փոխել իր դիրքորոշումն ու ծրագրերը։ Եթե տեսնենք, թե նրանք 2017-ին և 2018-ին  քանի զորավարժություն են իրականացրել, դա ավելի քան պարզ կլինի։ Նրանք հայտարարում էին, որ զորավարժություններն ուղղված էին հենց Արցախի դեմ։ Ադրբեջանը մեկ մի բան է ասում, մեկ էլ մյուս կողմից այլ նպատակներ փայփայում։ Մենք երբևիցե չպետք է թուլացնենք զգոնությունը, շարունակենք բանակցային գործընթացը՝ զուգահեռաբար ամրապնդելով բանակաշինությունը, որովհետև Արցախի ճակատագրից կախված է Հայոց պետականության ճակատագիրը։

«Не может быть никакого принуждения»: Д. Бабаян о встрече глав МИД Армении и Азербайджана и заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ
Состоявшаяся 16 января в Париже встреча исполняющего обязанности министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым стала предметом для обсуждения граждан, политологов и пользователей соцсетей.
Обсуждения и удивление усилились после публикации заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ о том, что «министры обсудили широкий круг вопросов, связанных с урегулированием карабахского конфликта, и договорились о необходимости принятия конкретных мер по подготовке населения к миру».
О чем говорилось, что обсуждалось и после чего пришли к договоренности? Эти вопросы остаются без ответа. Вокруг данной темы корреспондент Panorama.am побеседовал с руководитель Главного информационного управления аппарата президента Республики Арцах Давидом Бабаяном.
– Г-н Бабаян, состоявшаяся 16 января встреча глав МИД Армении и Азербайджана была четвертой по счету. Как вы оцените эффективность предыдущих трех встреч и какие развития могут последовать за 4-й встречей?
– Мы всегда заявляли, что приветствуем подобные встречи, поскольку рассматриваем их обеспечивающее продолжение мирного переговорного процесса явление, а также как важный компонент – в плане поддержания мира и стабильности в регионе. Подобные встречи важны и потому, что в Армении произошла смена власти, и процесс урегулирования карабахско-азербайджанского конфликта продолжается после этой смены власти, он не вошел в тупик или в опасный этап. Это очень важно. В особенности первая и вторая из четырех встреч министров иностранных дел Армении и Азербайджана были в какой-то степени этапом утверждения позиции новых властей. В целом мы придаем большую важность всем этим встречам, поскольку они позволяют нам продолжать переговорный процесс.
– Г-н Бабаян, в распространенном сопредседателями МГ ОБСЕ сообщении указывается в частности, что министры договорились о необходимости принятия конкретных мер по подготовке населения к миру. Как Вы прокомментируете этот пункт? На Ваш взгляд , что имеют в виду сопредседатели?
– Прежде всего, необходимо зафиксировать: речь о подготовке к миру, а не о подготовке мирного договора. Это очень важно, потому что мир – это очень всеобъемлющее понятие. Трудно установить какой-то срок, потому что срок сам по себе в какой-то степени является принуждением. А у нас не может быть никакого принуждения, сопредседатели неоднократно заявляли, что они являются наблюдателями, а не судьями. Следовательно, когда речь идет о подготовке к миру, это, прежде всего, не новая идея, она поднимается в ходе всех встреч. Официальный Степанакерт заявляет, что невозможно достичь мирного урегулирования проблемы, если не будет сформирована соответствующая атмосфера.
А армянофобия на протяжении последних 30 лет в открытую была и остается основой государственного строительства Азербайджана. Как можно ожидать всеобъемлющего урегулирования в этой ситуации? Они рассматривают Арцах в качестве своей территории, в то время как для подобного утверждения у них нет каких бы то ни было оснований. Все это показывает, что Азербайджан не готов, иначе подходит к урегулированию конфликта. Самым важным для этой страны является оккупация территории. В этом случае они должны прийти к миру, а подготовка к миру означает избавиться от нацизма, понять, что реванш чреват непредсказуемыми последствиями. Они должны суметь в будущем жить с нами как с соседями, а не говорить посредством шантажа, что у Армении нет будущего, если она продолжит поддерживать Арцах.
– В заявлении также говорится об организации возможной встречи лидеров Армении и Азербайджана. Какие гарантии существуют после известной «лифтовой» дипломатии и продолжающихся агрессивных заявлений президента Азербайджана, что она каким-либо образом будет способствовать мирному урегулированию конфликта?
– Эти встречи очень важны. Подобные встречи, повторяю, позволяют обеспечить непрерывность мирного переговорного процесса. Должен быть диалог, это однозначно, но ожидать, что азербайджанская сторона изменит свою позицию? Не думаю. Наоборот, идет противоположный процесс, Азербайджан не изменил своей позиции и планов. Если мы посмотрим, сколько учений ими было проведено в 2017 и 2018 годах, это будет более понятно. Они заявляли, что учения были направлены именно против Арцаха. Азербайджан то говорит одно, то, с другой стороны, лелеет другие цели. Мы никогда не должны ослаблять бдительность, должны продолжать переговорный процесс, одновременно усиливая армейское строительство, потому что судьба армянской государственности зависит от судьбы Арцаха.